Mladí Syřané si díky programu tzv. veřejných prací vydělávají peníze a zároveň pomáhají své komunitě

Publikováno: 11. 8. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Mladí Syřané si díky programu tzv. veřejných prací vydělávají peníze a zároveň pomáhají své komunitě
© Foto: Člověk v tísni

Po téměř šesti letech krutých bojů zůstává syrská krize jednou z největších humanitárních katastrof dneška. Miliony lidí prchají ze svých domovů, kde zanechávají v podstatě celý svůj dosavadní život. Podle odhadů ztratila své živobytí většina Syřanů a v současnosti čtyři lidé z pěti žijí v chudobě. Vzhledem ke zhoršující se situaci se Člověk v tísni rozhodl na začátku roku 2015 zahájit v Sýrii pilotní projekt veřejných prací s názvem Peníze za práci (Cash for work). Cílem projektu je finanční podpora nejzranitelnějších obyvatel konfliktem zasažených oblastí, zejména vnitřních uprchlíků, a také jejich větší zapojení do veřejného života.

Do veřejných prací se většinou zapojují mladí lidé, kteří chtějí pracovat a potřebují podporu. „Můj otec zemřel po zásahu elektrickým proudem. Od té doby jsem jediným živitelem rodiny. Matka i mé tři sestry jsou na mě naprosto závislé. Ve škole mi to nikdy moc nešlo. Když zemřel můj otec, musel jsem studia úplně zanechat a začít si hledat práci,“ říká devatenáctiletý Ibrahim Mohamed Ali z vesnice Babekah nedaleko Aleppa.

„Pro obec pracuji už osm měsíců. Moje malé sestry díky tomu můžou chodit do školy. Za tuto pomoc jsem opravdu vděčný. Jinak bych nemohl matce a sestrám dát peníze, které tolik potřebují,“ říká Ibrahim. „Každý měsíc dostávám 80 dolarů, což je pro nás opravdu dobrá podpora, a doufám, že budu moct pokračovat dál. Dnes opravujeme vodovodní potrubí a zítra se vrhneme na opravdu některých částí silnice,“ dodává.

Obnova infrastruktury nebo podpora vzdělávání 

Muaz, jeden z projektových asistentů Člověka v tísni v západní části Aleppa, popisuje průběh celého projektu: „Začali jsme v březnu 2015. Místní lidé pracují ve veřejných službách svých měst a vesnic po dobu tří měsíců, přičemž každý pracovník obdrží měsíční odměnu 80 dolarů. Lidé, kteří se do programu zapojili, většinou uznávají, že pracovní příležitost je pro ně lepší než materiální podpora typu potravinového balíčku. Umožňuje jim to svobodu volby a je to flexibilnější z hlediska pokrytí jejich základních potřeb.“ 

V současnosti Člověk v tísni poskytuje podporu 866 mužům a 164 ženám. „Muži obvykle pracují na obnově silnic a vodovodních nebo kanalizačních sítí. Vždy jde o veřejný majetek a rozvoj místní komunity,“ popisuje Muaz. „Ženy se angažují spíše ve vzdělávání – nyní pracují jako učitelky ve 28 mateřinkách a 8 školách,“ dodává. Program veřejných prací nyní probíhá v 67 městech a vesnicích v západní části syrského Aleppa.

Děti jsou budoucností Sýrie

„Finanční pomoc je velmi důležitá, ale ještě důležitější jsou služby poskytované místní společnosti,“ shrnuje Muaz. Obyvatelé jeho slova potvrzují. Aisha Shaker je učitelka v mateřské škole s názvem Úsměv naděje ve městě Atareb v západní části Aleppa. „Učím předškolní děti a ještě si dodělávám vysokou školu. Tato možnost přivýdělku mi velmi pomohla snížit finanční zátěž celé mé rodiny. Jednou z nejdůležitějších věcí je, že děti učíme v přátelském prostředí, které je plné zábavy a her,“ říká Aisha.

„Chtěla bych poděkovat Člověku v tísni za skvělý projekt. Tento měsíc jsem začala pracovat ve školce a mám smlouvu na tři měsíce. Věřím, že předškolní vzdělávání je ohromně důležité. Doufám, že právě tyhle děti jsou budoucností Sýrie,“ dodává.

Oprava silnic, vodovodu a rozvodu elektřiny

Saleh v současné době dohlíží na skupiny 14 dělníků ve své obci Kafr Noran. „Projekt v mé obci probíhá už více než 2 roky a od jeho začátku se hodně věcí zlepšilo. Máme stále více nabídek, přičemž počet zapojených pracovníků se v jednotlivých fázích liší,“ vysvětluje. Dělníci jsou odpovědní za různé opravy v obci. „Naši lidé opravují silnice, vodovody, kanalizace a telefonní linky. Dnes měníme poškozený vodní kohout a poté vyrazíme opravit silnici,“ popisuje Saleh. Zaměstnanci dostali veškeré nástroje a vybavení, které k práci potřebují, včetně ochranných pomůcek jako například gumových bot a rukavic.

„Byli jsme hrozně šťastní, že jsme v rámci projektu mohli podpořit mateřskou školu. Dnes tu pracují čtyři kvalifikovaní učitelé a jejich nadřízený. Žáci dostávají školní pomůcky a hračky, učitelé různé učební materiály,“ říká Saleh a jedním dechem děkuje za poskytnutou příležitost.

Projekt Člověka v tísni v severní Sýrii vznikl za štědré podpory Evropské komise (ECHO), OFDA/USAID a UK Aid.

Autor: Člověk v tísni

Související články