K pořadu Štrunc na info.cz: Většina Čechů mezi sebe za určitých podmínek válečné uprchlíky skutečně chce

K pořadu Štrunc na info.cz: Většina Čechů mezi sebe za určitých podmínek válečné uprchlíky skutečně chce

15. 6. 2017

Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni, v pořadu Štrunc na portálu info.cz skutečně tvrdí, že většina Čechů si přeje přijímat uprchlíky. Titulek rozhovoru je však vytržený z kontextu. Šimon Pánek používá argumenty, které má podepřené výsledky průzkumu Podmínky přijetí uprchlíků a důvěra v kompetence politiků, který připravila agentura Median.

Šimon Pánek v rozhovoru doslova uvedl: “Podle některých průzkumů, lidé (Češi), pokud by měli jistotu, že přichází opravdu lidé, kteří to potřebují, od kterých nehrozí nebezpečí, a že je nastaven nějaký integrační systém, to znamená, jak se s nimi bude pracovat, jak se naučí jazyk, kdo jim pomůže sehnat práci, jak se o ně postará obec, tak víc než 60% obyvatel říká, takové lidi máme přijmout.”

Tvrzení je zcela v souladu s výsledky výzkumu, ve kterém pouze 23% Čechů souhlasí s přijetím uprchlíků bez dalších konkretizujících informací. Když se ale agentura tázala dále a otázku zpřesňovala informacemi za jakých podmínek uprchlíky přijímat, pro přijetí uprchlíků se vyjádřilo až 64% respondentů.  Tyto podmínky Šimon Pánek v rozhovoru zmiňuje.

Autor: ČvT