Válka o Marawi. Člověk v tísni pomáhá dětem a mladým lidem, kteří utekli před boji

Publikováno: 20. 12. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Válka o Marawi. Člověk v tísni pomáhá dětem a mladým lidem, kteří utekli před boji
© Foto: Člověk v tísni

Filipíny. Jako první si nepředstavím pláže, slunce a moře. Vidím lidi, kteří utekli jen s tím, co měli na sobě. Rodiny žijící v přeplněných evakuačních centrech. Děti, které nemůžou chodit do školy. Díky Klubu přátel jsem jim ale mohla jet na pomoc s humanitárním týmem Člověka v tísni. 

Válka z domovů vyhnala téměř 360 000 lidí

Když jsem přijela, válka o město Marawi byla v plném proudu. Z domovů vyhnala téměř 360 000 lidí. Většina ostatních organizací už dávno evakuovala své zahraniční pracovníky. Já přijela sama. Zajišťovala jsem vše potřebné, abychom mohli začít co nejdřív pomáhat. Bez dobrých vztahů s místními a skvělých partnerských organizací bychom zde ale vůbec neobstáli.

Za pár týdnů se ke mně připojili další kolegové. Díky Klubu přátel Člověka v tísni jsme pomohli více než 2 000 žáků a studentů, kterým válka převrátila svět naruby. Přišli o své domovy. Viděli věci, které by děti nikdy vidět neměly. Aby si zachránili holý život, utíkali často jen s tím, co měli na sobě. Teď jim chybí osobní doklady, což dost komplikuje každodenní život. Například páťák Ati nemá speciální registrační číslo, bez kterého se nemůže oficiálně zapsat do nové školy.

Zařídili jsme proto, aby se dětem a mladým lidem věnovali místní profesionálové – psychologové a právníci. Pomohli jim zvládnout traumatické zkušenosti a získat nové dokumenty. Více než tisícovce středoškoláků jsme také dali náhradní školní uniformy. Bez nich totiž nechodí do školy. Navíc je tak armáda jasně rozpozná a pomůže jim bezpečně se dostat na vyučování.

Rebelové versus filipínská vláda

Boje o Marawi mezi rebely a filipínskou vládou nakonec trvaly šest měsíců. Byla to největší městská bitva v moderní historii Filipín. Město leží na ostrově Mindanao. Už od 60. let zde menšinoví muslimové bojují za větší nezávislost ve většinově křesťanské zemi.

Paradoxem je, že ostrov Mindanao by se díky přírodnímu bohatství a úrodné půdě mohl stát jednou z nejvyspělejších částí Filipín. Kvůli sporům s vládou zde ale i před válkou měli místní problém najít práci, moct si dovolit poslat děti do školy nebo se dostat k doktorovi.

Obnova: Znovu se postavit na vlastní nohy

Obnova Marawi potrvá ještě dlouhou řadu let. Kdysi prosperující město na pobřeží se školami i nemocnicemi se proměnilo v ruiny. Škody se odhadují na 20 miliard filipínských pesos (asi 9 miliard Kč).

Místní, především mladí lidé, se ale nevzdávají. Jako dívky, které jsem potkala v evakuačním centru v Iliganu, asi hodinu cesty od Marawi. Přivydělávají si prodejem tradičního jídla zvaného benignit – sladké rýžové kaše, kterou samy vaří. Plánují jí navařit celý kotel a rozdat dětem z evakuačního centra. 

Založili jsme koordinační skupinu, kde se mladí lidé jako tyto usměvavé a statečné dívky potkávají a společně plánují pomoc potřebným. Během dvou setkání už navrhli řadu projektů, které se pokusí v roce 2018 uskutečnit, a přispět tak k obnově svého domova.

Autor: Monika Kolomazníková

Související články