Odsuzujeme násilí v Myanmaru a žádáme ochranu pro civilní obyvatele

Publikováno: 19. 9. 2017 Doba čtení: 1 minuta
Rohingyové na útěku
© Foto: ECHO (CC BY-NC-ND 2.0)

Kategoricky odsuzujeme útoky z 25. srpna i následné násilnosti na severu Rakhinského státu Svazové republiky Myanmar. Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem, kteří ztratili své blízké nebo byli násilím sami zasaženi. Naléháme na všechny strany, aby jednaly zdrženlivě a vyvarovaly se další eskalaci konfliktu.

Člověk v tísni na území Rakhinského státu pracoval od roku 2012. Zaměřovali jsme se především na podporu dialogu mezi členy etnických a náboženských skupin, podporu občanské společnosti a pomoc po ničivých povodních. Pomoc vždy poskytovali v souladu s principy nestrannosti a lidskosti. Stejně jako ostatní mezinárodní nevládní organizace a Agentury OSN, nemůžeme nyní v Rakhinském státě pomáhat, nemáme proto na místě žádné kolegy, kteří by poskytli důkazy o aktuální situaci z první ruky.

Od útoků z 25. srpna následovaných dalšími vojenskými operacemi, opustilo své domovy přes 430 tisíc lidí. Množství uprchlíků – 20 tisíc lidí denně – svědčí o závažnosti situace na severu Rakhinského státu. Humanitárním organizacím je ale na místo odepřen přístup, takže nemůžou nezávisle ověřit různá tvrzení a poskytovat pomoc lidem zasaženým násilnostmi.

Spolu s dalšími humanitárními a rozvojovými aktéry vyzýváme vládu Myanmaru, aby obnovila přístup nevládních organizací do konfliktem zasažených oblastí, a aby tak zajistila přístup obyvatel k humanitárním pomoci. Přestože stovky tisíc uprchly, na místě zůstávají lidé bez přístupu k běžné lékařské péči či jídlu.

Spolu s dalšími mezinárodními organizacemi pracujícími v Barmě se připojujeme k výzvě na společné řešení konfliktu.



Autor: PIN

Související články