S ministrem Pelikánem o našich zkušenostech z terénu

Publikováno: 13. 11. 2017 Doba čtení: 2 minuty
S ministrem Pelikánem o našich zkušenostech z terénu
© Foto: Martin Kovalčík

Na začátku tohoto roku čelilo v České republice exekucím zhruba 834 tisíc lidí. Téměř polovina z nich se přitom potýká se čtyřmi a více exekucemi, 145 tisíc jich řeší deset a více. „Z našich zkušeností přitom jasně vyplývá, že několikanásobné exekuce de facto znamenají neřešitelnou životní situaci a vstupenku do světa sociálního vyloučení,“ říká Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství organizace Člověk v tísni. Tato služba nabízí pomoc lidem, kterým jejich problémy s dluhy přerostly přes hlavu. Jen loni pracovníci organizace pomáhali v této oblasti více než 2.000 lidem. O jejich zkušenosti přímo z terénu se minulý týden zajímal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Oprávněné dluhy se mají platit. Pravdou ale je, že významná část pohledávek je nemravných a lidé by je platit neměli. Známe to z případů, se kterými se díky našemu dlouholetému působení v terénu pravidelně setkáváme. Nejde o nic jiného než o obchod s chudobou,“ zdůrazňuje Daniel Hůle. Konkrétní zkušenosti z reálných případů tvoří mimo jiné i základ analýz, kterými pracovníci organizace předlužení české společnosti dlouhodobě monitorují. Na začátku prosince 2017 například zveřejnění Index odpovědného úvěrování, který bude navazovat na Index etického úvěrování, mapující praxe nejvýznamnějších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.

O znalosti a postřehy dluhových poradců se minulý týden zajímal i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který s nimi po dvě hodiny na půdě organizace probíral současnou situaci i výhled do budoucna. Mezi témata, na která přišla řeč, patřily např. oddlužovací agentury a kvalita jejich služeb, různé praxe soudů při příjímání insolvenčních návrhů, odměny advokátů a exekutorů, či jednotlivé kauzy, se kterými se pracovníci organizace v rámci své práce setkávají.

Chcete zjistit, jak velký problém představuje zadlužení a exekuce v místě vašeho bydliště. Podívejte se na mapu exekucí

Dluhoví poradci ČvT pomáhají lidem:

  • Kontaktovat jejich věřitele. Domlouvají splátkové kalendáře či se snaží nacházet jiná řešení, která by je postupem času vyvedla z dluhové pasti.
  • Bránit se neférovému jednání některých firem, které poskytují finanční služby. Nejsou výjimečné případy, kdy z půjček v řádu deseti tisíc vznikly statisícové pohledávky jen kvůli pokutám a sankčním úrokům z prodlení.
  • Vyřešit problémy s exekucí. Pomáhají sloučit jednotlivé exekuce, čímž se výrazně sníží odměny advokátů a exekutory vymáhaná částka. Snaží se zastavit exekuční řízení v případě, že probíhá na základě neplatných rozhodčích nálezů.
  • Zajistit institut oddlužení. Ten umožňuje oddlužení těm, kdo za dobu pěti let v přísném režimu insolvenčního řízení uhradí alespoň 30 % všech svých závazků.
  • Poradci také provádějí počáteční monitoring klientovi situace, kontaktují insolvenčního správce či soud, pomáhají zajistit právní pomoc, kontrolují plnění daných termínů.


Autor: Martin Kovalčík

Související články