Týden plný zážitků

Publikováno: 21. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Týden plný zážitků
© Foto: ČvT archiv

„Seděl jsem v policejním autě“, „pohladila jsem si ovečku“, „opékali jsme buřty“, „měli jsme v noci bojovku, byla strašidelná, ale já se vůbec nebál“. Možná zrovna touhle vzpomínkou se v září bude chlubit paní učitelce a spolužákům některé z dvacítky dětí, se kterými jsme byli na týdenním zážitkovém kurzu nedaleko Vimperku. Na kurz jsme vyrazili s dětmi z  rodin, se kterými během školního roku spolupracujeme a pomáháme jim s učením.

„Je dobré si uvědomit, že pro tyto děti jde o vůbec první vícedenní akci, na které jsou samy bez rodičů. Ti je na běžné tábory neposílají. Nemají na to totiž dostatek peněz, často mají obavy na podobné akce děti poslat. Sami v dětském věku většinou na podobné akci nebyli,“ vysvětluje Anna Becková, koordinátorka našeho programu vzdělávání.

Celý kurz byl letos zaměřen na téma „přežití“ – samostatného fungování dětí bez pomoci rodičů a vzájemnou spolupráci. „Na výletě do Vimperku se tak děti musely orientovat podle mapy. Na kurzu nás navštívily pracovnice Červeného kříže, se kterými jsme si povídali o tom, co dělat, když najdeme někoho zraněného, jak poskytnout první pomoc a jak přivolat záchranku. Děti všechno nacvičovaly prakticky,“ doplňuje Anna Becková.

V programu kurzu toho bylo ale mnohem více. Navštívili jsme městskou policii a společně se strážníky jsme zkoušeli jejich zařízení a vybavení. Jako každý rok jsme se vypravili i na prohlídku biofarmy. „Společně jsme také tvořili keramiku, malovali vlajku, sbírali borůvky a samozřejmě jsme hráli spousty her. Už několikátý rok se v rámci kurzu vracíme na stejné místo. Součástí je tak každoročně vykopání pokladu - truhly, která je z předchozích let ukryta v lese, a jsou v ní uloženy památky na uplynulé tábory z minulých let. Společně jsme si vše prohlédli. Děti v rámci stezky odvahy do truhly uložily památku na sebe a na letošní rok,“ přibližuje důležitý každoroční rituál letního kurzu  Anna Becková.

Při práci s dětmi se zaměřujeme především na doučování. To probíhá po celý školní rok a - když je třeba pomoci s přípravou na reparát - tak i o prázdninách. Vedle toho se přes prázdniny snažíme pro děti zajistit i volnočasové aktivity a chodíme tak na různé výlety. „V rámci všech akcí se snažíme o to, aby se děti vždy naučily něco nového a zdokonalily se v sociálních dovednostech,“ uzavírá Anna Becková.

Pomoci nám s doučováním dětí a zajištěním volnočasových aktivit můžete i Vy! Pokud máte chuť pomáhat dětem, staňte se naším dobrovolníkem – více ZDE.

Kurz je součástí našeho projektu Daleko hleď 2017, který je financován Ministerstvem vnitra ČR prostřednictvím Plzeňského kraje.

Autor: ČvT,

Související články