Sára a její maminka

Publikováno: 13. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Sára a její maminka
© Foto: archiv pracoviště

Během svého působení v ČvT jsem měla možnost s klienty řešit nejrůznější problémy. Většinou se jednalo o pomoc při hledání vhodného bydlení, výchovy dětí, nalezení zaměstnání, dluhovou problematiku, nedostatečný příjem či pomoc při jednání s úřady.

Nyní se na naše pracoviště obrátila pracovnice SPC Teplice s tím, zda bychom nemohli pomoci mamince, která má ve své péči těžce postiženou holčičku. Je to oblast, kterou jsem zatím neměla možnost řešit, proto to i pro mne byla do jisté míry výzva, při které jsem mohla získat nové zkušenosti. Paní jsem v několika málo dnech kontaktovala a domluvila konzultaci v domácnosti. Při prvním kontaktu bylo zjištěno, že celodenně pečuje o velmi těžce postiženou dceru, která je v podstatě upoutána na lůžko a odkázána na pomoc druhých. Bylo patrné, že celodenní péče je pro maminku velmi vysilující, navíc když je na péči sama a ještě pečuje o nezletilého syna. Přesto byla paní usměvavá a bylo vidět, že o svou dceru pečuje s láskou.

Hlavním problém, který nyní rodina řeší, je nevyhovující bydlení. S dcerou Sárou bydlí ve druhém patře panelového domu, kde není k dispozici výtah. Všichni tři navíc obývají pouze jednu místnost. Sára nemá polohovatelné lůžko, které by do jisté míry ulevilo obtížím, se kterými se potýká. Její maminka pro převoz využívá speciálně upravený kočárek, který však již delší dobu neodpovídá Sářiným potřebám. Příjem rodiny se skládá pouze z příspěvku na péči, dětských přídavků a výživného. Vzhledem k situaci rodiny si maminka nemůže zvýšit svůj příjem vlastním přičiněním.

Spolupráce je na samém počátku, přesto jsme již společně naplánovaly, jakým směrem se bude naše práce ubírat. Pokusíme se oslovit VZP s žádostí o poskytnutí zdravotních pomůcek, jako je polohovatelná postel a speciální dětský kočárek. Obrátíme se na nadace a jiné subjekty, které by mohly Sářině mamince pomoci finančně zajistit vhodnější ubytování.

Dalo by se říci, že to bude „běh na dlouhou trať“, ale společně věříme, že na konci bude mít rodina lepší vyhlídky do budoucna a péče o Sáru bude o to kvalitnější. O tom, jak se tento příběh dále vyvíjí, Vás budeme určitě informovat.



Autor: Jiřina Hadrávková, pracovnice Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Související články