Návštěva předsedy vlády Vietnamu v České republice je dobrou příležitostí zdůraznit potřebu ochrany lidských práv

Publikováno: 16. 4. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Návštěva předsedy vlády Vietnamu v České republice je dobrou příležitostí zdůraznit potřebu ochrany lidských práv
© Foto: Sylva Horáková

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc zahájil oficiální návštěvu České republiky. Potrvá od 16. do 18. dubna a poskytuje dobrou příležitost znovu potvrdit závazek České republiky k ochraně lidských práv coby jedné ze základních hodnot naší zahraniční politiky. 

Podle vietnamských médií se Nguyen Xuan Phuc setká s předsedou vlády České republiky Andrejem Babišem, prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. Setkání se budou věnovat celé řadě témat, od politických až po obchodní.

Návštěva pana Nguyena přichází krátce po lednovém 3. univerzálním periodickém přezkumu stavu lidských práv ve Vietnamu. Česká republika vznesla čtyři klíčová doporučení, včetně ochrany před mučením, ochrany svobody slova, svobody shromažďování a vytvoření vhodných podmínek pro svobodné a spravedlivé volby v roce 2021.

Od ledna nepozorujeme žádná výrazná zlepšení ani vůli vietnamské vlády se těmito doporučeními řídit.

Nejméně pět blogerů a uživatelů Facebooku bylo během prvních dvou měsíců roku 2019 zatčeno kvůli facebookovým příspěvkům kritickým vůči vietnamské vládě. K těmto zatčením došlo poté, co v lednu vstoupil v platnost mimořádně přísný zákon o kybernetické bezpečnosti. Podle tohoto zákona má být každý online obsah, včetně toho na Facebooku, Googlu nebo Youtube, který je kritický vůči vládě a jejím představitelům, odstraněn a potrestán. Laureátka lidskoprávní ceny Homo Homini za rok 2017 Pham Doan Trang, která vydala řadu knih věnujících se demokracii, se musí ukrývat před vietnamskými autoritami a hrozbou trestního stíhání. Její dům je pod striktním dohledem vietnamských bezpečnostních služeb.

Podnikatel a uživatel Facebooku Ha Van Nam byl zatčen na začátku března poté, co byl několikrát unesen a fyzicky napaden. Byl obviněn z “narušování veřejného pořádku” kvůli své aktivní účasti v hnutí proti korupci. Podobné případy bohužel nejsou výjimkou. Ve Vietnamu je podle kampaně NOW! aktuálně nejméně 251 vězňů svědomí. 

Návštěva pana Nguyena se zároveň uskuteční v době, kdy Evropský parlament stále finálně nerozhodl o Dohodě o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA), podle některých zpráv kvůli špatnému stavu lidských práv ve Vietnamu a nedostatku vůle situaci změnit.

Na základě naší zkušenosti práce v humanitárním sektoru a v oblasti ochrany lidských práv jsme přesvědčeni, že hospodářský rozvoj a respekt k lidským právům musí jít ruku v ruce.

Návštěva pana Nguyena je pro Českou republiku, která je zároveň členem Rady OSN pro lidská práva, příležitostí znovu potvrdit závazek k ochraně lidských práv coby jedné ze základních hodnot naší zahraniční politiky.

V souladu s českými doporučeními v rámci univerzálního periodického přezkumu by Česká republika měla opětovně vyzvat Vietnam, aby ukončil rozsáhlé porušování práv a zlepšil ochranu zejména svobody před mučením a nelidským zacházením, svobody projevu, práva na politickou účast a svobody sdružování. To znamená i tolerance - a respektování - práce v oblasti lidských práv, které se věnují domácí i mezinárodní organizace občanské společnosti ve Vietnamu, k nimž patří i Člověk v tísni.

Autor: ČvT

Související články