Jsem nadšená, nyní můžu číst knihy a pouliční nápisy, říká Gul Afshan z Afghánistánu

Jsem nadšená, nyní můžu číst knihy a pouliční nápisy, říká Gul Afshan z Afghánistánu

8. 6. 2018

Gul Afshan (40) se přestěhovala do Herátu z oblasti Robat Sangi – Kushk s manželem a čtyřmi dětmi. Když poprvé navštívila svépomocnou skupinu Haqjoo, neznala ani základy čtení a psaní. „Byla jsem úplně negramotná. Když zde Člověk v tísni otevřel kurz gramotnosti, rozhodla jsem se přihlásit se do kurzu, který probíhal jen kousek od našeho domu,” říká.

Mnoho dospělých má pochybnosti o tom, jestli stojí za to trávit čas učením čtení a psaní. Příběh Gul Afshan dokazuje, že ano - několik hodin studia týdně může zásadně změnit život. Kurz gramotnosti trval devět měsíců a po celou tuto dobu Gul Afshan pilně studovala – dvě hodiny denně šest dní v týdnu. Postupně získávala sebevědomí a zlepšovala se v čtení i psaní. Získala jsem větší sebedůvěru a cítila jsem se ve třídě stále líp. Začala jsem se i hlásit a nebála jsem se během výuky reagovat na to, co jsme probírali,” říká.

„Většinu svého života jsem strávila vázáním koberců, abych měla nějaký příjem. I přesto, že se musím věnovat domácnosti a zároveň vydělávat peníze, jsem se rozhodla tuto výzvu přijmout a přihlásit se do kurzu gramotnosti. Teď vidím, jaký pozitivní vliv mělo toto rozhodnutí na můj život,” říká Gul.

5800 gramotných lidí

Každodennost Gul Afshan se díky jejím nově nabytým znalostem změnila. „Jsem nadšená. Nyní můžu číst knihy a dokážu přečíst pouliční nápisy. Mám z toho skvělý pocit, ” říká. Je jedním z 4 334 lidí, kteří jako první úspěšně absolvovali kurz gramotnosti, který v Herátu a Jalalabádu otevřel Člověk v tísni. Díky tomuto projektu se gramotnými stalo celkem 5 800 mužů a žen.

Kurzy gramotnosti přispívají k úspěšnějšímu životu lidí v mnoha směrech. Lidé ve svépomocných skupinách jsou například schopni vést si písemné záznamy. Gramotnost také přispívá k vyšší efektivitě při odborném vzdělávání v různých oborech a také pomáhá při vyřizování různých transakcí souvisejících s podnikáním.

V Herátu a Jalalabádu bylo celkem otevřeno 290 kurzů gramotnosti. Přihlásilo se 5 800 studentů (více než 70 % z nich byly ženy) a průměrný výsledek jejich závěrečného testu dosahoval 80 %.

Kurzy gramotnosti byly součástí projektu (East-West Livelihoods Initiative - EWLI), který probíhal přes 40 měsíců ve městech Jalalabád a Herát, ve východním a západním Afghánistánu a byl financován Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou.

Cílem této iniciativy je přispět k udržitelné ekonomické a sociální integraci chudých v příměstských osadách. Celkem projekt v Afghánsitánu pomohl téměř 10 000 domácností.

Člověk v tísni poskytuje pomoc v Herátu a Jalalabádu díky podpoře české veřejnosti prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni a sbírky Skutečná pomoc.


Autor: People in Need