Člověk v tísni  Humanitární a rozvojová pomoc  Sýrie  Vzdělávání v Sýrii: lidské životy ukryté za čísly ze statistik

Vzdělávání v Sýrii: lidské životy ukryté za čísly ze statistik

Foto: Archiv ČVT

Když slyšíme o vzdělávání v Sýrii, dozvídáme se většinou počty bombardovaných syrských škol a dětí bez školní docházky. Člověk snadno otupí vůči neosobním statistikám. Často si vůbec nespojujeme čísla s konkrétními osobami, a držíme si odstup od zpráv ze země, ke které nemáme osobní vztah. Útoky na školy v Sýrii ale stále pokračují a ještě více eskalují. Počty zabitých dětí a učitelů nesmíme omezovat na pouhá čísla a statistiky. Stále bychom měli mít na paměti především jejich životy a zároveň apelovat na své vlastní svědomí.

Jmenuji se Burhan. Narodila jsem se v Sýrii, kde jsem studovala a následně se stala učitelkou. Před válkou, tedy před tím, než se ze mě stal uprchlík, jsem učila matematiku na jedné z nejprestižnějších soukromých škol v Aleppu. Tato škola byla zhruba 20 minut jízdy za městem. Na rozdíl od běžných veřejných škol ji navštěvovali především studenti z významných rodin. Naši studenti mohli ve škole jezdit na koni, plavat, učit se na nejrůznější hudební nástroje, nebo dokonce navštěvovat kurzy keramiky. Ráda vzpomínám, jak jsem se v kabinetu připravovala na své hodiny a pila u toho silnou syrskou kávu. Z okna napravo jsem měla výhled na fotbalové hřiště a vlevo byla knihovna plná barevných knih.

V polovině roku 2012, uprostřed jedné z hodin se ale najednou vše změnilo. Toho dne nám bylo oznámeno, že bude zcela uzavřena přístupová silnice do Aleppa. A pokud okamžitě neodjedeme, tak uvízneme ve škole, zcela odříznuti od města, od našich rodin a domovů. Řekli nám, že máme půl hodiny na to, abychom shromáždili všechny děti a dostali se s nimi do města. Všeho jsme okamžitě nechali a utíkali ke školním autobusům. Cestou do města jsme podél silnice viděli hořící pneumatiky. Děti něco podobného viděli poprvé a vyděšeně zírali z oken. Tenkrát jsme to ještě netušili, ale bylo to naposledy, co jsme viděli naši školu. Když nad tím tak přemýšlím, tak tam mám ve skřínce stále svoje věci, jako je hrníček, ručník nebo fotografie. Školní lavice, židle i knihy, doslova vše tam zůstalo zcela opuštěné.

Ve městě se nám pak podařilo dočasně otevřít novou školu v malých obytných prostorách jednoho domu. V tu chvíli jsme si toho dostatečně nevážili, ale ve skutečnosti jsme měli veliké štěstí, že jsme dokázali najít místo, kde jsme mohli ve výuce pokračovat. Chod školy se tou dobou samozřejmě velmi změnil. Téměř polovina studentů odešla. Hodně rodičů přestalo posílat své děti do škol a mnoho rodin se přestěhovalo, ve snaze najít si bezpečnější místo pro život.

Nemohli jsme pokračovat v mimoškolních aktivitách, neměli jsme knihovnu a dokonce ani hřiště. Jakožto učitelé jsme byli hodně frustrovaní, protože jsme měli strach o naše žáky. Báli jsme se, že se nebudou chtít dále učit ve stísněných podmínkách, namačkaní v několika pokojích. Brzy jsme ale zjistili, že pro tyto děti nebylo důležité ježdění na koni nebo fotbalový zápas. Oni prostě chtěli být ve škole, v jakékoliv škole. Jedině tak si mohly udržet něco z „normálního“ života. Zjistili jsme, že děti do školy nechodily kvůli speciálním aktivitám, chtěly hlavně navštěvovat svojí třídu a být tam se svými kamarády a učiteli.

Původně jsme si mysleli, že v provizorních obytných prostorách strávíme tak dva týdny, ale zůstali jsme tam téměř rok. Na dětech jsme po odchodu pozorovali hodně změn. Byly jako ptáci zavření v kleci, neměly kde se vyjádřit a vydovádět. Zároveň byly ohromně stateční. A překvapilo nás, jak moc jim ve skutečnosti záleží na vzdělání. Nic podobného jsme dříve nezažili. Přicházelo k nám také hodně dětí z rodin na útěku, které za sebou měly silná traumata. Také na učitele toho bylo opravdu hodně.

I tak jsme stále měli štěstí. Třetina všech škol v Sýrii byla poškozena, zničena nebo obsazena pro vojenské účely. Naše škola se bombardování vyhnula a stále do ní přicházely děti. Jejich budoucnost byla pod palbou, ale stále měly možnost být se svými kamarády a učiteli, kteří je udržovali alespoň na chvíli dál od válečného dění.

Téměř po dvou letech jsem musela také odejít. Nechtěla jsem ale zanevřít na vzdělání těchto dětí. Svojí prací stále podporuji syrské školy a prostřednictvím fotografií a zpráv i nadále sleduji studium svých žáků. A to mi dává sílu dál pokračovat! Jeden student mě dokonce kontaktoval, aby se mi omluvil, že byl v mých hodinách protivný, když byl mladší. Dnes pokračuje v navazujícím studiu a já jsem na něj upřímně velmi pyšná. Tváří v tvář takovýmto životním výzvám se může zdát nemožné, najít další životní motivaci a vnitřní sílu. Oni ale nepřestanou, takže my také nesmíme.

#FuturesUnderFire

 

Burhan Bayazid, manažerka vzdělávacích programů Člověka v tísni

Eleanor McClelland, mediální koordinátorka Člověka v tísni v Turecku, Sýrii a Iráku

Sdílejte nás:

Další...

“Přišel jsem o syna při náletech,” říká Mohamed z Aleppa. Je jedním z 11 milionů vysídlených Syřanů

“Přišel jsem o syna při náletech,” říká..

21. června 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kurzy TVET dávají mladým možnost kvalitního vzdělání ve válkou sužované Sýrii

Kurzy TVET dávají mladým možnost..

7. června 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Možnost pracovat a koupit si potraviny

Možnost pracovat a koupit si potraviny

21. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku. Své domovy muselo opustit více obyvatel, než má celá Česká republika

Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku...

15. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Sedm let války v Sýrii

Sedm let války v Sýrii

13. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Válka v Sýrii trvá 6 let a miliony dětí neznají život v míru

Válka v Sýrii trvá 6 let a miliony dětí..

13. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

“Přišel jsem o syna při náletech,” říká Mohamed z Aleppa. Je jedním z 11 milionů vysídlených Syřanů

“Přišel jsem o syna při náletech,” říká..

21. června 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Kurzy TVET dávají mladým možnost kvalitního vzdělání ve válkou sužované Sýrii

Kurzy TVET dávají mladým možnost..

7. června 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Možnost pracovat a koupit si potraviny

Možnost pracovat a koupit si potraviny

21. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku. Své domovy muselo opustit více obyvatel, než má celá Česká republika

Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku...

15. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Válka v Sýrii trvá 6 let a miliony dětí neznají život v míru

Válka v Sýrii trvá 6 let a miliony dětí..

13. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek
Pomoc pro tisíce rodin vysídlených z východního Aleppa

Pomoc pro tisíce rodin vysídlených z..

21. února 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Článek

Sedm let války v Sýrii

Sedm let války v Sýrii

13. března 2017
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Člověk v tísni zajišťuje vzdělání syrským dětem, které nepoznaly nic jiného než válku.

Člověk v tísni zajišťuje vzdělání syrským..

10. března 2016
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Pomoc Člověka v tísni v Sýrii, podzim/zima 2015

Pomoc Člověka v tísni v Sýrii, podzim/zima..

3. února 2016
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Programy Cash for Work v Aleppu, 2015

Programy Cash for Work v Aleppu, 2015

28. ledna 2016
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Život v syrském Aleppu

Život v syrském Aleppu

18. září 2015
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie
Člověk v tísni v Sýrii uspořádal fotbalový turnaj

Člověk v tísni v Sýrii uspořádal fotbalový..

21. července 2015
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Galerie

Příběh devítileté Simy: Příběh vzdělávání v Sýrii

Příběh devítileté Simy: Příběh vzdělávání..

14. prosince 2016
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
Bydlíme jako ve vězení, říká syrská uprchlice

Bydlíme jako ve vězení, říká syrská uprchlice

13. září 2013
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
Bez pomoci bych nepřežila, říká Fatima

Bez pomoci bych nepřežila, říká Fatima

12. září 2013
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video

Jak nyní vypadá škola v Sýrii

Jak nyní vypadá škola v Sýrii

12. září 2013
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
Pomoc ČvT v syrském Aleppu očima kolegů

Pomoc ČvT v syrském Aleppu očima kolegů

12. srpna 2013
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video
Život v katakombách - Člověk v tísni pomáhá uprchlíkům v okolí Idlíbu v Sýrii

Život v katakombách - Člověk v tísni..

26. března 2013
Sýrie;
Humanitární a rozvojová pomoc;

Video

novější Stránka
z 19
starší
Více novinek
Odběr RSS
Chci pomoci

Jak hospodaříme?

Jak hospodaříme?


5 věcí rozhoduje

5 věcí rozhoduje


Evropský rok pro rozvoj

Evropský rok pro rozvoj


Hlavní donor

Ministerstvo zahraničí ČRČRASkutečný dárekKlub přátel Člověka v tísniECHOEvropská komiseDFIDWelt HungerhilfeNadace VodafoneNadační fond rodiny OrlickýchFaurecia


Kontakt

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
E-mail: mail@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 400

Pro média
media@clovekvtisni.cz
Tel.: +420 222 350 811
Tel.: +420 777 787 943

Kontakt pro dárce
dary@clovekvtisni.cz
Tel.: 226 200 439

Další kontakty

O nás

Jak pomoci

Co děláme

Kde nás najdete

Naše další stránky

Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přinášíme do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku.

Snažíme se současný svět a novodobou historii nejenom popisovat, ale především vykreslit v souvislostech.

http://www.jsns.cz/

Festival Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, je v současnosti největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě.

http://www.jedensvet.cz

Skutečný dárek

Sbírku Skutečná pomoc jsme založili, abychom mohli systematicky a efektivně pomáhat v chudších zemích světa. Chudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa totiž ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu.

http://www.skutecnydarek.cz/

Program Migrace

Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a tak přispívat k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

http://migration4media.net/

NAMA . Výrobky z Namibie

Projekt NAMA podporuje chráněnou dílnu Karas Huisen Crafts na jihu Namibie. Dílna dává práci a obživu asi padesáti ženám a jejich rozvětveným rodinám a vyrábí produkty z tradičních afrických materiálů. Jejich prodejem v České republice pomáhá projekt NAMA svobodným matkám a pěstounkám dětí, jejichž rodiče zemřeli na AIDS, nalézt sílu postavit se na vlastní nohy.

http://www.nama.cz/

Varianty

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni nabízí více než deset let informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního (IKV) a globálního rozvojového vzdělávání (GRV).

Hlavní cíle programu Varianty:

  • Podpora inkluzivního prostředí a otevřeného klimatu ve školách.
  • Výchova ke globálního zodpovědnosti.

http://www.varianty.cz/index.php

Rozvojovka

Předáváme informace o rozvojové pomoci a globálních problémech.

Pořádáme konference, vydáváme informační bulletin a pravidelné tématické přílohy v tisku, spolupracujeme s médii, odborníky i studenty, účastníme se hudebních festivalů s informačním stánkem, pořádáme výstavy, debaty, semináře a soutěže

http://www.rozvojovka.cz