Člověk v tísni  Před 25 lety vznikl Člověk v tísni: jeho práce se mění

Před 25 lety vznikl Člověk v tísni: jeho práce se mění

Foto:

Před 25 lety se zformovala skupina válečných novinářů a dobrovolníků, kteří se rozhodli pomáhat v místech krizí. Ze skupinky nadšenců vyrostla organizace s osmnácti sty zaměstnanci pracujících ve 32 zemích s rozpočtem 1,7 miliard korun. Zaměřuje se dnes více na práci v Česku, kde stovky tisíc lidí upadly do těžkého zadlužení. Za dobu existence působila organizace v 54 zemích a pomohla více než 18 milionům lidí.  Výročí 25 let si připomene putovní výstavou, koncerty, webovými speciály či knihou rozhovorů.

"Začalo to obyčejnou lidskou potřebou pomáhat. Parta kamarádů přesvědčila českou veřejnost, že to dokáže a doručí potraviny, léky, oblečení… do Sarajeva, Čečenska, Afghánistánu. Neplánovali jsme, odpovídali jsme na potřeby, výzvy, volání. O čtvrtstoletí později jsme dynamickou profesionální organizací,“ říká ředitel organizace Šimon Pánek. „Za 25 let se mnohé změnilo, základní zůstalo zachováno. Jde nám o skutečný smysl toho, co děláme, a o ty, se kterými a pro které pracujeme," dodává Pánek.

Člověk v tísni stále pracuje ve válečných konfliktech či místech dlouhodobých krizí. Zcela výjimečné postavení má dnes například na Ukrajině, kde pomáhá na obou stranách konfliktu nebo v Sýrii, kde mu britská vláda svěřila vedení konsorcia humanitárních organizací a projekt v objemu 30 milionů liber. V rozvojové pomoci poskytované ve dvaceti zemích se dnes zaměřuje hlavně na předávání know-how a podporu nejzranitelnějších obyvatel, které učí čelit nepříznivým přírodním a společenským podmínkám a rozvíjí jejich schopnost pomáhat si dál sami.

Sekce lidských práv otevřela nové mise v několika zemích Latinské Ameriky nebo ve Vietnamu, kde pomáhá nezávislým novinářům, právníkům, znevýhodněným menšinám a podporuje různé občanské a umělecké projekty. Nárůst autoritářských tendencí v Rusku a jeho propaganda na Ukrajině či v neuznaném separatistickém regionu Podněstří vedly ke změně přístupu, kdy se organizace více zaměřuje na aktivní mladé lidi a práci s médii a novými technologiemi.

V Česku působí tam, kde chybí podpora státu

V Česku působí na více než polovině základních a středních škol v oblastech, kde chybí podpora státu. Učitelům zdarma poskytuje materiály k výuce moderních československých dějin a složitých aktuálních témat. V současnosti se soustředí na oblast mediální výchovy, která se ukazuje jako klíčový předpoklad pro pochopení změn probíhajících ve světě i udržení demokracie.

Kurzy Člověka v tísni ročně projde přes tisíc učitelů, asistentů pedagoga či studentů pedagogických oborů. Tři sta jeho dobrovolníků doučuje děti rodičů, kteří sami dosáhli nízkého vzdělání a nejsou jim schopni pomoci sami. Provozuje předškolní a nízkoprahové kluby, které dětem pomáhají kompenzovat sociální handicap a celkově tak podporuje přes dva tisíce dětí v nejchudších regionech Česka.

Do předlužení spadlo statisíce Čechů

Pracovníci společnosti se čím dál častěji potkávají s těžko řešitelným problémem předlužení, který strhává do chudoby část lidí ze střední třídy. Vedle dluhového poradenství se proto jeho pracovníci snaží o systémové změny v oblasti prevence zadlužování a vymáhací praxe advokátů. Podíleli se tak na snížení nemravných advokátních odměn při vymáhání menších dluhů, zákazu rozhodčích doložek a výrazném omezení lichvářských poskytovatelů úvěrů a pomohli tak 830 tisícům lidí, proti kterým je v současnosti vedena exekuce.

Činnost organizace každý měsíc podporuje více než 22 000 dárců. Většina z nich přispívá do Klubu přátel Člověka v tísni. Oslavy 25 let proto organizace pojala jako příležitost k poděkování dárcům, oslavu pomáhání a dárcovství jako takového a získání dalších podporovatelů. Velké poděkování patří i Nadačnímu fondu Avast, který patří mezi nejvýznamnější podporovatele Člověka v tísni a který je i hlavním partnerem akcí spojených s 25 výročím.

Webové speciály, výstavy, koncerty….

       V úterý 6. 6.  –  spuštění webu České televize s 25 filmy o historii Člověka v tísni

   Ve středu 7. 6.  –  spuštění webu mapujícího 25 let Člověka v tísni a České společnosti

  Ve čtvrtek 8. 6.  –  Slavnostní večer v Pražské Křižovatce

  –  křest knihy rozhovorů Člověk 25

Od soboty 10. 6.  –  výstava k 25 letům organizace

Ve čtvrtek 22. 6.  –  koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

  V sobotu 24. 6.  –  Ostrov štědrosti na United Islands

    Podrobněji k 25 letům Člověka v tísni ZDE

25 let v číslech

  18 100 006      přímých příjemců pomoci

            3 650      škol zapojených do Jednoho světa na školách

469 340 000      korun rozděleno po povodních v ČR

    1 285 114      prodaných lístků na festivalu Jeden svět

            9 909      podpořených staveb bioplynáren v chudých zemích

               394      postavených či rekonstruovaných škol  ve světě

            1 800      dobrovolníků doučovalo děti v Česku

          30 767      učitelů absolvovalo vzdělávací kurzy v Česku

            1 547      postavených či rekonstruovaných vodních zdrojů

     2 084 951     zasazených stromů

            1 400      dětí prošlo předškolními kluby v ČR

                 54       zemí světa, kde jsme pomáhali

9 597 931 000     korun  využito v projektech od roku 1995

Člověk v tísni za jeden rok

1 030 000 **     měsíčních dávek rozdaných v potravinové pomoci

440 000 **        lidem zajistíme přistup k pitné vodě

6 250*               potřebným lidem v ČR poskytneme nefinanční podporu

1 080*               politicky perzekvovaným poskytneme pomoc

49 000 **          lidí dostane přístřeší nebo materiální podporu

49 000 **          studentů a učitelů podpoříme v jejich vzdělávání

134*                   novinářů podpoříme v represivních režimech

9 100 **             lidí zapojíme do programů veřejných prací

38 000 **          grantů přidělíme na podporu bydlení a živností

148 000 **        potravinových poukázek rozdáme za rok

38 000 **          lidí podpoříme psycho-sociální asistencí a v programech na ochranu žen

597*                   projektů administrujeme

1 477 498*        účetních položek vedeme

1 825                 aktuálních zaměstnanců

* Podle ročního souhrnu za 2016

** odhad ke květnu 2017 (týká se pouze humanitární pomoci)

 

Akce k 25 letům Člověka v tísni

Slavnostní večer v  Pražské  Křižovatce

Ve čtvrtek 8. 6. pořádáme v Pražské křižovatce, odsvěceném kostele svaté Anny slavnostní setkání pro významné donory a partnery. Pokřtíme knihu k 25 výročí, hlavní proslov přednese Petr Pithart.

Výstava k  25 letům

V Centru Člověka v tísni v prostorách bývalé Galerie Langhans ve Vodičkově ulici bude od soboty 10. června ke zhlédnutí výstava mapující ve fotografiích milníky vývoje organizace a představující její méně známou práci v současnosti. Výstavu bude možné shlédnout i v rámci United Island a později v dalších 13 městech České republiky.

Koncert České  filharmonie na Hradčanském  náměstí

Ve čtvrtek 22. 6. nám Česká filharmonie věnuje koncert pod otevřeným nebem na Hradčanském náměstí. Dirigentem bude všestranný britský hudebník Wayne Marshall a jako hosté se představí špičkový jazzoví muzikanti v čele s trumpetistou Wyntonem Marsalisem.

Ostrov Štědrosti na  United Islands

Na festivalu United Islands, který se letos přesune do Karlína, budeme mít v sobotu 24. 6. vlastní ostrov s kapelami ze zemí, kde působíme. Na místě představíme výstavu k 25 letům a novopečení dárci dostanou trička či novou knihu rozhovorů s významnými osobnostmi, kteří organizací prošli.  „S výročím chceme oslavit všechny, kteří pomáhají druhým. Ceníme si všech dárců a štědrých lidí a moc jim děkujeme, že spolu s námi mění svět k lepšímu. Chceme zdůraznit, že pomoc jakéhokoliv druhu – třeba i jen to, že pomůžete někomu s těžkou taškou do schodů – má smysl,“ uvedl Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni.

Kniha rozhovorů s  25 osobnostmi

Ve čtvrtek 8. 6. pokřtíme v Pražské křižovatce knihu rozhovorů s 25 osobnostmi, které významně ovlivnili směřování organizace nebo na ni nabízejí zajímavý pohled. Dvojice novinářů a publicistů Jan Pergler a Jan Dražan vedli rozhovory s Jaromírem Štětinou, Tomášem Pojarem, Petrou Procházkovou, Janem Urbanem, Igorem Blaževičem,  Sanjivem Surim, Šimonem Pánkem a dalšími.

Kniha bude od soboty 10. 6. v prodeji ve Vodičkově ulici v Praze v Centru Člověka v tísni v prostorách bývalé Galerie Langhans a na webu www.25let.clovekvtisni.cz.

Web k  25 letům

K oslavám spouštíme interaktivní web, připomínající významné události z historie organizace, ale i události  běžného života, které ovlivnily českou společnost za posledních 25 let. Návštěvníci si tu mohou připomenout významné události, jako bylo rozdělení republiky, návštěva papeže či demonstrace při zasedání Mezinárodního měnového fondu, ale pustit si také staré reklamy, milníky sportovní historie, ukázky z dobových hitů a filmových trháků. Více na www.25let.clovekvtisni.cz

Web s  25 filmy na České televizi

Spolu s Českou televizí jsme vybrali 25 filmů zachycujících vznik organizace a její první mise. Vedle toho představíme dokumenty věnující se například odlehlým místům, jako Afghánistán či Angola, kde promlouvají jeho pracovníci, či tématům jako je chudoba ve světě nebo lichva v Česku. http://www.ceskatelevize.cz/clovekvtisni-25let

Sdílejte nás:

Další...

Společné prohlášení českých humanitárních organizací k Světovému humanitárnímu dni #NotATarget

Společné prohlášení českých humanitárních..

16. srpna 2017
Irák; Sýrie; Ukrajina;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Povodně v Nepálu 2017

Povodně v Nepálu 2017

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000 lidí. Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem živelní katastrofy půl milionu korun

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000..

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Hongkong má své první vězně svědomí. Tři studentské vůdce poslal za mříže

Hongkong má své první vězně svědomí. Tři..

18. srpna 2017
Lidská práva;

Článek
Lidé pobírající dávky jsou pronásledování hodná kořist exekutorů

Lidé pobírající dávky jsou pronásledování..

16. srpna 2017
Karlovy Vary
Sociální práce;

Článek
„Tři moji kolegové zemřeli v Aleppu při náletech,“ vzpomíná Abdul, humanitární pracovník Člověka v tísni

„Tři moji kolegové zemřeli v Aleppu při..

15. srpna 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000 lidí. Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem živelní katastrofy půl milionu korun

Záplavy v Nepálu postihly přes 336 000..

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Hongkong má své první vězně svědomí. Tři studentské vůdce poslal za mříže

Hongkong má své první vězně svědomí. Tři..

18. srpna 2017
Lidská práva;

Článek
Lidé pobírající dávky jsou pronásledování hodná kořist exekutorů

Lidé pobírající dávky jsou pronásledování..

16. srpna 2017
Karlovy Vary
Sociální práce;

Článek

Vzhůru na palubu aneb plavba bílinské mládeže

Vzhůru na palubu aneb plavba bílinské mládeže

15. srpna 2017
Bílina
Sociální práce;

Článek
Průvodce moravskou tísní - Terénní mobilní tým

Průvodce moravskou tísní - Terénní mobilní..

15. srpna 2017
Česká republika;
Olomouc
Sociální práce;

Článek
„Tři moji kolegové zemřeli v Aleppu při náletech,“ vzpomíná Abdul, humanitární pracovník Člověka v tísni

„Tři moji kolegové zemřeli v Aleppu při..

15. srpna 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Povodně v Nepálu 2017

Povodně v Nepálu 2017

23. srpna 2017
Nepál;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
test

test

4. srpna 2017

Galerie
Příměstský prázdninový tábor 2017

Příměstský prázdninový tábor 2017

2. srpna 2017
Sociální práce;

Galerie

Pomáháme v Mosulu

Pomáháme v Mosulu

25. července 2017
Irák;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Pomáháme ukrajinským dětem

Pomáháme ukrajinským dětem

18. července 2017
Ukrajina;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Sanitace v Angole

Sanitace v Angole

17. července 2017
Angola;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Děkujeme členům Klubu přátel za pomoc v Nepálu

Děkujeme členům Klubu přátel za pomoc v..

15. května 2017
Nepál;
Klub;

Video

Poděkování dárcům SOS Nepál

Poděkování dárcům SOS Nepál

15. května 2017
Nepál;
Klub;

Video
Pomoc Člověka v tísni v Jižním Súdánu

Pomoc Člověka v tísni v Jižním Súdánu

6. února 2017
Jižní Súdán;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
15 let Člověka v tísni v Afghánistánu

15 let Člověka v tísni v Afghánistánu

23. ledna 2017
Afghánistán;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video

Inkluze dětí - cizinců: Jak na to podle Britů

Inkluze dětí - cizinců: Jak na to podle Britů

Od: 28.02.2017 17:30
Česká republika;
Vzdělání a osvěta;

Kalendář
novější Stránka
z 402
starší
Více novinek
Odběr RSS

Podpořte nás

Chci pomoci

Odběr novinek

Pomocí RSS

E-mailem

Pracovní příležitosti

Další pracovní příležitosti


Kontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/