Jedenáctý ročník festivalu JEDEN SVĚT V BRUSELU představil 16 dokumentárních filmů

Publikováno: 3. 5. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Jedenáctý ročník festivalu JEDEN SVĚT V BRUSELU představil 16 dokumentárních filmů
© Foto: APo

Brusel, 3.5. 2017: Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Bruselu se chýlí ke svému konci. Bruselští diváci měli možnost vidět 16 filmů vybraných z pražského programu.

“Jsme rádi, že si festival našel i v Bruselu své diváky. Zejména nás těší, že si do našich promítacích sálů nacházejí cestu lidé, kteří pracují v evropských institucí,” říká Adéla Pospíchalová z organizace Člověk v tísni, která festival v Praze i Bruselu organizuje.

Festival zítra zakončí projekce vítězného filmu bruselského festivalu, kterým se stal snímek Sary Taksler Škádlení Goliáše o egyptském moderátorovi Básim Júsipovi, který nakonec kvůli své úspěšné satirické takshow musí odejít do exilu. Podle poroty "tento film více než jen škádlí představivost. Je to také úchvatný popis egyptských politických změn.”

Porota se také rozhodla udělit zvláštní uznání dokumentárnímu filmu Opozice režiséra Hollie Fiferové a filmu Ztraceni v Libanonu od Sophie a Georgie Scottové.

Stejně jako v minulých letech i letos byly filmové projekce doprovázeny debatami s obránci lidských práv, politiky, experty a filmaři. Zúčastnil se jich např. Zaradasht Ahmed, režisér filmu Není úniku, který na pražském festivalu získal hlavní cenu, Nima Sarvestani, režisér divácky úspěšného snímku Sestry z vězení, Alex Bakker, scénárista a transgender historik, který spolupracoval na filmu Transit Havana, a také mnozí aktivisté z Ruska, Ukrajiny, Kuby nebo Egypta.

Festival pořádá společnost Člověk v tísni ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii, Českým centrem Brusel, Evropským parlamentem, Sakharov Prize Network, Goethe Institutem, Norskou ambasádou, s organizacemi z lidskoprávní sítě Human Rights and Democracy Network, s bruselským Informačním centrem OSN (UNRIC), organizací EuroMed Rights, Search for Common Ground, Protection International, Human Rights House Foundation a mezinárodním týmem právníků Frank Bold.

 

Více informací: Adéla Pospíchalová, společnost Člověk v tísni.

Tel.: + 420 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: APo

Související články