Barmské novinky: Barmská armáda používá znásilňování jako zbraň

Publikováno: 10. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky: Barmská armáda používá znásilňování jako zbraň
© Foto:

Znásilňování žen je používáno jako zbraň, která má pokořit a způsobit bolest, již po celá staletí. V Barmě jsou tyto praktiky armádou stále využívány, ženy všech věkových kategorií jsou ponižovány, zraňovány a některé případy končí dokonce smrtí. Navzdory všem politickým reformám a rozvoji země, tak sexuální zneužívání ozbrojenými silami zůstává katastrofálním problémem.

Organizace Liga barmských žen, Woman league of Burma (WLB) v lednu vydala report, z jehož závěrů vyplývá, že od parlamentních voleb v roce 2010, kdy vojenskou diktaturu vystřídala semi-civilní vláda, bylo v Barmě vojáky znásilněno přes 100 žen. Toto číslo však tvoří jen část reálných obětí. Podle výpovědí znásilněných žen mnoho násilníků používá zastrašování a výhružky, aby oběti svázali mlčenlivostí. Jsou zaznamenány i případy, kdy si vojáci mlčenlivost vynutili větším finančním obnosem. Z reportu vyplývá, že více jak polovina žen se stala obětí skupinového znásilnění, které ženám často způsobilo vážná poranění a v některých případech i smrt. Mezi oběťmi byly ženy všech věkových kategorií, nejmladším z nich bylo pouze osm let. Většina případů sexuálního násilí na ženách je spojena s vojenskými nepokoji v etnických komunitách v Kačjinském a Šanském státě. Přestože je v barmském právním systému sexuální násilí považováno za trestný čin, drtivá většina případů se k soudu nikdy nedostane a viníci zůstávají nepotrestáni.

Momentálně se v Barmě vyšetřuje případ znásilnění třináctileté dívky z konce minulého roku, kterou v době nepřítomnosti rodičů ve vlastním domě sexuálně zneužil voják barmské armády 31. pěšího praporu. Rodina trestný čin nahlásila starostovi vesnice, následně byla ale samotnými vojáky vyzvána k mlčenlivosti a kompenzována obnosem peněz, v přepočtu zhruba 500 USD. Případ sexuálního zneužití nezletilé dívky se přece jen dostal na povrch a momentálně se celá záležitost prošetřuje. Podle Human Rights Foundation of Monland (HURFOM) však byl za posledních 15 let ze 127 případů sexuálního zneužití vojenskými silami obviněn pouze jeden plukovník.

Zdroje:

Zpráva Ligy barmských žen: Same impunity, Same patterns – Sexual abuses by the Burma army will not stop until there is a genuine civilian government. http://globaljusticecenter.net/index.php?option=com_mtree&task=att_download&link_id=402&cf_id=34

www.irrawaddy.org

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Marie Havlínová, Koordinátor Barmských projektů