(Ne)bezpečí na síti – konference pro vyučující základních a středních škol

Publikováno: 17. 10. 2017 Doba čtení: 3 minuty
(Ne)bezpečí na síti – konference pro vyučující základních a středních škol
© Foto: Jeden svět na školách

Praha, 17. října 2017 - Ve středu 18. října pořádá Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, celodenní konferenci (Ne)bezpečí na síti, která se bude konat v Centru současného umění DOX. Jedná se o další počin v oblasti mediálního vzdělávání, kterému se JSNS.CZ dlouhodobě věnuje. Náplň konference je určena především vyučujícím základních a středních škol, ale také účastníkům z řad odborné veřejnosti. Cílem setkání je přiblížit rizika, se kterými se mladí (a nejen oni) setkávají na sociálních sítích. Řeč bude zejména o nebezpečí závislosti na internetu, kyberšikaně, dezinformacích a nenávistných projevech. 

V současné chvíli je registrováno 160 přihlášek, což svědčí o značném zájmu vyučujících o téma bezpečnosti na internetu. Podle výzkumu Rizikového chování českých dětí v prostředí internetu, který v roce 2013 realizovali společně Seznam.cz, Bezpečnýinternet.cz a Univerzita Palackého v Olomouci, se s nějakou formou kyberšikany setkala polovina žáků základních a středních škol.

Program konference je naplánován v rozmezí od 9 do 16h. Téma sociálních sítí bude otevřeno projekcí filmu „Holka z Instagramu“, po níž budou následovat debaty s pozvanými hosty. Dopolední blok bude moderovat Zuzana Tvarůžková z České televize a účastníci se v rámci něj mohou těšit na jednoho z nejsledovanějších Youtuberů Kovyho, který se snaží své příznivce nejenom bavit, ale i vzdělávat. Sociální sítě budou hodnoceny z hlediska rizik i jejich přínosů pro mladé. Dalšími hosty budou Martin Kožíšek z projektu Seznam se bezpečně, psycholog Lukáš Blinka z FSS MU a Petr Nutil z webu Manipulátoři.cz. Ředitel programu JSNS.CZ, Karel Strachota, představí účastníkům část výsledků výzkumu, realizovaného ve spolupráci s agenturou Median, která se týká návyků středoškoláků v oblasti sledování médií. V odpoledním bloku budou následovat tři tematické workshopy:

1. Pravda, nebo lež – manipulace prostřednictvím fotografií, 

2. Sociální inženýrství páchané na dětech - aktuální trendy z pohledu provozovatele služeb,

3. Dezinformační weby před volbami.

Pod tímto odkazem najdete podrobný program konference.

Konference (Ne)bezpečí na síti je součástí projektu Mediální vzdělávání, v rámci kterého byly v letošním roce realizovány následující aktivity:

1. Příprava audiovizuálních lekcí pro vyučující; aktuálně je vyučujícím k dispozici 24 lekcí (včetně podkladů pro navazující aktivity v hodinách). Během listopadu budou zveřejněny další dvě lekce, a to Holka z Instagramu a Kyberdžihád).

2. Vytvoření metodické koncepce „5 klíčových otázek“; která slouží k posuzování důvěryhodnosti mediálních sdělení. Ukázky konkrétních analýz jsou k dispozici zde.

3. Pravidelný Bulletin mediálního vzdělávání; zájemcům z řad vyučujících nabízí každý měsíc inspiraci pro aktivity v hodinách (tipy na aktuální zajímavosti ze světa médií, novinky a příklady dobré praxe s výukou mediální výchovy).

4. Pořádání tematických konferencí a seminářů.

5. Týdny mediálního vzdělávání; v květnu a červnu 2017 se uskutečnil první ročník, do něhož se zapojilo 167 škol, 43 novinářů, 6 mediálních odborníků a 11 organizací, které se mediálním vzděláváním zabývají.

6. Založení Platformy pro mediální vzdělávání; propojuje jednotlivce a organizace prosazující důležitost mediální gramotnosti mezi odbornou i laickou veřejností.

7. Provádění výzkumů; Jak se učí mediální výchova na SŠ, Průzkum mezi středoškoláky - poodhaluje, jaká média používají mladí ke komunikaci a z jakých zdrojů získávají informace o dění u nás i ve světě – výběr výsledků najdete zde.

„Rozmach digitálních technologií klade stále vyšší nároky na všechny, kteří se chtějí v záplavě informací dnešního mediálního světa orientovat. Kritické myšlení a mediální gramotnost patří mezi klíčové kompetence pro život v 21. století. Proto v Jednom světě na školách podporujeme jejich rozvoj,“ uvádí Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání.

Kontakty:

Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách

karel.strachota@jsns.cz, tel.: 777 787 930

Kateřina Šafářová, koordinátorka projektu Mediální vzdělávání

katerina.safarova@jsns.cz, tel.: 731 066 829

Táňa Abrhámová, mediální koordinátorka programu Jeden svět na školách

tana.abrhamova@jsns.cz, tel.: 734 428 395

Autor: Jeden svět na školách

Související články