Barmské novinky: Restriktivní zákony vůči Rohingyům

Publikováno: 11. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky: Restriktivní zákony vůči Rohingyům
©

Lidskoprávní organizace Fortify Rights vydala zprávu o uplatňování restriktivních zákonů vůči muslimskému etniku Rohingyů. Report vychází z dvanácti vládních dokumentů, které se dostaly na veřejnost, a podrobně se věnuje všem diskriminačním zákonům od zákazu volného pohybu, omezování v uzavírání manželství či populační politice.

Rohingyové v Barmě žijí po celé generace, přesto jsou považováni za ilegální imigranty z Bangladéše a na základě Zákona o státním občanství z roku 1982 je jim odepřeno státní občanství. Většina ze zhruba 1,3 milionu Rohyngiů žije v Arakanském státě. Omezení, která jsou na toto etnikum uvalena, jsou vládou vysvětlována jako odpověď na ilegální přistěhovalectví a ohrožování národní bezpečnosti.

Nejdiskutovanějším omezením, které je na základě regionální vyhlášky 1/2005 platné ve správních oblastech Maungdaw a Buthiduang, je populační politika, na jejímž základě mohou mít manželské páry pouze dvě děti. Dále je zakázáno zplodit děti mimo manželství. Nesezdané páry spolu nesmí bydlet, a pokud se chtějí vzít, musí nejprve podstoupit deset různých a finančně náročných administrativních kroků, které jim umožní získat povolení ke sňatku. Restriktivní zákony jsou příčinou narůstajících migrací a počtem nelegálních potratů, které často vedou k závažným zdravotním problémům.

Další omezení je omezení volného pohybu. Bez speciálního povolení nesmí Rohingyové v Arakanském státě volně cestovat mezi jednotlivými správními oblastmi. Za hranice státu potom mohou vycestovat pouze ze vzácných důvodů a opět s povolením, které je velmi obtížné získat. Za porušení jakýchkoliv pravidel jsou trestáni finanční pokutou nebo odnětím svobody až do výše několika let.

V poslední době je toto etnikum spojované s náboženskými nepokoji, které vypukly v roce 2012 a postupně se z Arakanského státu přelily do celé Barmy. V minulém měsíci náboženské spory zasáhly i dvě literární akce, které ovšem neměly žádný náboženský podtext. Na obě dvě události dorazil dav buddhistických mnichů dožadující se zrušení veřejného vystoupení hostů muslimského vyznání. Literární festival pořádaný u příležitosti oslav 67. Barmského svazového dne byl z bezpečnostních důvodů na poslední chvíli raději zrušen.

Report v plné verzi si můžete stáhnout zde.

Zdroj: www.fortifyrights.org, www.irrawaddy.org, www.dvb.org

Čtěte i další novinky z Barmy.

 

 

 

Autor: Marie Havlínová, Koordinátorka Barmských projektů