Barmské novinky - NAKOLIK JE TISK SKUTEČNĚ SVOBODNÝ?

Publikováno: 24. 9. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky - NAKOLIK JE TISK SKUTEČNĚ SVOBODNÝ?
©

Ve čtvrtek 10. července bylo pět novinářů z rangúnského týdeníku Unity Weekly News odsouzeno k 10 letům odnětí svobody a těžkým pracím za porušení zákona o ochraně státního tajemství z roku 1923, který zakazuje sdílení nebo zveřejňování jakýchkoli důvěrných státních dokumentů nebo informací, které by mohly být užitečné nepříteli.

Dotyční novináři, mezi nimi generální ředitel Tin Hsan, byli na začátku února tohoto roku zadrženi poté, co zveřejnili článek o tom, že ozbrojené složky země provozují na pokyn bývalého velitele junty Thana Šweie továrnu na chemické zbraně v Pauk, v centrální oblasti Makwei.  

 

Na důkaz solidarity novináři protestovali proti Thein Seinově návštěvě Yangonu při akci v tamějším Barmském mírovém centru (MPC). Protestující měli na sobě trička s nápisem „Stop zabíjení tisku“ a ústa měli přelepená černou páskou symbolizující omezení svobody slova a médií v zemi. Zhruba 50 novinářů, kteří se zúčastnili tichého protestu před budovou MPC, bylo obviněno z porušení předpisů, podle kterých je k veřejnému shromažďování nutné povolení.

 

Barmská média byla od nástupu generála Nei Wina v roce 1962 až donedávna přísně cenzurována a omezována. V roce 2011 došlo v Barmě po desetiletích přísného vojenského režimu k hospodářskému a politickému uvolnění. Země od té doby prošla celou řadou reforem v mnoha oblastech, včetně uvolnění restrikcí v médiích. Tyto reformy zahrnovaly nejen svobodnější mediální prostředí, ale vedly také ke zrušení oficiální cenzurní komise a umožnily, aby v roce 2012 zahájil fungování první soukromý deník, poprvé od roku 1964.

 

Na Indexu svobody tisku pro rok 2014 se Barma ve srovnání se svými sousedy umístila na nepříliš povzbudivém 145. místě z celkového počtu 180 zemí. Toto umístění napovídá, že barmský tisk musí urazit ještě dlouhou cestu, než se bude moci pokládat za necenzurovaný.        

 

Zdroje:

http://www.aljazeera.com/news/asia/2014/07/myanmar-jails-journalists-10-years-2014710113757674385.html

http://www.irrawaddy.org/burma/unity-journalists-sentenced-10-years-imprisonment-hard-labor.html

http://rsf.org/index2014/en-index2014.php# 

 

Ng, Connie (2013). Burma and the Road Forward: Lessons from Next Door and Possible Avenues Towards Constitutional Democratic Development. Santa Clara Law Review 53(1). Santa Clara University. 276. Ke stažení zde: http://digitalcommons.law.scu.edu/lawreview/vol53/iss1/6; http://www.ryot.org/burma-myanmar-to-allow-daily-private-newspapers/42306

 

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Barmský program