Co vás vedlo k tomu být v ČR občansky aktivní?

Publikováno: 26. 9. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Co vás vedlo k tomu být v ČR občansky aktivní?
© Foto: Vasil Tsytsey

Při studiu na vysoké škole jsem zjistila, že bych mohla svůj volný čas trávit užitečněji. Přestože ho moc nebylo, začala jsem pomáhat jako dobrovolnice. S příchodem takzvané uprchlické krize jsem začala působit v projektu Amnesty International jako „živá knihovna“. Tento projekt mi umožnil jezdit po různých institucích (školách, veřejných knihovnách) a povídat si s lidmi, kterým je téma migrace blízké a zajímají se o něj. Brala jsem to jako dobrý způsob, jak bojovat proti strachu, který panuje ve společnosti. Občanskou angažovanost tedy vnímám jako jednu z možností, jak se přiblížit lidem, poznávat různé názory a věcně diskutovat. Při mé práci novinářky jsou tyto zkušenosti velmi cenné.




Jsem v této zemi s přestávkami padesát let. Zde jsem studoval, specializoval se, založil rodinu a pracuji jako lékař. Mám spoustu přátel a pacientů. Nikdy jsem se necítil býti "jiným" s ohledem na své zahraniční kořeny. Dokonce ani v poslední době, kdy je společnost zaskočena migrační vlnou do Evropy. Samozřejmě až na výjimky z řad xenofobních křiklounů.

V senátu se snažím jako místopředseda výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost být užitečný svými zkušenostmi z práce v zahraničí, jazykovou výbavou, ale i znalostí zdravotního tématu. Samozřejmě i ostatními tématy, a to ve spolupráci s kolegy. Proč jsem se angažoval do veřejného dění? Nechtěl jsem jen přihlížet k otázkám společnosti v této zemi, kterou miluji a v níž žijí moji milí.




Paradoxem současné doby je, že žijeme ve světě informací, ale přesto tu působí stereotypy o lidech, kteří žijí spolu s námi v jednom státě. To bych mohla říct i o postavení Ukrajinců v Česku. A proto byl ten výběr být aktivní (jestli se to tak dá říct), přirozený a logický. Věřím, že šíření informací z první ruky pomáhá společnosti vyvíjet se ve směru tolerance vůči jiným, odlišným lidem.

Autor: Anketa je součástí přílohy v časopisu Týden (11.9.2017). Příloha byla vytvořena v rámci projektu "Vzájemně spolu - aneb víme, co je integrace?", financovaného MVČR

Související články