Zaměstnání - Často kladené otázky

Publikováno: 24. 1. 2013 Doba čtení: 5 minut
Zaměstnání - Často kladené otázky
© Foto: ČvT archiv
1. Mám dlouhodobý zájem spolupracovat s Humanitární a rozvojovou sekcí, nicméně jsem na stránkách nenašel otevřenou vhodnou pozici. Jak mohu postupovat?

Můžete se přihlásit do průběžného výběrového řízení prostřednictvím tohoto formuláře. Rádi bychom vám tímto poděkovali za váš zájem s námi spolupracovat. Předem bychom však rádi upozornili, že přednost má obsazení aktuálně otevřených pozic a vzhledem k naší kapacitě se může stát, že na vaši přihlášku zareagujeme s časovou prodlevou. K pohovoru pozveme ty zájemce, jejichž dovednosti a zkušenosti je možné v rámci našeho oddělení uplatnit. Nemáme bohužel kapacitu potkat se osobně s každým zájemcem o práci. Neznamená to však, že bychom si vašeho zájmu a pracovních zkušeností nevážili. Moc děkujeme za pochopení.

2. Jaké jsou obecné požadavky, které by měl kandidát splňovat, pokud má zájem o pracovní pozici na misi?

Veškeré informace nejen o obecných požadavcích ale i tom, jak vypadá práce na zahraniční misi, naleznete zde.

3. Nemám dostatek pracovních zkušeností, ale rád bych pro Rozvojovou a humanitární sekci pracoval jako stážista či dobrovolník. Jaké jsou možnosti?

Jste-li student nebo studentka VŠ a uvažujete o tom, že byste rád/a v budoucnu pracoval/a na zahraniční misi, můžete začít například neplacenou stáží na ústředí v Praze.

Jste-li absolvent nebo absolventka VŠ a uvažujete o tom, že byste chtěl/a nastoupit na dráhu humanitárního/rozvojového pracovníka, můžete začít jako dobrovolník na zahraniční misi nebo na jedné z juniorních pozic na ústředí v Praze.

4. Rád bych si u Humanitární a rozvojové sekce splnil povinnou praxi související se studiem. Je to možné?

Stáže v Humanitární a rozvojové sekci jsou pro nás nástrojem pro získávání nových zaměstnanců. Proto nás zajímá celková a motivace s námi spolupracovat dlouhodobě. Veškeré nabídky stáží spolu s bližšími informacemi se vždy objevují v přehledu všech aktuálních nabídek pracovních míst.

5. Hledám krátkodobou brigádu. Jaké jsou v Humanitární a rozvojové sekci možnosti?

Naše fundraisingové oddělení hledá zpravidla v letních měsících větší množství brigádníků pro oslovování dárců na ulici (tzv. direct dialogue). Čas od času vypisuje brigádnické pozice i naše finanční a účetní oddělení. Veškeré nabídky brigád spolu s bližšími informacemi se vždy objevují v přehledu všech aktuálních nabídek pracovních míst.

6. Mám zájem o studium na VŠ zaměřené na rozvojovou pomoc. Existuje seznam těchto škol?

Informace o tom, kde se dají studovat rozvojová studia, najdete zde na stránkách Rozvojovky, naší informačně vzdělávací sekce.

7. Mám velkou chuť pomáhat, ale setkal jsem se se zamítnutím. Nerozumím tomu, proč nestačí pouze motivace a nadšení.

V prvé řadě bychom rádi zdůraznili, že si velmi vážíme každého, komu není okolní svět lhostejný a chce nějakým způsobem přispět ke zlepšení situace druhých lidí.

Důvodem, proč máme na naše otevřené pozice, které lze najít v nabídce volných míst, takové nároky a požadavky, je poměrně jednoznačný. Projekty realizujeme z veřejných finančních prostředků, a naším závazkem je odvádět kvalitní a profesionální práci, která skutečně přinese v konkrétní zemi změny k lepšímu. Proto potřebujeme spolupracovníky, kteří mají už v tomto oboru zkušenosti, včetně práce v kulturně odlišném prostředí a v ne zcela standardních podmínkách. Často působíme v regionech, jež mají své specifické nároky – velmi odlišná místní kultura, zhoršená bezpečnostní situace, nedostatek běžné infrastruktury apod. V tomto případě tedy nemůžeme opravdu dělat kompromisy a vysílat nezkušené lidi. Tyto podmínky si neklademe my z vlastního rozmaru, klade je samotná povaha této práce, ale i např. naši dárci.

Druhým důvodem, který stojí za vysíláním pouze vybraných spolupracovníků je, že Člověk v tísni se snaží nenahrazovat místní zaměstnance, a to zejména v oblastech, kde místní zaměstnanci mohou práci odvést sami – často díky znalosti prostředí v lepší kvalitě, než by byli schopni čeští a zahraniční pracovníci. Místní zaměstnanci jsou pro svou znalost místního kontextu nenahraditelnou součástí týmu, a proto tvoří až 90 % všech misijních pracovníků.

Na druhou stranu si velmi dobře uvědomujeme, že každý musí zkušenosti někde nabrat, a tak na centrále v Praze i na vybraných misích v zahraničí vytváříme stážistické a dobrovolnické pozice.

Dobrovolnických příležitostí je ale mnohem více, než pouze na misích organizace Člověk v tísni. V  naší organizaci můžete dobrovolně vypomáhat např. v rámci Programu sociální integrace nebo festivalu Jeden svět. Dále doporučujeme např. hledat přes internetové stránky www.dobrovolnik.cz, www.neziskovky.cz atd., kde je nabídka mnohem rozmanitější.

8. Po přírodní katastrofě v zahraničí jsem chtěl/a vyjet pomáhat s čímkoliv - odklízení trosek, rozdávání jídla a pitné vody. Proč Člověk v tísni neposílá takové lidi do zasažených oblastí?

Situace např. po zemětřesení nebo po tajfunu je velmi chaotická, nepřehledná a často stále ještě nebezpečná. Člověk v tísni vysílá v první fázi pouze velmi zkušené humanitární profesionály, kteří se věnují průzkumu potřeb na místě, zahajují koordinaci konkrétní pomoci a zakládají nový tým, popř. i kancelář. Do samotné činnosti, jako jsou distribuce, nebo odklízení trosek, však primárně zapojujeme místní obyvatele. Ti často po podobných událostech zůstanou bez prostředků a možností obživy. To, co opravdu potřebují, je co nejrychlejší návrat k  normálnímu životu. Pokud jsou tedy zapojení do náprav škod např. pomocí veřejně prospěšných prací (tzv. cash for work) nebo se stanou našimi zaměstnanci, je to pro ně mnohem více užitečné, než pasivně přijímat pomoc.

Autor: ČvT

Související články