Tři arabští karikaturisté představí své dílo české veřejnosti

Publikováno: 14. 11. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Tři arabští karikaturisté představí své dílo české veřejnosti
© Foto: © Abdul Raheem Yassir

Linie svobody: Současná arabská karikatura / 17. 11. 2016 – 16. 1. 2017

Centrum současného umění DOX představí díla tří významných arabských karikaturistů - Abdul Raheem Yassira (Abd-ar-Rahím Jásir) z Iráku, Nadia Khiarii (Nadia Chijárí) z Tuniska a Khalid Albaiha (Chálid al-Béh) ze Súdánu. Vystavené karikatury představují uměleckou reflexi každodennosti i zásadního dění v neklidném regionu severní Afriky a Blízkého východu. 

Výstavu Linie svobody: Současná arabská karikatura osobně zahájí jeden z autorů, irácký satirik Abdul Raheem Yassir.

Arabští kreslíři svou tvorbou neustále prověřují a posouvají hranice společensky přijatelného v desítkách arabských novin a časopisů napříč regionem Blízkého východu a severní Afriky a významně přispívají k rozvoji tohoto žánru v celosvětovém měřítku. V arabském světě má totiž karikatura velice silný dopad. Zůstává důležitým komunikačním kanálem pro oslovení širokého publika, které jinak politiku sleduje jen okrajově.

„Karikatury lidi zajímá, je to způsob, kterým otevřeně diskutujeme soiciální, kulturní politická témata a nabízíme jejich různé interpretace. Denně publikuji v celonárodním deníku a ilustrace mnoha mých kolegů vychází v dalších periodikách. To ukazuje velký zájem o karikaturu a způsob, jakým se dívá na dění kolem nás,“ říká Abdul Raheem Yassir.

Schopnost zjednodušení a dodání kritického podtónu jakékoli skutečnosti dělá z karikatury nebezpečnou zbraň, jíž se obávají mnozí mocní. Za svou odvahu kritizovat moc, ať už je jejím zdrojem kdokoli a cokoli, nicméně arabští karikaturisté platí vysokou daň: čelí soudním procesům, vazbám, trestům odnětí svobody, zákazům cestování, zastrašování. Bývají pronásledováni a brutálně fyzicky napadáni, je jim vyhrožováno smrtí a někteří vykupují svobodu slova i cenou nejvyšší, tedy svým životem.

Doprovodný program za účasti Abdul Raheem Yassira (Langhans: Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1):

  • Masterclass pro mladé umělce a karikaturisty. (Více informací a přihlášku naleznete zde), 17.11. v 10:00.
  • Promítání dokumentárního filmu Karikaturisté: Pěšáci demokracie a debata s panem Jásirem, 17.11. od 17:30.

 

Abdul Raheem Yassir (Abd-ar-Rahím Jásir) (*1951) je přední irácký karikaturista. Vystudoval obor Výtvarné umění na Bagdádské univerzitě. Své práce začal publikovat v roce 1970, přičemž od roku 1971 kreslil v časopisech Madžallatí a Mizmar karikatury pro děti. V letech 1980 až 1990 působil jako malíř v dětské programové sekci v Institutu televize a médií. Jeho díla byla vystavena nejenom v Iráku, ale i v zahraničí, např. v Japonsku, Velké Británii, Egyptě či Itálii. Abdul Raheem Yassir získal mnohá regionální a mezinárodní ocenění. V roce 2013 byl magazínem kritiků Observer zařazen mezi deset nejlepších umělců, kteří vystavují na festivalu La Bienale di Venezia. V témže roce agentura Uyoun zvolila Jásira nejlepším iráckým karikaturistou. Abdul Raheem Yassir aktuálně žije a pracuje v Bagdádu.

Nadia Khiari (Nádja Chijárí) (*1973) je významná tuniská malířka a karikaturistka. Hlavní postavou jejích karikatur je kocour jménem Willis z Tunisu. Tato postavička se zrodila 13. ledna 2011 jako reakce na projev odstupujícího prezidenta Tuniska, který mimo jiné sliboval svobodu slova. Na počátku tedy stálo přání autorky sdílet pomocí Facebooku své pocity o historickém okamžiku, který Tunisané prožívali. Svým ironickým humorem kocour komentoval aktuální dění. Facebooková stránka s názvem WillisFromTunis byla tehdy navštěvována 20 přáteli, nyní ji sleduje více jak 46 tisíc tisíc osob. Nadia Khiari vydala sbírku svých prací a působí také v několika médiích (Siné Mensuel, Courrier International, Zélium). Na mírovém setkání karikaturistů v Cannes získala Cenu Honoré Daumiera, v roce 2013 pak titul Doctor Honoris Causa na univerzitě v Lutychu a rok poté ve Forte dei Marmi mezinárodní cenu politické satiry a následovala další ocenění. Nadia Khiari aktuálně žije a pracuje v Tunisu.

Khalid Albaih (Chálid al-Béh) (*1980) je sudánský nezávislý politický karikaturista. Narodil se v rumunské Bukurešti. Své karikatury publikuje na sociálních médiích na profilu “Khartoon!”, což je slovní hříčka spojující “karikaturu – cartoon” a súdánské hlavní město “Chartúm”. Albaih své práce vydává v mnoha zahraničních médiích, například v The Atlantic, PRI nebo NPR. Publikuje také politické komentáře, například v The Guardian nebo v televizi Al-Džazíra. Vystavoval na skupinových projektech, například “Do It” ve Spojených arabských emirátech, “RE:BELLION // RE:LIGION // RE:FORM - Artistic Action in Times of Crisis” v německém Cvikově, ale i na sólových výstavách například v Galerii 1After360 v Indii, the Arab American National Museum v americkém Michigenu, na McGill University v kanadském Montrealu, na Edge of Arabia v Londýně nebo na Virgina Commonwealth University letos v Kataru. Od roku 1990 žije a pracuje v Dauhá v Kataru.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech

17. listopadu 2016 – 16. ledna 2017.

Výběr karikatur je ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press

Výstavu ve spolupráci s DOX připravily organizace Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu, Člověk v tísni a Baraka: Centrum pro kultury severní Afriky a Blízkého východu a Tanween, s finanční podporou české sítě Nadace Anny Lindhové pro dialog kultur ve Středomoří (ALF).

Kontakt pro média

DOX:

Zuzana Masná/+420 295 568 102, +420 775 442 362 / zuzana@dox.cz

 

Člověk v tísni:

Adéla Pospíchalová/ +420 777 787 968 / adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

V případě zájmu o rozhovor s panem Abd-ar-Rahím Jásirem kontaktujte:

Pavla Začalová / +420 607 582 739 / podzim@hotmail.com

 

Centrum současného uměníDOX
Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevřeno: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18. Prostory Centra DOX jsou bezbariérové.

Organizátoři: Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu, Centrum současného umění DOXZa podpory: Nadace Anny Lindhové pro dialog kultur ve Středomoří (ALF)

Partneři výstavy: Člověk v tísni, Baraka: Centrum pro kultury severní Afriky a Blízkého východu a Tanween

Autor: ČvT

Související články