Člověk v tísni nemůže nadále poskytovat humanitární pomoc v Doněcku na východě Ukrajiny

Publikováno: 26. 11. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni nemůže nadále poskytovat humanitární pomoc v Doněcku na východě Ukrajiny
© Foto: Petr Štefan

Doněck, 26. listopadu 2016 - V pátek 25. listopadu dopoledne přišli do kanceláře Člověka v tísni v Doněcku na východě Ukrajiny představitelé silových struktur separatistických oblastí a informovali přítomné představitele organizace o odnětí akreditace, která je podmínkou práce v takzvané Doněcké republice. Neuvedli přitom zatím žádné důvody, proč akreditaci organizaci odebírají.

Místní úřady rozhodly o okamžitém uzavření kanceláře, zapečetily sklad organizace s humanitární pomocí a všem zahraničním pracovníkům dali 24 hodin na opuštění území takzvané Doněcké republiky.

Toto rozhodnutí zásadně ohrožuje nejzranitelnější obyvatele, kteří stále strádají v důsledku ozbrojeného konfliktu. Člověk v tísni byl spolu s jednou další velkou humanitární organizací jedinými mezinárodními aktéry, kteří zde mohli poskytovat pomoc místním lidem. Organizace v Doněcku a okolí působila od listopadu 2014 a pomohla statisícům lidí.

"Od začátku našeho působení na východní Ukrajině pracujeme na obou stranách konfliktu a to i přesto, že nám to přináší značné problémy. Děláme to proto, že ctíme neutralitu a nezávislost humanitární pomoci a naši kolegové na místě každý den vidí, že lidé v nouzi žijí na obou stranách bojové fronty," říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. "Proto nás mrzí, že nám úřady v Doněcku bez jakéhokoli vysvětlení odepřely přístup k lidem, kteří naši pomoc opravdu potřebují především teď se začínající zimou," dodává Pánek.

Situace desetitisíců lidí, kterým Člověk v tísni v současnosti pomáhal, bude kritická především nyní se začátkem zimy. “V Doněcku a okolí jsme v současnosti pomáhali lidem s opravou obydlí, která byla poničena v důsledku pokračujících bojů. V oblastech podél frontové linie, kde si lidé nemohou koupit jidlo, jsme nejzranitelnějším lidem rozdávali potravinové balíčky. Ve vesnicích, kde byla kvůli bojům zničená základní infrastruktura, jsme zajišťovali zásobování vodou,” popisuje práci v Doněcku a okolí koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocian.

Jen v roce 2016 Člověk v tísni na území, která nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády, distribuoval jídlo 469 841 lidem. Pomoc s opravou obydlí a materiální pomoc nabídl 104 879 lidem, 95 900 lidem umožnil přístup k pitné vodě a hygienickým pomůckám. “S přicházející zimou jsme plánovali pomoc pro nejpotřebnější ještě zintezivnit. Více než 500 domácností tak do konce roku například nedostane nová okna, která je měla chránit před zimou,” vysvětluje Tomáš Kocian.

Člověk v tísni v Doněcku a okolí působil od listopadu 2014. V červenci 2015 musel, stejně jako všechny ostatní humanitární organizace, práci přerušit a vyčkat na oficiální akreditaci místních úřadů. “V říjnu 2015 jsme akreditaci obdrželi pouze my a jedna další mezinárodní humanitární organizace, ostatní musely Doněck opustit. Od té doby jsme o obnovení registrace žádali každý týden a zároveň podávali ke schválení plán našich aktivit,” vysvětluje podmínky práce v Doněcku Tomáš Kocian. “Až dosud jsme plnili veškeré požadavky místních úřadů a pravidelně je o naší činnosti informovali. Žádné důvody pro neprodloužení akreditace nám oficiálně nebyly sděleny, úřady ani předtím nevyjádřily výhrady k naší práci,” dodává.

Člověk v tísni pracuje na východní Ukrajině, v oblastech pod kontrolou vlády i separatistů, od srpna 2014. Nadále působí na územích pod kontrolou ukrajinské vlády a na separatistických územích v Luhansku. Od listopadu 2014 poskytl na území pod nadvládou separatistů potravinovou pomoc téměř 570 000 lidí, více než 138 000 lidí pomohl s rekonstrukcí domů a zazimováním a téměř 296 000 lidí získalo díky Člověku v tísni přístup k vodě a hygienickým pomůckám.

Člověk v tísni pomáhá a Ukrajině díky financím z veřejné sbírky a prostředkům od respektovaných institucí a organizací, jako je Organizace pro pomoc uprchlíkům (UNHCR), Rozvojový program OSN (UNDP), Dětský fond OSN (UNICEF), Světový potravinový program (WFP), Generální ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO), Kancelář pro americkou zahraniční humanitární pomoc (OFDA), britské Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID), Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC) nebo Ministerstvo zahraničí České republiky. Více o pomoci na Ukrajině čtěte zde.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, +420 777 787 913

Tomáš Kocian, koordinátor pomoci na Ukrajině, +420 777 787 970

 

 

Autor: ČvT

Související články