Přes 30 % lidí prchajících z iráckého Mosulu budou děti. Jak jim pomůže Člověk v tísni?

Publikováno: 18. 10. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Přes 30 % lidí prchajících z iráckého Mosulu budou děti. Jak jim pomůže Člověk v tísni?
© Foto: ČvT archiv

Irák se dlouhodobě vyrovnává s velmi špatnou humanitární situací. Přes 3,3 milionu lidí již bylo přinuceno opustit své domovy. Statisíce iráckých rodin tak v současnosti doslova bojují o přežití. Podle předběžných odhadů bude více než třetina všech obyvatel Iráku, což je 12 až 13 milionů lidí, koncem roku 2016 odkázána na humanitární pomoc a počet vysídlených lidí vzroste o další 1 až 2 miliony obyvatel.

Bezútěšná situace v Iráku se nyní ještě zhoršuje následkem ofenzivy proti tzv. Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIL) v Mosulu. Druhé největší irácké město Mosul bylo obsazeno ISIL v červnu 2014 a od té doby sloužilo jako jakési hlavní město ISIL. Přibližně 1,2 – 1,5 milionu obyvatel Mosulu by mělo žít pod kontrolou ISIL.

Ve snaze město definitivně osvobodit zahájily kurdské ozbrojené milice Pešmerga, irácké bezpečnostní síly (ISF) a koaliční síly s USA silnou vojenskou ofenzivu. Zatímco různé vojenské operace probíhaly již od léta 2014, současná ofenziva, kterou 17. října oficiálně oznámil irácký premiér Haider AL-Abadi, je doposud největší bitvou o Mosul.

Irácké síly se svými spojenci momentálně kousek po kousku postupují k Mosulu a získávají zpět území od ISIL. Současně s tímto postupem se očekává, že více než 23 000 lidí uteče z měst v oblastech Anbár, Saladdín a Ninive, a až 660 000 lidí bude vysídleno z oblasti podél mosulského koridoru na jih od města.

Zhruba 200 000 Iráčanů již bylo vysídleno ze svých domovů ještě před touto bitvou. Nyní se navíc očekává, že přibližně 1,2 – 1,5 milionu obyvatel Mosulu bude z města utíkat a hledat bezpečí v okolních oblastech, až irácké síly a jejich spojenci postoupí do města.

Při probíhajících bojích o Mosul hrozí, že bude zraněno nebo zabito mnoho bezbranných civilistů. Lidem na útěku také hrozí zadržování, napadání, znásilňování a další porušování základních lidských práv. V oblastech, které ovládá ISIL je zničena civilní infrastruktura a hrozí, že budou na veřejných komunikacích nastraženy improvizované výbušniny a nebezpečné pasti.

Humanitární odezva na bitvu o Mosul by se mohla stát největší a nejkomplexnější reakcí na humanitární krizi za rok 2016.

Jakou pomoc připravuje Člověk v  tísni?

Člověk v tísni společně s partnery z platformy Alliance2015 připravil strategii, pro rychlou a spolehlivou reakci na aktuální situaci. Společně se zaměříme na nejzásadnější krizové oblasti, především na pomoc lidem vysídleným z Mosulu. Pro prchající civilisty budou připraveny provizorní tábory a přístřešky, které vzniknou například v opuštěných obytných či školních budovách. Více informací si můžete přečíst ve společném prohlášení partnerských organizací na stránkách platformy Alliance2015 (pouze v angličtině) ZDE.

„Člověk v tísni již má rozsáhlé zkušenosti se vzděláváním dětí na jihu Iráku. A vzhledem k tomu, že minimálně 30 % z prchajících obyvatel Mosulu budou děti, které budou nuceným vysídlením silně zasažené, zaměříme se právě na ně,“ popisuje Maciej Perczynski, vedoucí mise ČvT v Iráku. „Budeme poskytovat vzdělání a základní podporu dětem v uprchlických táborech i mimo ně. Zaměříme se na pomoc těm nejzranitelnějším a nabídneme jim alespoň částečné zázemí v tomto těžkém období jejich života,“ dodává.

Lidé, kteří opouští své domovy, si většinou vezmou jen to málo, co unesou v rukách. ČvT s tím má zkušenosti již z dřívějších projektů, kde pomáhal vysídleným rodinám jak v Iráku, tak v Sýrii. Lidé často nemají nic než nějaké oblečení navíc. Často ani nevědí, kam by měli jít a za jak dlouho se budou moci vrátit, pokud vůbec budou mít kam. V takových situacích jsou pro přežití prchajících lidí nejdůležitější základní potřeby, jako jsou přikrývky, matrace, nádoby na vodu a na vaření či hygienické potřeby. ČvT proto bude poskytovat lidem mimo tábory právě toto základní vybavení. „Příchod zimy ještě zhorší už tak velmi špatnou situaci lidí žijících v táborech a provizorních přístřeších. Proto jsme se rozhodli lidem navíc poskytovat teplé přikrývky a ohřívače, abychom jim pomohli připravit se na příchod dešťů a mrazů,“ říká Maciej Perczynski.

 Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky

SOS Sýrie & Irák  92329232/0300

nebo pomocí DMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

 

Autor: Eleanor McClelland, People in Need

Související články