Člověk v tísni  To je konec, myslela si Ukrajinka Raisa, když její dům zasáhl granát. Koordinátor Člověka v tísni pomáhá na východní Ukrajině

To je konec, myslela si Ukrajinka Raisa, když její dům zasáhl granát. Koordinátor Člověka v tísni pomáhá na východní Ukrajině

Foto: Tomáš Vlach / ČvT

Východní Ukrajina, Praha (12. srpna 2014) – Pokračující ozbrojený konflikt na východní Ukrajině už z domovů vyhnal statisíce lidí. Utíkají především kvůli hrozbě ostřelování, zničeným domům a kolapsu služeb. Podle UNHCR (Úřady vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) je na Ukrajině oficiálně přes 139 000 vnitřních uprchlíků a 188 000 lidí podle UNHCR uteklo od ledna do Ruska. Reálná čísla ale budou daleko vyšší. Člověk v tísni (ČvT) otevírá pobočku v Kyjevě a na východní Ukrajinu vyslal koordinátora, který na místě zjišťuje konkrétní potřeby a plánuje účinnou pomoc nejohroženějším lidem. Zdravotnickou pomoc obětem násilí na Ukrajině poskytuje Člověk v tísni už od února.

Lidé utíkají jen s minimem věcí a jejich domy jsou po ostřelování často zcela zničené. „Na mnoha místech neteče voda, nefunguje elektřina ani plyn a lidé se ukrývají ve sklepech. Banky jsou navíc zavřené, a tak se lidé nemohou dostat ke svým úsporám,“ popisuje situaci koordinátor humanitární pomoci Tomáš Vlach. „Z nemocnic utekla většina personálu, dochází léky a pacienti tu často leží jen při svíčkách,“ dodává s tím, že lidé většinou nachází útočiště u svých příbuzných nebo v uprchlických centrech.

Sbírka SOS Ukrajina 93209320/0300

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

„Člověk v tísni chce pomáhat vnitřním uprchlíkům, ale také lidem, kteří se vracejí do poničených oblastí, opravují poškozené domy a byty a zároveň se musí vyrovnat se složitou ekonomickou situací nebo ztrátou zaměstnání. Budeme se zaměřovat na nejponičenější oblasti, přičemž první kolo asistence plánujeme v nejbližších dnech,“ říká koordinátor ukrajinských programů ČvT Ondřej Nádvorník. Pomoc bude třeba také s přípravou na blížící se zimu. Mnoho uprchlíků totiž přebývá v místnostech, které na nízké teploty nejsou připravené. Nejohroženějším lidem Člověk v tísni pomůže díky humanitárnímu fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

Zavalí mě to nebo ne? uvažovala Raisa

„Bylo to krátce před devátou ráno. Výbuch, plno prachu, už jsem myslela, že je konec. Vyběhla jsem z bytu na schody, kolem se různě prohýbaly panely, říkala jsem si – zavalí mě to, nebo ne? Nakonec jsem to riskla a běžela,“ vzpomíná Raisa Jelisjevová na okamžik, kdy její dům v Mikolajevce nedaleko Slavjansku zničil dělostřelecký granát. Střela smetla velkou část paneláku. Pod troskami zemřelo 12 lidí, jednu ze sousedek se podařilo záchranářům vytáhnout ještě po třech dnech. Náhradní ubytování úřady uprostřed války neřešily. „Pomohli sousedi s malým kamrlíkem kus vedle,“ říká paní Raisa.

Už napohled je jasné, že stavbaři budou muset část dlouhého paneláku strhnout. Otázka je, jestli se dá vystavět znova a kdo to zaplatí. „Co bude dál, nevím. Mám čekat? Nebo odjet pryč? Do Ruska? V Petrohradu jsem se narodila,“ zamyslí se Raisa. „Kam bych jezdila – bez peněz. A stejně mě tam nikdo nečeká,“ říká po chvíli.

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny

Záchranka nefunguje, lidé pohřbívají na dvorech

Zatímco na začátku června se počet vnitřních uprchlíků z donětské a luhanské oblasti podle UNHCR pohyboval kolem 2600, na začátku srpna už jich bylo 102 600. Jedním z nich je i sedmiletý Maxim, který před pár dny utekl z Luhansku do Popasné, kde jemu a příbuzným z Pěrvomajskoje starosta přidělil místo v ubytovně jedné z místních továren. Frontová linie je ale jen pár kilometrů odsud a granáty létají každou noc. Ukrývají se proto ve sklepě. V ubytovně si ale mohou vařit, lidé nosí potraviny a nocleh mají zdarma.

S životem v ostřelovaném městě se to nedá srovnat. „V Pěrvomajském nefungují obchody. Separatisti i někteří místní všechno rozkradli,“ říká další obyvatel ubytovny Nikolaj s tím, že denně vybuchují granáty a jsou mrtví a ranění. Lidé si přitom musí poradit sami. „Nefunguje záchranka ani hasiči. Když už dojde k nejhoršímu, pohřbívají lidé své mrtvé ve dvorech, protože jakákoli cesta po městě je nebezpečná,“ dodává Nikolaj.

Dostat se z ostřelovaných oblastí přitom není jednoduché. Odvážní taxikáři si za cestu mezi frontovými liniemi berou v přepočtu až 1000 korun. Podle uprchlíků může třistakilometrová cesta z oblasti bojů kvůli objížďkám a zátarasům trvat až 24 hodin. Další možností je utéct přes louky a pole, kde ovšem leží miny. Přesto tudy chodí lidé i s dětmi.

Maxim s ostatními proto zůstává v Popasné a stále doufá, že na podzim ještě stihne školu. „Ale kde,“ zamýšlí se hoch a po chvíli si sám odpoví: „Máma říká, že budu chodit do té přes ulici. Doma v Luhansku.“ Podobně dnes uvažuje přes 20 000 dětí, které jsou mezi registrovanými uprchlíky. Podle posledních informací je v oblasti 117 částečně nebo zcela zničených škol.

Výbuch a najednou se dívali z obýváku na ulici

Ukrajinka Olga Babrickaja a Ruska Marina Pavličenko trpěly během bojů v Semjonovce nedaleko Slavjanska spolu. Marina navíc při bojích přišla o manžela, který pracoval jako údržbář v psychiatrické léčebně. Zabil ho granát. „Zůstali jsme tu samy. Dvě ženské v jednom domě,“ říká Olga s tím, že se všichni z domu odešli buď do Ruska nebo k příbuzným. Uklidily, natáhly na rozbitá okna igelit a pak začalo obléhání úřadů, aby obnovily dodávky elektřiny a vody. Na plyn stále čekají, stejně jako na komisi, která by měla určit rozsah škod a případnou kompenzaci, kterou by lidé mohli dostat po skončení konfliktu od vlády.

V tu ale doufá málokdo. Obě přitom berou plat v přepočtu dva tisíce korun měsíčně. „To je jen na přežití, ale nic za to nepostavíme. Co s tím budeme dělat? Prostě necháme dům jak je a budeme doufat, že buď ho někdo opraví, nebo nám prostě spadne na hlavu,“ říkají svorně.

To Nina Kravets z nedalekého Kramatorsku má štěstí, že jejich dům je na očích, a tak starosta slíbil opravu. „Naštěstí jsme v té místnosti nespali,“ vzpomíná Nina na noc, kdy uslyšeli výbuch a najednou se dívali z obýváku přímo dolů na ulici. Nábytek a vybavení bytu, na které vydělávali celá léta, zničil jediný granát.

Pomoc ČvT na Ukrajině

Na pomoc Ukrajině Člověk v tísni využil už milion korun ze sbírky SOS Ukrajina a 500 000 korun na pomoc uvolnil z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Pomáhal především po únorových protestech v Kyjevě, kdy zdravotnický tým ošetřil téměř 80 pacientů. Dále Člověk v tísni koordinoval evakuaci těžce zraněných a jejich převoz do České republiky. Celkem bylo převezeno 39 pacientů. 

V současné době pomáhá Člověk v tísni jednorázovými příspěvky na zdravotní péči lidem zraněným při protestech v Kyjevě a také zraněným z východu Ukrajiny. Ve spolupráci s ukrajinskou nevládní organizací E+ vytvořil seznam zraněných lidí, který neustále aktualizuje na základě aktuálních požadavků. Člověk v tísni přispěje na zdravotní péči přibližně 150 zraněných lidí.

Pro více informací kontaktujte:

Tomáš Vlach, koordinátor humanitární pomoci ČvT na východní Ukrajině, +380505998827 Tomas.Vlach@clovekvtisni.cz

Ondřej Nádvorník, koordinátor ukrajinských programů ČvT, 734 428 340, Ondrej.Nadvornik@clovekvtisni.cz

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz

 

Autor: Tomáš Vlach / Petr Štefan

Sdílejte nás:

Další...

Promítání filmu Another Way

Promítání filmu Another Way

Od: 29.09.2016 19:00
Do: 29.09.2016 21:00
Langhans;

Kalendář
Pěstuj planetu - Ekumenická akademie

Pěstuj planetu - Ekumenická akademie

Od: 22.09.2016 19:00
Do: 22.09.2016 21:00
Langhans;

Kalendář
Semínka našich babiček aneb ze zahrádky do zahrádky -  První rok iniciativy Semínkovna

Semínka našich babiček aneb ze zahrádky do..

Od: 15.09.2016 17:00
Do: 15.09.2016 21:00
Langhans;

Kalendář

Vernisáž výstavy a křest publikace “Láska ke krajině prochází žaludkem”

Vernisáž výstavy a křest publikace “Láska..

Od: 08.09.2016 19:00
Do: 08.09.2016 21:00
Langhans;

Kalendář
Africké čtvrtky: Pub kvíz

Africké čtvrtky: Pub kvíz

Od: 01.09.2016 18:00
Do: 01.09.2016 20:00
Langhans;

Kalendář
Výstavy září - prosinec 2016

Výstavy září - prosinec 2016

Od: 01.09.2016 10:00
Do: 23.12.2016 20:00
Langhans;

Kalendář

Jak vzdělaní jsou žadatelé o azyl v Německu?

Jak vzdělaní jsou žadatelé o azyl v Německu?

31. srpna 2016
Migrace;

Článek
Ztracená generace? Přístup dětí uprchlíků a migrantů ke vzdělání v Evropě a třetích zemích

Ztracená generace? Přístup dětí uprchlíků..

31. srpna 2016
Migrace;

Článek
Jak se dětem imigrantů daří ve škole?

Jak se dětem imigrantů daří ve škole?

31. srpna 2016
Migrace;

Článek

Středoškoláci si vyzkouší krajské volby

Středoškoláci si vyzkouší krajské volby

31. srpna 2016
Česká republika;
Vzdělání a osvěta;

Článek
Téměř 90 000 dětí zůstává ve východním Aleppu: "Aleppo je naše, nechceme se stěhovat pryč"

Téměř 90 000 dětí zůstává ve východním..

30. srpna 2016
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Spolupráce pokračuje… a snad bude dál bořit společenské bariéry!!!

Spolupráce pokračuje… a snad bude dál..

30. srpna 2016
Česká republika;
Kladno
Sociální práce;

Článek

Jakou tvář má svoboda?! (výstava, listopad 2015)

Jakou tvář má svoboda?! (výstava, listopad..

31. srpna 2016
Ázerbájdžán; Bělorusko; Kuba; Egypt; Rusko; Ukrajina; Venezuela;
Lidská práva;

Galerie
Bez práce nejsou koláče

Bez práce nejsou koláče

27. července 2016
Sociální práce;

Galerie
Boj s podvýživou v DR Kongo

Boj s podvýživou v DR Kongo

20. července 2016

Galerie

Doučování není vždycky jen nuda

Doučování není vždycky jen nuda

14. července 2016
Sociální práce;

Galerie
Zprostředkování pitné vody v Etiopii

Zprostředkování pitné vody v Etiopii

14. července 2016
Etiopie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Psi ve školce

Psi ve školce

21. června 2016
Sociální práce;

Galerie

Pomozte splnit sen dětem a rodičům z Kulufa

Pomozte splnit sen dětem a rodičům z Kulufa

19. července 2016
Etiopie;
Humanitární a rozvojová pomoc; Klub;

Video
Neměl práci, teď šije boty

Neměl práci, teď šije boty

27. května 2016
Etiopie;
Humanitární a rozvojová pomoc; Klub;

Video
Zpoza Klece Fest

Zpoza Klece Fest

30. září 2015
Liberec
Sociální práce;

Video

Příběhy z Ukrajiny

Příběhy z Ukrajiny

2. dubna 2015
Ukrajina;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
Debata o situaci v Rusku po vraždě Borise Němcova

Debata o situaci v Rusku po vraždě Borise..

9. března 2015
Rusko;
Jeden svět; Lidská práva;

Video

Kdy: 30.11.-0001 00:00
Jeden svět;

Kalendář
Výstava fotografií “Láska ke krajině prochází žaludkem”

Výstava fotografií “Láska ke krajině..

Od: 01.09.2016 10:00
Do: 30.09.2016 20:00
Langhans;

Kalendář
Výstavy září - prosinec 2016

Výstavy září - prosinec 2016

Od: 01.09.2016 10:00
Do: 23.12.2016 20:00
Langhans;

Kalendář

Africké čtvrtky: Pub kvíz

Africké čtvrtky: Pub kvíz

Od: 01.09.2016 18:00
Do: 01.09.2016 20:00
Langhans;

Kalendář
Vernisáž výstavy a křest publikace “Láska ke krajině prochází žaludkem”

Vernisáž výstavy a křest publikace “Láska..

Od: 08.09.2016 19:00
Do: 08.09.2016 21:00
Langhans;

Kalendář
Semínka našich babiček aneb ze zahrádky do zahrádky -  První rok iniciativy Semínkovna

Semínka našich babiček aneb ze zahrádky do..

Od: 15.09.2016 17:00
Do: 15.09.2016 21:00
Langhans;

Kalendář

novější Stránka
z 327
starší
Více novinek
Odběr RSS

Podpořte nás

Chci pomoci

Odběr novinek

Pomocí RSS

E-mailem

Kalendář

Další akce


Kontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/