Festival Jeden svět 2018 v Ústí nad Labem

Publikováno: 14. 3. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Festival Jeden svět 2018 v Ústí nad Labem
© Foto: archiv pracoviště

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém.

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se bude v Ústí nad Labem konat od 19. do 23. března v Hraničáři, proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

„Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ dodává Kamenický.

A co nabídne letošní Jeden svět v Hraničáři? Úvodní festivalový film Za hranicemi možností nás zavede do světa vrcholového sportu v Rusku a dotkne se i velkého dopingového skandálu před olympiádou v Riu. Na oficiálním slavnostním zahájení uvedeme film Mečiar režisérky Terezy Nvotové, který díky současnému politicko - společenskému dění na Slovensku (ale i u nás v Čechách) působí velice aktuálně a naléhavě. Neobvyklý vhled do tématu uprchlické krize vás čeká ve filmu Cizinec v ráji. Jak funguje sexuální osvěta v Indii se zase dozvíte ve snímku Zeptejte se sexperta. Silvana je mladá rozhněvaná žena, která se ve Švédsku stala idolem díky svým feministickým a antirasistickým textům, které silně ovlivňuje její sexuální orientace. Intimní snímek Lepším člověkem si klade provokativní otázku, zda násilník ve vztahu není také tak trochu obětí. PreKrim odhalí, kolik toho o vás ví policie jen díky tomu, na co klikáte na internetu, a jestli vás nemá v hledáčku jako potenciálního pachatele trestného činu. O tom, jaké to je snažit se z krachující ruské automobilky udělat opět výdělečný podnik se dozvíte ve filmu Švéd v Žigulíku. Mít či nemít? Na to si možná odpovíte po filmu Nerodič režisérky Jany Počtové.

Jeden svět chce diváky tradičně nalákat nejen na filmový program, ale také na pofilmové debaty. „Mám velkou radost, že k zahajovacímu filmu Mečiar nám svou účast přislíbil pan Petr Pithart, říká Pavlína Dutá, koordinátorka festivalu. „Po filmu O otcích a synech, který zachycuje rodinu džihádistického bojovníka, se zase spojíme s reportérem České televize na Blízkém východě Jakubem Szántó,“ pokračuje Dutá. Debatu k filmu Za hranicemi možností povedeme s mistryní světa v pole dance Růženkou Kunštýřovou. Victoria Shmidt z Masarykovy univerzity bude s diváky debatovat k filmu Cizinec v ráji.

Tradiční součástí Jednoho světa v Ústí nad Labem jsou školní projekce. „Těch bude v letošním roce celkem 24 a uvidí je okolo dvou tisíc žáků a studentů z Ústí nad Labem, ale třeba i z Mostu nebo Litoměřic. Po každé projekci je samozřejmostí reflexe shlédnutého filmu a debata na dané téma,“ dodává koordinátorka školních projekcí Lenka Stiborová.

I letos Jeden svět nabídne doprovodný program. Výstavu fotografií studentů Gymnázia Jateční na plotě Lidové části Severočeské vědecké knihovny, výstavu Poznej své boty v Hraničáři nebo například upcyclingový workshop. Festival vyvrcholí v pátek 23. 3. ve 22 hodin, kdy se diváci mohou těšit na koncert brněnské skupiny Květy v čele s frontmanem Martinem E. Kyšperským.

Novinkou letošního ročníku je v Ústí Jeden svět pro všechny. „Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo, proto se snažíme zpřístupnit náš festival všem bez rozdílu,” říká koordinátorka Jednoho světa pro všechny Milena Poeta. Náš festival bychom rádi zpřístupnili co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk. Jeden svět proto v Hraničáři uvede jeden film s titulky pro neslyšící a dva filmy s audiokomentářem pro nevidomé.

Festival byl podpořen Ústeckou komunitní nadací z prostředků společnosti Jotun Powder Coatings (CZ) a.s.


Autor: Pavlína Dutá, koordinátorka festivalu Jeden svět v Ústí nad Labem

Související články