Lidská tvář konfliktu na východní Ukrajině

Publikováno: 7. 4. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Lidská tvář konfliktu na východní Ukrajině
© Foto: Iva Zímová

Výstava fotografií Ivy Zímové

Nezapomeňte na Ukrajinu

KDE: Langhans - Centrum Člověka v tísni
Vodičkova 37, Praha 1

KDY: od 6.4. do 30.4. 2017

Vstup ZDARMA

Na východě Ukrajiny zuří už třetím rokem boje mezi ukrajinskou armádou a silami takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky. Jediný ozbrojený konflikt v současné Evropě sice už neokupuje titulky novin, ale stále trvá a dramaticky dopadá na místní obyvatele na obou stranách bojové fronty. Více než 3,8 milionu lidí urgentně potřebuje humanitární pomoc, mezi nimi i milion dětí. Tisíce lidí přišly o střechu nad hlavou nebo přežívají v domech poničených střelami, na mnoha místech neteče voda nebo nefunguje elektřina, přičemž v zimě klesaly teploty až k – 20°C.

V oblastech zasažených boji těžce utrpělo hospodářství, závody zavírají a většina lidí přišla o práci, takže bez pomoci a zdrojů obživy přežívají jen velmi těžko. Dlouhotrvající válka zároveň zhoršila úroveň zdravotnictví nebo školství. Statisíce lidí uprchly z oblasti bojů, mnozí často jen se základními věcmi, a nyní se snaží najít zdroje živobytí i nové místo ve společnosti.

Frontová linie často narýsovala nepřekročitelnou hranici nejen mezi sousedy a přáteli, ale rozdělila především rodiny, které se mohou jen obtížně setkávat. Překročit frontu je možné jen na pár místech a po mnohaměsíčním vyřizování povolení. Samotný přechod všech kontrolních stanovišť pak trvá celý den a to pod neustálou hrozbou palby. To vše se děje v drsných kulisách stále trvajícího konfliktu. K uším lidí ve vesnicích u bojové linie každý den doléhají zvuky války, i nyní je palba často zahání do sklepů, kde ve strachu přečkávají nejhorší bombardování.

Za velkými čísly, která ilustrují humanitární katastrofu jen pár stovek kilometrů od hranic Evropské unie, se skrývají jednotliví lidé se svými příběhy, tvářemi a osudy. Právě za nimi se vydala mediální koordinátorka Člověka v tísni na Ukrajině Maria Lozan spolu s profesionální fotografkou Ivou Zímovou. V říjnu a listopadu 2016 navštívily desítky lidí na obou stranách bojové fronty a s příběhy několika z nich se můžete seznámit na této výstavě.

Pomoc Člověka v tísni:

Člověk v tísni poskytuje pomoc na východě Ukrajiny od srpna 2014. V té době začal pouze čtyřčlenný tým pomáhat lidem v okolí frontové linie a zároveň budovat zázemí pro další aktivity. V současné době pomoc organizuje okolo 200 místních a 15 zahraničních spolupracovníků, kteří rozsáhlou humanitární operaci řídí z kanceláří v Kyjevě, Slavjansku a Stachanově. Tým Člověka v tísni pomáhá na územích pod správou Kyjeva i v Luhansku na územích, která nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády. Dva roky doručoval pomoc statisícům lidí i v takzvané Doněcké lidové republice, ale 25. listopadu musel svoje působení ukončit, protože mu místními úřady neprodloužily akreditaci.

Tým Člověka v tísni nejpotřebnějším lidem stále poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo, přístřeší, voda a krizová psychosociální pomoc. Pomáhá s opravou poničených domů a poskytováním materiálu a vybavení na zimu. V oblastech, kde se nebojuje, se soustředí na podporu zdrojů obživy a například poskytuje finanční granty na rozjezd drobných živností. Člověk v tísni do konce roku 2016 poskytl pomoc za více než 785 milionů korun a pomohl více než 3,7 milionů lidí, které bezprostředně ohrožovala válka. To z velké části s pomocí Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu EU (ECHO). Právě společnou pomoc uvidíte na této výstavě.

Autor: ČvT

Související články