Člověk v tísni pomáhá v Myanmaru lidem, které zasáhly povodně

Publikováno: 29. 8. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni pomáhá v Myanmaru lidem, které zasáhly povodně
© Nina Tramullas

Před několika týdny zasáhly Myanmar ničivé povodně, které postihly zejména oblast Bago, Kačinský a Monský stát. Následkem těchto povodní byly vysídleny tisíce lidí a došlo tak k rozsáhlé humanitární krizi, kterou Čověk v tísni pomáhá zmírňovat.

Následkem nezvykle silných monzunových dešťů, které trvají od 9. července, se řeky vylily ze svých koryt a zaplavily okolní vesnice. Mnoho vesnic je stále ještě 1 – 2 metry pod vodou. Protože deště neustávají, lidé na místě mají obrovské problémy například s dostupností jídla a základních služeb. Možnosti obživy a finančního výdělku jsou na místě nyní prakticky nulové. V celém okolí není možné vypěstovat ani koupit jakékoliv potraviny.

Podle údajů myanmarského ministerstva pro řešení přírodních katastrof od začátku období monzunů zemřelo nějméně 20 lidí a vysídleno bylo více než 158 000 lidí.

3. srpna začala být situace kritická a v rámci programu ČvT zaměřeného na venkovské oblasti v Myanmaru jsme celou situaci pečlivě vyhodnocovali. Organizace se rozhodla poskytnout humanitární pomoc a potravinové balíčky vesnicím v Kačinském státě, jehož vyhlídky na obnovu nejsou zatím nijak optimistické. Většina dotázaných lidí z vesnic stála nejvíce o dodávku jídla. 

Díky solidaritě Klubu přátel Člověka v tísni získal program prostředky pro humanitární pomoc, která byla minulý týden doručena na místo. Ve spolupráci s místními samosprávami ČvT dodal potravinovou pomoc do 580 domácností celkem ve čtyřech vesnicích (Kwat Kyeik, Kwat Naing Htoo, Htan da bin a Sin Kyone). Jednalo se o vesnice, které kvůli své velké vzdálenosti od měst a špatné infrastruktuře dosud obdržely jen velmi omezenou pomoc. Místní samosprávy pomáhaly spíše centralizovaně v táborech zřízených v hlavním městě Kačinského státu Hpa-An.

Součástí potravinových balíčků byla rýže, olej na vaření, jodizovaná sůl a pitná voda. Balíčky byly distribuovány lidem, jejichž domy byly zaplaveny, a rodinám bez otců, nebo obecně rodinám s dětmi - pomoc tedy byla rozdělena mezi ty nejslabší.

Období monzunových dešťů v Myanmaru trvá vždy dlouho – od května do října. Podle zdejších obyvatel jsou ovšem tento rok deště vytrvalejší a silnější než za několik posledních desetiletí. Člověk v tísni plánuje distribuovat potravinovou pomoc do čtyř dalších vesnic v Kačinském státě a také předkládá návrhy a žádá donory o finanční prostředky na obnovu škol, distribuci potravinové i nepotravinové pomoci a získání příjmu díky dočasné práci v rámci veřejných projektů.



Autor: Nina Tramullas, PIN Myanmar Communication Officer

Související články