ČT24: Oslovil jsem Člověka v tísni, aby mi pomohl sehnat nájemníka, říká kardiolog Beneš, který pomáhá lidem v bytové nouzi

Publikováno: 10. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty
ČT24: Oslovil jsem Člověka v tísni, aby mi pomohl sehnat nájemníka, říká kardiolog Beneš, který pomáhá lidem v bytové nouzi
© Foto: fotobanka

Jan Beneš pracuje jako kardiolog v pražském IKEMu. Před třemi lety se rozhodl začít pomáhat lidem, pro které je bydlení nedostupné a kteří sami na hypotéku nedosáhnou. Zakoupil proto garsonku v Ústí nad Labem a při shánění nájemníka se obrátil na Člověka v tísni. Myšlenka pronajímání sociálních bytů se mu osvědčila natolik, že si v loňském roce založil vlastní Fond dostupného bydlení. 

„Oslovil jsem Člověka v tísni, napsal jsem jim mail, že mám byt a že jsem slyšel o tom, že mají spoustu klientů, tak jestli by mi někoho dohodili,“ přiblížil začátky svého rozhodnutí zakoupit byt pro lidi v nouzi v pořadu České televize 168 hodin kardiolog z pražského IKEMu Jan Beneš.

Nájemné za 3300 korun

Před třemi lety začal Beneš přemýšlet o způsobu, jakým by mohl pomoci lidem, pro které je bydlení nedostupné. Jak říká, sám má stabilní příjem a sjednat si hypotéku pro něj není žádný problém. Rozhodl se půjčit si půl milionu, koupit levný byt a za nájemné ve výši 3300 korun ho, bez požadované kauce, pronajmout komukoli, kdo se ocitl v tíživé finanční situaci a žije v nevyhovujícím bydlení.

Majitelé, jako je pan Beneš, mají oproti obchodníkům s chudobou nastavené férové podmínky. On je pro tyhle lidi možnost dostat se z nevyhovujícího bydlení do mnohem lepšího za mnohem výhodnějších finančních podmínek, na které by třeba jinak nedosáhli.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

„Majitelé, jako je pan Beneš, mají oproti obchodníkům s chudobou nastavené férové podmínky. On je pro tyhle lidi možnost dostat se z nevyhovujícího bydlení do mnohem lepšího za mnohem výhodnějších finančních podmínek, na které by třeba jinak nedosáhli,“ uvedla pro Českou televizi naše kolegyně, terénní pracovnice Kamila Petrová.

Beneše jsme propojili s Janem Truxem, který v té době přišel o práci i domov a půl roku bydlel v garáži. „Udělal jsem koupelnu podle finančních možností. Myslím si, že dobře, na to, že jsem to dělal poprvé. Strop tady byl opadaný, tak jsem dělal i strop. Chtěl jsem ještě lino, ale na to ještě nejsou peníze. Postupem času,“ řekl Trux.

Bydlení je problém téhle země, je potřeba s tím něco dělat

Jan Beneš ví, že výše nájemného, kterou mu Trux platí, je o desítky procent nižší, než jakou by mohl požadovat a stále by se přitom jednalo o férové nájemné. Sám ovšem říká, že jeho záměrem není výdělek. „Mohl bych z toho mít víc peněz, ale myslím si, že bydlení je reálný problém této země a je potřeba s tím něco dělat, tak to beru jako hobby,“ vysvětlil kardiolog a dodal, že první zakoupený byt ho utvrdil v tom, že takto pojatý koncept sociální bydlení může úspěšně fungovat – je schopen úvěr splácet a být přitom v plusu i s výší nájemného.

Myšlenka se mu natolik osvědčila, že se o dva roky později Beneš rozhodl koupil další, tentokrát větší byt, a za stejných podmínek ho pronajímá rodině se třemi dětmi. Loňské léto se rozhodl založit organizace Fond dostupného bydlení. S drobnými věřiteli uzavírá půjčky na třicet let s úrokem tři procenta ročně, díky čemuž může nakupovat byty a z vybraného nájemného peníze lidem vracet. „Hlavním cílem fondu je, aby každý člověk, kterého to zajímá, měl možnost se zapojit do řešení problému s nedostupným bydlením,“ říká osmatřicetiletý kardiolog Jan Beneš. 

Více informací najdete na webu na České televize. 

Autor: Dagmar Růžičková

Související články