...Načítání formuláře...
Odkaz v závěti

Odkaz v závěti

31. 1. 2013

Sepsáním poslední vůle zabezpečíte především svou rodinu a své blízké. Každému darujete přesně to, co chcete, aby po vás zdědil, a tím předejdete případným sporům ve své rodině.

Zároveň můžete část majetku použít na dobrou věc a zanechat po sobě dar na pomoc budoucím generacím. Můžete vykouzlit úsměvy na tvářích dětí, které si zaslouží lepší domov i vzdělání. Můžete pomoci vybudovat nemocnici nebo studnu v Africe. Můžete pomoci budovat občanskou společnost, hájit lidská práva a mnoho dalšího. I malý dar může mít velký smysl.

Pokud se rozhodnete takto pomáhat prostřednictvím naší organizace Člověk v tísni, buďte si jistí, že váš dar přijmeme s vděkem. Jsme tým nadšených lidí pracujících ve stabilní organizaci, která již déle než 20 let pomáhá doma i ve světě.

Sepsání závěti není nic složitého. V článku Jak sepsat závěť najdete potřebné informace a budete schopni se rozhodnout, jak nejjednodušeji touto formou darovat. Zaznamenali jsme i nejčastější otázky (níže), kde naleznete odpověď na vaše případné dotazy.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI
CO MOHU DAROVAT NA DOBROČINNÉ ÚČELY? JAK TO MÁM UDĚLAT?

Na dobročinné účely můžete odkázat celý majetek nebo pouze jeho část. Odkázat lze movitý i nemovitý majetek (dům, auto, umělecká díla, autorská práva, pojistku nebo peníze). Dar ze závěti na dobročinné účely není zdaněn. Podrobné informace naleznete na stránce Jak sepsat závěť. Legislativa týkající se závěti je poměrně složitá, takže se vyplácí poradit se s notářem, abyste měli jistotu, že s vaším majetkem bude nakládáno tak, jak byste si přáli.

Co se stane s mým darem?

Na využití vašeho daru je dobré se předem dohodnout. Zajímá nás vaše přání a budeme ho respektovat. Nejjednodušší je kontaktovat nás a vše dohodnout při osobním setkání.

KOLIK STOJÍ SEPSÁNÍ ZÁVĚTI U NOTÁŘE?

O sepsání závěti můžete požádat kteréhokoli notáře. Notářovi za sepsání závěti a uložení v Centrální evidenci závětí zaplatíte částku, která nezávisle na hodnotě majetku činí 1.800,- Kč bez DPH. V evidenci může notář zaevidovat i závěť, kterou mu přinesete a kterou jste sepsali buď vlastnoručně nebo za přítomnosti svědků. Za takovou úschovu a evidenci zaplatíte notářovi 1.100,- Kč bez DPH.

Kdo po mně ze zákona dědí?

Pokud nesepíšete závěť, stanoví občanský zákoník šest tzv. dědických tříd, a to podle blízkosti jejich vztahu k zůstaviteli. Tyto skupiny začínají u nejbližší rodiny (děti a manžel/ka) a postupují dále k vzdálenějším příbuzným až po např. prarodiče, strýce či neteře. Zjednodušeně řečeno pokud nemáte nejbližší příbuzné, dědí po Vás ti vzdálenější. Podrobný popis najdete zde.

Nevlastní děti a nevlastní sourozenci nejsou zařazeni v žádné dědické třídě. Mohou dědit leda jako tzv. spolužijící osoba ("ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele", § 1636 – 1637 Nového občanského zákoníku). Spolužijící osoba je zařazena ve druhé a třetí dědické třídě, takže může dědit jen tehdy, pokud zůstavitel nezanechal potomky.

Stanoví zákon, že někoho nesmím v závěti vynechat?

Ano, neměl/a byste ve své závěti vynechat tzv. neopomenutelné dědice. Když je vynecháte, neznamená to neplatnost závěti, ale neopomenutelným dědicům (tj. potomkům zůstavitele) se musí i tak dostat jejich povinného dílu: nezletilým potomkům alespoň ¾ jejich zákonného dědického podílu, zletilým alespoň ¼. Výjimkou je případ, kdy své potomky vydědíte.

Důvody vydědění jsou uvedeny zde.

Mohu určit, na co bude můj dar použit?

Ano. V závěti či dědické smlouvě je možné stanovit dědicovi nebo odkazovníkovi různé podmínky nebo příkazy. Pokud jsou v souladu s veřejným pořádkem, srozumitelné a nejsou projevem vaší zjevné svévole, pak jsou tyto doložky platné a vymahatelné. Například stanovíte-li dědicovi příkaz, pak se jeho splnění může domáhat osoba, v jejíž prospěch příkaz je, nebo osoba k tomu určená závětí. Podrobnější informace najdete zde.

Mohu svou závěť změnit?

Ano, svou závěť můžete kdykoli změnit nebo zrušit. Pokud se rozhodnete sepsat dědickou smlouvu, tak zde se na změnách musí dohodnout oba účastníci smlouvy.

Mohu sepsat závěť společně s manželem/manželkou?

Společná závěť více lidí je neplatná. Pokud by např. manželé chtěli sepsat závěť, musí tak učinit každý zvlášť.

Jak je to se společným jměním manželů?

Pokud má zůstavitel manžela/manželku, neměl by při sepisování závěti zapomenout také na to, že manželé mají (obvykle) majetek ve společném jmění manželů. To má pro dědění ten důsledek, že v rámci dědického řízení se nejprve vypořádává majetek náležející do společného jmění manželů, a to zpravidla tak, že polovinu získá manžel/manželka zůstavitele. A pak se teprve dědí ta část majetku, která dle vypořádání náležela zůstaviteli (přičemž tuto část může dědit i manžel/manželka zůstavitele).

Co se stane s mým majetkem, pokud nemám dědice a nesepíši závěť nebo dědickou smlouvu?

Majetek lidí, kteří zemřou bez jakýchkoliv dědiců a bez závěti či dědické smlouvy, propadne státu.

Co když nechci sepsat ani závěť ani dědickou smlouvu?

Dohodněte se svou nejbližší rodinou, jak má naložit s vaším majetkem po vašem odchodu. Pokud máte pocit, že vaše přání nebude respektováno, zvažte sepsání závěti ještě jednou.

Pokud uvažujete o sepsání závěti ve prospěch Člověka v tísni, kontaktujte prosím Tomáše Vyhnálka a my vám rádi poskytneme veškeré informace a podporu.


Tomáš Vyhnálek
Telefon: 226 200 437
E-mail: tomas.vyhnalek@clovekvtisni.cz

Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 24
120 00 Praha 2
IČO: 25755277

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně


Autor: ČvT