Máte doma záchod? Patříte k těm šťastnějším

Máte doma záchod? Patříte k těm šťastnějším

Dnes je mezinárodní den záchodů.

Pro většinu lidí, kteří si článek přečtou, jsou záchody samozřejmostí. Jsou v podstatě všude – doma, v práci, ve vlacích, kavárnách, na ulicích. Odhadem má průměrný obyvatel evropského města přístup k pěti čistým a funkčním záchodům denně.

Dnes je ale mezinárodní, ne evropský den záchodů. Pokud se podíváme za hranice Evropy, obrázek je zcela odlišný. Zhruba 60 % světové populace, což je 4,5 miliardy lidí, nemá přístup k funkčnímu záchodu. 4,5 miliardy lidí po celém světě si nemůže odskočit na toaletu ani doma, natož někde jinde. Přístup k pěti záchodům zní jako velké privilegium.

Světový den záchodů ale není jen o přístupu k záchodům, ale také apel na to, aby tyto záchody byly bezpečné a hygienické. Lidé by se neměli bát chodit na toaletu. V zemích, jako je například Irák nebo Sýrie, kde nejsou k dispozici ryze dámské toalety, se dívky během menstruace bojí chodit do školy. V Afghánistánu ženy čekají, až se setmí, než vyrazí vykonat potřebu, aby měly jistotu, že je u toho nikdo nevidí. To vše přesto, že osamělá žena je venku po setmění mnohem vice ohrožena sexuálním napadením nebo hady, škorpióny a pavouky. Jejich rozhodnutí používat toaletu znamená přijmout velkou spoustu společenských a kulturních rizik.

V Angole a Etiopii Člověk v tísni ukazuje místním komunitám, jak stavět hygienické záchody z dostupných materiálů. V Angole organizace pomohla vybudovat vice než 10 000 nových záchodů ve 200 vesnicích. Kromě materiální a technické pomoci je pro zvyšování úrovně hygieny a sanitace klíčová osvěta. Eliseu Sipitali z vesnice Mbambi Mupa v Angole vysvětluje: “Mnoho z nás vůbec nevědělo jako postavit latrínu nebo jak dodržovat základní hygienické zásady. V rámci programu nám bylo vysvětleno, co je pro zdravý život nezbytné. Začali jsme pak hloubit díry pro budoucí latríny. Na začátku byly naše latríny z trávy, ale už jsme je začali stavět I jílu.” Spousta lidí v celé Angole a ještě více po celém světě stále používá nehygienické záchody a někteří si dokonce chodí ulevovat do volné přírody. Na světe je momentálně 867 milionů lidí, kteří nemají vůbec nic ani vzdáleně podobného záchodu.

Pokud máte přístup k hygienické, bezpečné toaletě, patříte k těm šťastnějším lidem na světě.

Chtěli byste lidem v Angole, Etiopii či dalších chudých zemích pomoci? Kupte dárkový certifikát v podobě záchodu na www.skutecnydarek.cz, nebo si vyberte z dalších více než 20 dárků.

#WorldToiletDay

Autor: Člověk v tísni