Na desetitisíce lidí ve východním Aleppu prší bomby. Zoufalí lidé píší zprávy na rozloučenou

Publikováno: 14. 12. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Na desetitisíce lidí ve východním Aleppu prší bomby. Zoufalí lidé píší zprávy na rozloučenou
© Foto: ČvT archiv

Aleppo 14. prosince - Na území o velikosti pěti čtverečních kilometrů na východě syrského Aleppa, kde se tísní až 100 tisíc civilistů stále dopadají bomby a granáty. Civilisté, kterým byla slíbena evakuace, marně čekají na autobusy, jež je odvezou do bezpečí. Malým územím, které stále drží pro opoziční síly, se navíc šíří strach z poprav civilistů.

Lidé obklíčení ve východním Aleppu píší zprávy na rozloučenou. “Pokud se nám cokoli stane, nezapomeňte prosím na mojí manželku a děti,” píše se v jedné z nich. “Nemáme, kam jít. Každou minutu cítím jako smrt. Modlete se za nás…,” píší lidé, kteří se bojí zveřejnit své jméno kvůli odplatě prorežimních sil. Člověk v tísni vyzývá všechny strany konfliktu k okamžitému otevření bezpečných koridorů, kudy by mohli civilisté opustit bombardované čtvrti a především k ochraně lidských životů. "Východní Aleppo je zároveň pouze jednou z obléhaných oblastí v Sýrii, kam se dlouhé měsíce nedostává humanitární pomoc. Vyzýváme proto všechny bojující strany, aby i do těchto míst okamžitě umožnily přístup humanitární pomoci," říká koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni Tomáš Kocian.

Na malé území, které po ofenzivě provládních sil zbylo z východního Aleppa ovládaného od roku 2012 opozičními silami, utíkají lidé z ostatních částí města. “V obklíčené části města, které je lemované bojovými frontami, se podle různých odhadů tísní 50 až 100 tisíc civilistů. Nemají vodu, jídlo, elektřinu a celou noc marně čekali na evakuaci. Ve městě je navíc mnoho zraněných, kteří nemají žádnou možnost lékařské péče,” říká Tomáš Kocian. “V ulicích města leží mrtví, další lidé jsou uvěznění pod troskami budov a nemá jim kdo pomoct. Přeživší se schovávají v podzemí a kvůli neustávajícímu ostřelování se bojí vycházet na ulici,” dodává.

Městem se navíc šíří strach z odplaty prorežimních sil i radikálů. Podle OSN stovky mužů zmizely poté, co překročily hranici z opozičních na vládní území. Objevila se také obvinění, že radikálové unesli rodiny, které chtěly opoziční část města opustit. “Podle OSN navíc milice bojující na straně prorežimních sil ve čtyřech dobytých čtvrtích zavraždily 82 civilistů, mezi nimiž bylo i 11 žen a 13 dětí. Lékař, se kterým se spojil Dětský fond OSN, navíc přinesl zprávu, že se pod těžkou palbu dostal dům, ve kterém se schovávalo 100 dětí, které ztratily při bojích rodiče,” popisuje Kocian.

Mezi lidmi, kteří jsou uvěznění na malém území na východě města, je navíc i 1500 humanitárních pracovníků, kteří léta ve městě pomáhali nejpotřebnějším. Člověk v tísni poskytoval humanitární pomoc na východě Aleppa od prosince 2012. Kromě distribuce vody, potravinových balíčků, chleba, oprav vodovodního potrubí, svozu odpadu nebo podpory místní samosprávy, se zabýval také podporou několika škol.

“Poslední humanitární pomoc jsme do východního Aleppa dovezli na začátku července a poslední zásoby jsme lidem v nouzi rozdali v srpnu. Od chvíle, kdy provládní síly odřízly poslední přístupovou cestu do této části města, se nám do města nepodařilo dovézt další pomoc,” říká Tomáš Kocian. “Ve skladech v Sýrii přitom máme připravené zásoby a další kamiony mohou okamžitě vyjet z Turecka. Jenže kvůli obléhání a obstrukcím vlády se to nikdy nepodařilo nám ani konvojům OSN nebo dalších humanitárních organizací,” vysvětluje Kocian.

Pro více informací kontaktujte:

Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT, +420 777 787 970

Autor: ČvT

Související články