Nárůst nemoci covid-19 uvrhl Myanmar do humanitární katastrofy uprostřed politické krize a násilí

Publikováno: 2. 8. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Nárůst nemoci covid-19 uvrhl Myanmar do humanitární katastrofy uprostřed politické krize a násilí
© Foto: pin

Šest měsíců od převzetí moci armádou varují humanitární organizace před katastrofou v Myanmaru, vyvolanou prudkým nárůstem případů COVID-19 a rozsáhlým násilím v zemi. Jen za poslední měsíc bylo k více než 60 procent hlášených úmrtí na COVID-19, přičemž počet potvrzených případů se za poslední dva měsíce zdvojnásobil.

Země se stále ještě vzpamatovává z otřesů způsobených vojenským převratem. Obyvatelstvo ve státě Kayah a ve východní oblasti Bago, které bylo v posledních měsících svědky masového vysídlování, se nyní navíc musí potýkat se stovkami případů COVID-19 denně. Zdravotnická zařízení od Kačjinu přes Mandalay až po Yangon zůstávají uzavřená, protože zdravotníci jsou vystaveni násilí a výhrůžkám. Od převzetí moci armádou v únoru 2021 byl vydán zatykač na více než 400 lékařů a 180 zdravotních sester.

„Lidé v oblastech, kde pracujeme, jsou zoufalí a umírají. Na Myanmar se valí třetí vlna pandemie COVID-19, která pro zdejší obyvatele představuje jen další trauma. Obyvatelstvo nyní nutně potřebuje bezpečný a spravedlivý přístup k humanitární pomoci a zdravotní péči," prohlásila Laura Marshallová, ředitelka organizace Norwegian Refugee Council v Myanmaru."

Opatření proti šíření koronaviru, cestovní omezení, byrokratické překážky a nejistota brání poskytování humanitárních pomoci. Mnozí humanitární pracovníci a jejich rodiny sami vážně onemocněli, protože humanitární organizace jsou nuceny pracovat při omezené kapacitě.

Jako humanitární organizace působící v Myanmaru žádáme politické představitele, aby učinili vše, co je v jejich silách, a pomohli obyvatelům země nyní, když to skutečně potřebují.

Kvůli neschopnosti zastavit šíření této smrtelné nemoci hrozí, že se miliony lidí dostanou do ještě větší nouze. Těhotné ženy a další ohrožené skupiny obyvatel čelí novým překážkám při snaze dostat se k základním potřebám pro sebe a své rodiny. Očekává se, že se v nadcházejících měsících výrazně sníží přístup k základním potravinám, zvýší se zadluženost, zejména vzhledem k prudce rostoucím cenám, ztrátě pracovních míst a znehodnocení místní měny.

Pro záchranu lidských životů je dnes naléhavě zapotřebí humanitární pomoc a lékařská péče. K tomu, aby se země dostala z této krize, je třeba rychle rozvinout očkovací program. Bohužel se očekává, že program COVAX dodá jen 3.6 milionu dávek vakcíny, což je pro zemi s 54.4 miliony obyvatel jen kapkou v moři.

Jako humanitární organizace působící v Myanmaru žádáme politické představitele, aby učinili vše, co je v jejich silách, a pomohli obyvatelům země nyní, když to skutečně potřebují. Jejich kroky by měly zahrnovat okamžitou realizaci pětibodové dohody ASEAN, která byla přijata v dubnu, s cílem urychleně navýšit humanitární pomoc a očkování pro všechny obyvatele Myanmaru. Dále vyzýváme k ukončení útoků na lékaře a zdravotnický personál a k zahájení dialogu všech stran, aby lidé, kteří nyní potřebují humanitární pomoc, k ní měli přístup.

Signatáři:

1. ActionAid

2. DanChurchAid – Norwegian Church Aid

3. Danish Refugee Council

4. Finnish Refugee Council

5. HelpAge International

6. Helvetas

7. MA-UK

8. Mercy Corps

9. Norwegian Refugee Council

10. People in Need

11. Save the Children

12. Solidarités International

13. Trócaire

14. Voluntary Service Overseas

15. Welthungerhilfe

16. World Vision

Autor: PIN

Související články