Barmské novinky - KAMPAŇ ZA ZMĚNU BARMSKÉ ÚSTAVY

Publikováno: 24. 9. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Barmské novinky - KAMPAŇ ZA ZMĚNU BARMSKÉ ÚSTAVY
©

Národní liga za demokracii (NLD) vedená Aun Schan Su Ťij a hnutí Generace 88 za mír a otevřenou společnost (88 Generation Peace and Open Society) spustily 17. května celonárodní kampaň. V Yangonu a Mandalaj se v květnu konala velká shromáždění, na kterých chtěli organizátoři získat veřejnou podporu pro změnu ústavy z roku 2008 ještě před parlamentními volbami v roce 2015. NLD a členové hnutí Generace 88 také lidi vyzývali k tomu, aby se zúčastnili podpisové kampaně na podporu těchto změn, která trvala osm týdnů od 27. května do 19. července. 

Odhaduje se, že opozice shromáždila během kampaně pod celonárodní peticí více než 5 milionů podpisů. Přesný počet shromážděných podpisů dosud není znám, do konce června bylo nasbíráno přes 3 miliony podpisů.

 

Článek 436 Ústavy, na nějž se hnutí požadující změnu zejména soustředí, stanoví, že jakákoli změna ústavy vyžaduje podporu 75% poslanců. Podle stávající ústavy je 25% všech křesel v dolní komoře parlamentu vyhrazeno pro vojenské kandidáty a více než polovinu jich drží vládnoucí strana Svaz solidarity a rozvoje (USDP) podporovaná vojenskými silami. Článek 436 tak dává vojsku možnost de facto vetovat jakékoli změny ústavy. Aktivisté požadují také změny článku 59 (f), který zakazuje prezidentskou kandidaturu osob, jejichž manžel/ka, děti nebo rodiče jsou cizími státními příslušníky. Tento článek byl naposled změněn před volbami v roce 2010 a má se všeobecně za to, že je namířen proti Su Ťij, jejíž děti a zesnulý manžel mají britské občanství, a má jí zabránit v kandidatuře na prezidentku. 

 

Ačkoli parlamentní Výbor pro realizaci změn ústavy projednal možné reformy článku 436, nebyl ochoten provést jakékoli změny článku 59 (f).  

 

Zdroj:

http://www.irrawaddy.org/burma/govt-start-child-labor-elimination-policy-december.html

http://edition.cnn.com/2013/10/15/world/asia/myanmar-burma-child-soldiers/index.html?hpt=hp_c1

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: