Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni, obdržel Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77

Publikováno: 11. 4. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni, obdržel Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77
© Foto: Jakub Plíhal / Aktuálně.cz.

Nositelem Ceny Františka Kriegla se pro rok 2022 stal Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství v nevládní neziskové organizaci Člověk v tísni. Ocenění za občanskou statečnost uděluje Nadace Charty 77. Cena bude slavnostně předána v květnu 2022.

Daniel Hůle se už dlouhou řadu let neúnavně věnuje problematice zadlužování značné části občanů České republiky a zejména oblasti exekučního a vymahačského byznysu, parazitujícího na nejzranitelnější části české společnosti. Problém, po celé roky přehlížený a bagatelizovaný, dokázal dostat do centra pozornosti a výrazně přispěl k tomu, že jej politická scéna začala odpovědněji řešit.

„Prokázal velkou statečnost, když se postavil mocné a často bezskrupulózně fungující vymahačské a exekutorské lobby, která dlouho fungovala pod skrývanou ochranou některých politiků. Jeho práce je záslužná a nenahraditelná o to víc, že se nevěnuje pouze celospolečenským dopadům problému a prosazování nápravy na legislativní úrovni, ale v rámci programů organizace Člověk v tísni také účinně pomáhá konkrétním lidem v těžkých životních situacích, souvisejících nejen s jejich extrémní dluhovou zátěží,“ zdůvodňuje rozhodnutí poroty její člen Jaroslav Veis.

Oceněním Daniela Hůleho Nadace Charty 77 současně oceňuje jeho spolupracovníky v programech Člověka v tísni i všechny, kdo se pustili do řešení tohoto zásadního problému naší společnosti.

„Z Danova ocenění mám velkou radost," říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek

„Vždy jsem obdivoval Danovu vytrvalost, to, jak téma nečestných praktik v půjčování peněz, neférových dluhů a zejména příslušenství k dlužné jistině i praktiky vymáhání, řeší. Za těch 12 let jsem měl tu čest být mu často po boku a někdy stát za ním a podpořit jej," vysvětluje Šimon Pánek.

„Zdůvodnění udělení ceny sedí přesně na to, jak vnímám Dana a jeho misi. Jsem na to hrdý, že Člověk v tísni může díky Danovi a jeho týmu v tak složitém tématu opravdu pomoci. Ano, chce to výdrž - během více než deseti let, ale přece jen celou problematiku pomalu, ale jistě řešit, kultivovat, zajistit, aby stát i na tomto poli chránil své občany."

Cena Františka Kriegla Nadace Charty 77 je udělována od roku 1987

Vyhlašována je každoročně 10. dubna, kdy se František Kriegel narodil. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Oceňováni jsou jedinci, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné. MUDr. František Kriegel byl jedním z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediným z československých politiků, kdo po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát.

O letošním laureátovi rozhodla porota ve složení: Martin Groman, Jana Horváthová, Petra Procházková, Břetislav Rychlík, Saša Uhlová (předsedkyně poroty), Marek Orko Vácha a Jaroslav Veis.

Seznam dosavadních laureátů je k nahlédnutí zde: https://www.kontobariery.cz/Nadace-Charty-77/Ceny/Cena-Frantiska-Kriegla.

Autor úvodní fotografie: Jakub Plíhal / Aktuálně.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články