Barmské novinky - POKRAČUJÍCÍ KONFLIKT BRÁNÍ MÍROVÉMU PROCESU

Publikováno: 24. 9. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky - POKRAČUJÍCÍ KONFLIKT BRÁNÍ MÍROVÉMU PROCESU
©

Zatímco barmská vláda a 17 ozbrojených etnických skupin zahájilo rozhovory o prvním celonárodním ukončení bojů, střety mezi barmskou armádou Tatmadaw a Kačjinskou nezávislou armádou (KIA) v severním Šanském státě pokračují. Trvají také boje mezi barmskou armádou a Taaungskou národně-osvobozeneckou armádou (TNLA) a severní frakcí Šanských etnických ozbrojených sil SSA-N v Šanském státě.

 

V důsledku bojů musely na začátku července stovky obyvatel Šanského státu opustit své domovy, mezi nimi mnoho farmářů, kteří se nemohou vrátit a pěstovat rýži, hlavní zdroj příjmu.

 

Severní frakce Šanských etnických ozbrojených sil SSA-N je jednou z největších etnických ozbrojených skupin v Šanském státě. I když v roce 2012 podepsala s barmskou vládou dohodu o příměří, střety mezi těmito dvěma stranami neustaly.

 

SSA-N tvrdí, že se jednotky Tatmadaw pokusily proniknout do oblastí držených povstalci a obsadily několik jejich základen. Neutuchající boje ve státech Kačjin a Šan vzbuzují obavy a ohrožují trvající snahy vlády o dosažení příměří. 

 

Etnický konflikt v Barmě existoval už před vyhlášením nezávislosti v lednu 1948. Od té doby se však etnické menšiny cítí opomíjeny a vyloučeny z účasti na politickém rozhodování a vývoji.

 

Poté, co nová vláda zahájila v roce 2011 svou mírovou iniciativu, bylo podepsáno 13 dohod o příměří s velkou většinou ozbrojených skupin, které bojovaly proti vládě. Přes tento příznivý trend konflikty trvají, zejména v Kačjinském a Šanském státě.

 

Zdroje:

http://www.irrawaddy.org/burma/clashes-continue-ssa-burma-army.html 

http://kachinlandnews.com/?p=24575 

http://www.irrawaddy.org/burma/800-civilians-newly-displaced-fighting-shan-states-group.html

http://www.english.panglong.org/index.php?option=com_content&view=article&id=5867:over-100-villagers-flee-burma-army-abuses-amid-mounting-tension-in-central-shan-state&catid=87:human-rights&Itemid=285

http://www.irrawaddy.org/burma/800-civilians-newly-displaced-fighting-shan-states-group.html

http://www.irrawaddy.org/burma/hundreds-hide-monastery-recent-fighting-northern-shan-state.html

http://www.burmapartnership.org/wp-content/uploads/2014/07/in-pursuit-of-justice.pdf

http://www.usip.org/sites/default/files/PW92.pdf

 

 

CHAMTIVÁ VLÁDA, NENÁVIST A STŘÍLEJÍCÍ VOJÁCI, LÍČÍ AKTIVISTA BARMU

Přečtěte si rozhovor se zakladatelem a hlavním lékařem Free Burma Rangers, organizace která pomáhá obyvatelům v konfliktních oblastech Barmy:

http://www.lidovky.cz/chamtiva-vlada-nenavist-a-strach-lici-aktivista-neklidnou-barmu-pwo-/zpravy-svet.aspx?c=A140707_103647_ln_zahranici_msl

 

RADOSTNÁ NEJISTOTA SOUČASNÉ BARMY

Tvrdá vojenská diktatura v Barmě sice povolila, i tak zemi zmítá velké množství etnických i náboženských konfliktů. Přečtěte si článek Jiřího Pasze:

http://www.rozvojovka.cz/clanky/1533-radostna-nejistota-soucasne-barmy.htm

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

 

Autor: Barmský program