Barmské novinky: Su Ťij bojuje za změnu nedemokratické ústavy

Publikováno: 10. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky: Su Ťij bojuje za změnu nedemokratické ústavy
© Foto:

V uplynulém roce bylo jedním z hlavních témat v Barmě změna ústavy. Současná ústava z roku 2008 je nedemokratická nejen svým obsahem, ale i způsobem přijetí.  Barmská junta ji jednostranně navrhla a nechala přijmout v takzvaném referendu, konaném v době kdy zemi zásáhla jedna z nejničivějších přírodních katastrof za poslední desetiletí, při níž zahynulo přes 100 000 lidí. Od roku 2012, kdy se opoziční politička Aung Schan Su Ťij stala členkou parlamentu, volá její strana, Národní liga pro demokracii, po změně. Primárně se snaží zrušit garanci čtvrtiny poslaneckých mandátů armády, která ji umožňuje právo veta, a změnu článku 59, který upírá prezidentskou funkci komukoliv, kdo je v přímém příbuzenském vztahu s občany jiné státní příslušnosti. Barmská junta (nyní vláda) tak svého největšího rivala zbavila možnosti kandidovat. Su Ťij byla totiž provdána za britského historika Michaela Arise, s kterým má dva syny britské státní příslušnosti.

V červnu loňského roku parlament vytvořil speciální komisi složenou ze 109 zástupců všech politických stran, která shromažďuje návrhy na změny od jednotlivců, organizací i samotných politických stran a na konci ledna 2014 by je měla přednést k projednání na parlamentním shromáždění. Národní liga pro demokracii navrhuje změnit 168 bodů 14 kapitol ústavy včetně kontroverzního článku 59. Změnu ústavy musí odsouhlasit více jak 75 % poslanců, což znamená, že pro úspěšné schválení budou muset hlasovat i zástupci armády.

Su Ťij se v prosinci k situaci dokonce vyjádřila tak, že pokud se ústava nezmění, nebude se Národní strana pro demokracii účastnit parlamentních voleb v roce 2015, protože za takových podmínek by strana riskovala ztrátu důstojnosti. V lednu strana svoji účast potvrdila a odstartovala intenzivní kampaň za změnu ústavy, potažmo předvolební kampaň. Na začátku měsíce se Su Ťij zúčastnila oslav 66. výročí Dne nezávislosti, kde pronesla projev o změně ústavy k armádě. V druhé polovině ledna odjela na návštěvu Čjinského, Karenského a Šanského státu, v rámci které se setkala s místními komunitami a informovala je o změně ústavy jako klíčovém kroku pro parlamentní volby v příštím roce. Během cest se setkala s přijetím a velkou podporou, kterou má i v Rangúnu, kde se během ledna konaly protesty za změnu ústavy. K podpoře změn se vyjádřila dokonce i vládnoucí Strana svazové solidarity a rozvoje (USDP), která oznámila, že se bude zasazovat o 57 změn včetně článku 59. Prezident Thein Sein se ke změnám vyjádřil v rádiu následovně: „Zdravá konstituce musí být čas od času pozměněna, aby řešila aktuální národní, ekonomické a sociální potřeby národa.“

Zdroje:

www.irrawaddy.org

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Marie Havlínová, Koordinátor Barmských projektů