Postiženým lidem z Bosny a Hercegoviny pomáhá chráněné bydlení k plnohodnotnému životu

Publikováno: 12. 1. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Postiženým lidem z Bosny a Hercegoviny pomáhá chráněné bydlení k plnohodnotnému životu
© Foto: Člověk v tísni

Pro lidi s postižením v Bosně a Hercegovině je segregace, umisťování do ústavů a špatná péče velký problém. Při přijetí do ústavu jsou navíc klienti často zbavováni svéprávnosti a možnosti rozhodovat sami o svém životě. Nemají tak šanci se začlenit se do společnosti a ostatní vůči nim mají předsudky. Člověk v tísni se společně s Českou rozvojovou agenturou a dalšími partnerskými organizacemi na Balkáně dlouhodobě snaží tento systém změnit.

Saša Šehić z Mostaru strávil většinu svého života v nejrůznějších dětských domovech a ústavech. Teď má ale možnost žít v chráněném bydlení. Stal se z něj úplně jiný člověk. Našel si práci a doufá, že brzy bude mít svoje vlastní bydlení. Jeho příběh je dobrým příkladem toho, že ne všichni lidé s postižením potřebují ústavní péči.


Darko Višić z města Banja Luka v Bosně a Hercegovině úspěšně dokončil léčbu na psychiatrické klinice, ale jeho život se příliš nezlepšil. Stal se obětí společenské stigmatizace. Jenže Darko se nevzdal. Poradil se se svou ženou a začal navštěvovat Asociaci „Zajedno“, se kterou spolupracuje Člověk v tísni, kde dostal šanci potkat se s lidmi s podobnými problémy.


Kenan Topalovic ze Sarajeva je mentálně postižený. I přes svůj hendikep chce žít nezávislý a smysluplný život. V roce 2011 se přestěhoval do chráněného bydlení, kde žije samostatně se svými přáteli.


Autor: Člověk v tísni