Barmské novinky: Novináři a svoboda projevu v ohrožení

Publikováno: 11. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky: Novináři a svoboda projevu v ohrožení
© Foto:

Přestože je Thein Seinova vláda oceňována za demokratické reformy v oblasti médií, nedávné události naznačují, že cesta k naprosté nezávislosti bude ještě dlouhá. Byly zavedeny nové vízové regulace pro novináře, další novináři byli zatčeni a Human Rights Watch apeluje na vládu, aby přijala kritiku a uvolnila opresivní politiku vůči novinářům.

Od začátku února v Barmě platí nové vízové regulace pro zahraniční novináře – místo třech měsíců mohou v Barmě nově zůstat pouze jeden měsíc. Podmínky jsou dále nastaveny následovně: (a) novináři, kteří pracují pro zahraniční tiskové kanceláře, mohou zažádat o vícevstupní vízum na šest měsíců, (b) novináři, kteří jedou cíleně za specifickou událostí (konference, summit apod.), dostanou povolení k pobytu na dobu trvání akce prodlouženou o dva dny před zahájením a dva dny po zakončení a (c) ostatní novináři, kteří nespadají ani do jedné kategorie, potom mohou zažádat o vízum měsíční. Tento krok výrazně znesnadňuje práci novinářů. Mezinárodní federace novinářů nově vzniklou situaci okomentovala následovně: „Je velmi znepokojující dívat se na vládní restriktivní kroky vůči médiím ve chvíli, kdy se Barma pomalu začínala otevírat svobodě slova. Pokud současní představitelé státu opravdu podporují demokratickou transformaci, tak jak o tom mluví, nezávislá zahraniční i místní média musí mít možnost monitorovat bez omezení všechny události, nikoliv jen ty, na které je vláda pozve.“

Další diskutovanou události v oblasti médií a především svobody slova je případ šesti novinářů obviněných z „prozrazování státního tajemství“, kteří v lednu uveřejnili reportáž o údajné existenci továrny na výrobu chemických zbraní. Článek včetně dokumentujících fotografií uváděl, že továrna stojí na více než 300 akrech zabavené zemědělské půdy už od roku 2009. Skutečnost, že novináři mohou být souzeni za odhalování státních tajemství, zejména pokud se jedná o témata národního a mezinárodního významu, jen dokazuje, jak zoufale Barma potřebuje smysluplnou právní a mediální reformu. Využívání tvrzení o národní bezpečnosti je v Barmě tradičním způsobem vlády odůvodňování násilných akcí. Výbor na ochranu novinářů vyzval vládu k propuštění podezřelých, kteří by za takovýchto podmínek neměli být zatčeni.

Situaci novinářů a svobody projevu zhodnotila lidskoprávní organizace Human Rights Watch na výročním zasedání představenstva, které se letos konalo v Barmě. Na schůzkách s prezidentem Thein Seinem a dalšími vysoce postavenými politiky apelovaly na respektování novinářské práce, jejíž výsledky nemusí být pro některé strany lichotivé, ale rozhodně nejsou důvodem k zadržování či odsouzení odnětí svobody.

Zdroj: www.dvb.no, www.irrawaddy.org

Čtěte i další novinky z Barmy.

Autor: Marie Havlínová, Koordinátorka Barmských projektů