Barmské novinky - Po 13 letech převzal Min Ko Naing osobně cenu Homo Homini

Publikováno: 6. 11. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky - Po 13 letech převzal Min Ko Naing osobně cenu Homo Homini
©

Barmský studentský vůdce a disident Min Ko Naing v Praze osobně převzal lidsko-právní ocenění Homo Homini, které Člověk v tísni uděluje za úsilí a boj za demokracii. Cenu udělenou v roce 2000 tehdy převzal v zastoupení Bo Kyi, spoluzakladatel Sdružení pro pomoc politickým vězňům (AAPP), laureát tehdy trávil za mřížemi jedenáctý rok. Po třinácti letech 3. října 2013 se předání symbolicky zopakovalo v Knihovně Václava Havla.

 „Byl jednou jeden mladý muž, a ten byl ve vězeňské cele. Byl tam už celé desetiletí a začínal si myslet, že na něj všichni zapomněli. Jednoho dne se dozvěděl, že nějaká země v Evropě mu udělila cenu, a byla to cena Homo Homini. Bylo to pro něj jako záblesk v temnotě. Nevěděl, o jakou cenu jde. Tehdy si ve vězení myslel, že už na něj všichni zapomněli, ale díky této ceně zjistil, že tomu tak není," uvedl Min Ko Naing během slavnostního večera, kde také přednesl své básně a debatoval o současné situaci a vývoji v Barmě. 

Min Ko Naing se v Praze setkal s významnými osobnostmi české politické transformace, zúčastnil se konference Občanská společnost: Nezaručená svoboda, kterou pořádala knihovna Václava Havla a setkal se s početnou barmskou komunitou.

Min Ko Naing byl předsedou svazu studentů v Barmě a klíčovou osobností povstání v roce 1988. V roce 1989 byl zatčen a uvězněn, propuštění se dočkal až po patnácti letech, v roce 2004. Mučení mu způsobilo trvalé zdravotní následky. V srpnu 2007 se zapojil do organizace protestů, které byli později označeny jako Šafránová revoluce a  ocitl se opět ve vězení, odsouzen na 65 let. Byl propuštěn až v roce 2012. Celkem tedy strávil ve vězení dvacet let svého života. I dnes zůstává významnou osobností politického života v Barmě. V současnosti se podílel například na založení muzea dokumentujícího boj za demokracii, které bylo otevřeno 16. Října v Rangúnu.

 

Video ze slavnostního večera předání ceny Homo Homini ke zhlédnutí zde:

http://www.youtube.com/watch?v=lCa4z8h-GPg&feature=youtu.be

Článek o zkušenostech z vězení a potřebách současné Barmy: http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/vezneni-jsem-prezil-i-diky-smyslu-pro-humor-rika-barmanec/991332

Muzeum dokumentující boj za demokracii v Rangúnu: http://www.irrawaddy.org/burma/new-museum-highlight-burmas-pro-democracy-struggle.html

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Marie Havlínová, Koordinátorka, Barmské projekty