Dluhová poradkyně radí

Publikováno: 19. 6. 2018 Doba čtení: 4 minuty
Dluhová poradkyně radí
© Foto: Aneta Kozáková

Naše kolegyně Eva má bohaté zkušenosti v oblasti dluhového poradenství. V článku odpovídá na často kladené otázky o pravomocích exekutorů a nabízí možnosti, kam se při problémech s dluhy obracet. 

Evo, jak dlouho se věnuješ dluhovému poradenství?

Dluhovému poradenství jsem se začala věnovat až v Člověku v tísni a je to více než rok a půl.

S čím se na tebe lidé nejčastěji obracejí?

To je různé. Často to bývají problémy s exekucemi nebo se lidé ptají na možnost oddlužení tzv. osobního bankrotu. Zájem o službu je veliký a kapacita je plná. Často tak se zájemci řeším jejich problémy alespoň po telefonu nebo mailu, aby věděli, jaké mají možnosti a kam se mohou bránit.

Co bys poradila lidem, když se rozhodnout vzít si půjčku?

Především by si měli rozmyslet, jestli půjčku skutečně potřebují, jestli by jejich problém nešel řešit jinak. Potom by si měli promyslet, jestli budou schopni půjčku splácet. Často se setkám s tím, že lidé potřebují peníze a podepíší jakoukoli smlouvu, aniž by si přečetli, jaké jsou úroky, pokuty a další sankce při neplnění podmínek.

Často slýcháme o tom, že exekutor si k dlužníkům dovoluje více, než na co má právo. Mohla by si nám shrnout, co vše exekutor může a co nesmí?

Přístup exekutorských úřadů je různý. Setkávám se často s tím, že je velmi problematická telefonická komunikace s exekutorským úřadem. Často se nelze ani dovolat nebo dlužník nerozumí tomu, co exekutor říká. Dochází tak často k nedorozumění. Je to způsobeno i tím, že úředníci některých exekutorských úřadů jednají s dlužníky velmi nevybíravě, ne-li přímo sprostě. 

Protože zatím může exekuci vést exekutor z celé ČR, je pro většinu dlužníků problém se na úřad dostavit a požádat o nahlédnutí do spisu, takže dlužník není schopen zjistit, jaký dluh exekutor vymáhá a v jaké výši. 

Přímo při výkonu exekuce na majetek dlužníka (tj. při návštěvě exekutora v bydlišti dlužníka) často dochází k psychickému nátlaku pracovníků exekutorského úřadu na dlužníka. Požadují např. zaplatit nějakou částku v hotovosti nebo chtějí domluvit splátkový kalendář, přestože exekuce je přihlášena u zaměstnavatele dlužníka. Pokud dlužník nemá nebo nechce zaplatit, vyhrožují odvozem veškerého vybavení domácnosti atd. Dlužník nemá povinnost nic platit. Naopak pokud exekutor najde u dlužníka peníze, je povinen nechat mu dvojnásobek životního minima tj. v současnosti 6 820 Kč. Exekutor může dlužníkovi prohlédnout peněženku, skříně atd. Věci, které nesmí zabavit, jsou věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů a dále věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Jedná se především o běžné oděvní součásti, obvyklé vybavení domácnosti – postel, stůl, židle, kuchyňská linka, lednička, sporák, vařič, pračka, pak jde především o zdravotní pomůcky nebo domácí mazlíčky. Pokud exekutor sepíše do soupisu majetek, o kterém si dlužník myslí, že byl sepsán neoprávněně, může si dlužník požádat o vyškrtnutí ze soupisu.

Mají se kam lidé obracet v případě, že mají nepříjemnosti s exekutorem?

Stížnosti na exekutory mohou zasílat na Exekutorskou komoru České republiky.

Kam se mohou lidé obracet, když mají problémy s dluhy – nezvládají je platit, potřebují pomoc s oddlužením apod.?

Pro tyto účely jsou zde např. na webové stránky http://www.jakprezitdluhy.cz které spravuje Člověk v tísni. Je zde mapa poraden z celé ČR, kam se lidé mohou obracet. Nebo se přímo na těchto stránkách mohou obrátit telefonicky na naši helplinku na číslo 774 392 950 (každý všední den od 9 do 16 hodiny), případně poslat dotaz emailem.

Podělíš se s námi o nějaký případ z tvé služby dluhové poradenství, který měl šťastný konec?

Nedávno se na nás obrátila starší paní, která si v roce 2008 půjčila od nejmenované společnosti během roku 20.000,- Kč. Byla to revolvingová smlouva, což znamená, že po několika měsících splácení jí byla zaslána na účet další půjčka cca 15.000,-. Paní toto nevěděla a nevěděla ani, že se tím dlužná částka opět velmi navýší. Protože se splácení tímto způsobem značně prodloužilo, dostala se nakonec do potíží a dluh převzal exekutor. Paní exekutorovi dále splácela a snažila se s ním jednat, protože původní dlužnou částku přeplatila téměř 3x. Přestože jí pomáhal i její zeť, nebyli schopni se s exekutorem na ukončení exekuce domluvit. Paní se proto obrátila na nás. Zjistili jsme, že součástí smlouvy byla i tzv. rozhodčí doložka a pomohli jsme paní tuto nekončící exekuci zastavit. 

Autor: Eva Pernicová, Terénní pracovnice

Související články