Tak trochu jiná masáž od Zepteru

Publikováno: 10. 8. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Tak trochu jiná masáž od Zepteru
© Foto: PatrikPaprika - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31262926

Kancelář Člověka v tísni v Karlových Varech nabízí díky službě Odborné sociální poradenství pomoc lidem, kteří potřebují právní radu, ale nemohou si dovolit řešit svou složitou situaci s právníkem.

Jedním z takových lidí byla paní Jitka. Paní Jitka byla v Nejdku na náměstí oslovena promotérkou, aby s ní vyplnila dotazník týkající se zdraví, s tím, že za to může něco vyhrát. Dotazník paní Jitka vyplnila a 14 dní na to ji kontaktovali telefonem s informací, že vyhrála jednodenní masérský kurz konaný v Nejdku v hotelu Anna. Protože je paní Jitka v invalidním důchodu a většinu času tráví sama doma, přišla ji výhra zajímavá, byla nadšena a s radostí ji přijala, přestože zatím nevěděla, s kým mluví a co ji vlastně čeká…

Když se na místo konání masérského kurzu dostavila, byla postavena do místnosti, kde bylo dalších 5 lidí. Každý měl připravené své místo, kde na něj čekala asistentka a nějaké přístroje. Nejdříve začala asistentka s „léčivou“ lampou, se kterou paní Jitce svítila asi 15 min na záda. Následovala půlhodinová přednáška o zázračných účincích lampy. Po přednášce se ke každému z účastníků vrátila asistentka a nabídla mu lampu k prodeji. Paní Jitka jí na to sdělila, že by spíše využila čistič vzduchu, který byl také mezi prodejními přístroji, ale že je stejně v insolvenci, že má dluhy a stejně by neměla na zaplacení zboží, a proto tedy o zboží nemá zájem. Na to jí byl nabídnut úvěr, který také odmítla a uvedla, že by stejně přes žádné rejstříky neprošla, což se o pár minut později asistentka dozvěděla, když jí v počítači ověřovala. Následně jí byl na formuláři, který držela asistentka po celou dobu v ruce a nenápadně ho vyplňovala, zaškrtnut nákup na „splátky Zepter“ s tím, že to dá asistentka ještě ověřit, a kdyby to náhodou vyšlo, ozvou se. Až po nějaké době doma zjistila, že se nejednalo o „žádost o úvěr“, ale o „kupní smlouvu“, a to díky tomu, že začala být urgována kvůli placení prvních splátek. V této době se paní Jitka dozvěděla o nabízené pomoci od Člověka v tísni, zkontaktovala se s námi a celou záležitostí jsme se s ní snažili prokousat.

Ta smlouva byla specifická v tom, že klientka měla nejprve splácet a až po úplném splacení, tj. za mnoho měsíců, dostat zboží. Občanský zákoník na takovéto smlouvy vůbec nepamatuje, a proto ani neupravuje, jak se od takové smlouvy odstupuje. Od klasické kupní smlouvy (tj. kdy zboží je předáno hned) uzavřené mimo obchodní prostory může kupující odstoupit do 14 dní od dodání zboží, tady ale zboží má být dodáno až v budoucnu po zaplacení. Lhůta k odstoupení, tak ještě nezačala běžet, a proto od takové smlouvy ani nelze odstoupit, ale rozhodli jsme se to přesto nějak zkusit. Začali jsme zpochybňovat platnost smlouvy a sepsali jsme odstoupení od smlouvy. Po několika měsících dopisování měla paní Jitka 3 možnosti: zaplatit pokutu 25 % kupní ceny čističe vzduchu (cca 8.000,- Kč) a mít smlouvu od Zepteru definitivně zrušenou nebo splácet další 3 roky tisíce korun a pak mít „zázračný čistič vzduchu“ doma nebo nakonec celou záležitost řešit u soudu.

Vzhledem ke zdravotnímu stavu a probíhající insolvenci se paní Jitka po pečlivé úvaze rozhodla pro první možnost, tedy že uhradí pokutu. Pokutu dle domluvy uhradila ve 12-ti měsíčních splátkách. Dnes je již uhrazená poslední splátka, smlouva je zrušená a paní Jitka je poučena, že nemá nikde nic podepisovat, co si nejdříve pečlivě nepřečte.

Zjistili jsme, že s těmito smlouvami má problémy více lidí a dá se předpokládat, že v budoucnu bude nějaké rozhodnutí soudu, které řekne, zda jsou takové smlouvy vůbec platné a jak od nich odstupovat. Zatím na to ale naše legislativa nepamatuje..

Služba Pomoc obětem trestných činů je hrazena z dotace Ministerstva spravedlnosti.

 

 

 

 

 

 

Autor: Eva Hrušková, Odborný poradce

Související články