Navzdory válce se podařilo syrským farmářům sklidit další úrodu

Publikováno: 19. 7. 2019 Doba čtení: 4 minuty
Abdul-Rahman
© Foto: Archiv ČvT

Abdul-Rahman, nyní dědeček, stále bolestně postrádá své tři syny. „Pracovali se mnou tady na našem pozemku, abychom uživili rodinu,” říká, zatímco nám ukazuje poslední úrodu hlávkového zelí. Když děti vyrostou, často k lítosti svých rodičů opouštějí rodinné hospodářství. Ovšem ztráta Abdul-Rahmana je mnohem větší: jeho synové přišli o život při leteckém útoku během konfliktu, který v Sýrii zuří už osm let.


Válka v Sýrii negativně ovlivnila ekonomiku v celé zemi. Stovky továren a dalších zaměstnavatelů bylo nuceno své podniky uzavřít, ceny nákladů vzrostly a produkce potravin prudce poklesla. Podle odhadů organizace OSN utrpělo od začátku konfliktu odvětví zemědělství ztráty přesahující 16 miliard dolarů. Někteří zemědělci museli přerušit práci na svém pozemku kvůli bojům a mnozí další opustili své domovy. Ti, kteří zůstali, často zanechali zemědělské činnosti kvůli vzrůstajícím nákladům na osivo, hnojiva a palivo.

O zaměstnání přišly tisíce lidí

Před válkou bylo odvětví zemědělství zdrojem obživy až poloviny obyvatel země. Sýrie navíc byla vyhlášeným regionálním vývozcem pšenice, zeleniny a ovcí. Tím, že se ceny potravin a zemědělských produktů několikanásobně zvýšily navíc ztížily situaci rodin, které již tak bojovaly s nedostatkem jídla.

Navzdory těmto problémům a osobním ztrátám se drobní zemědělci jako Abdul-Rahman s farmářským životem potýkají statečně dál, i když je to pro ně stále těžší. „Ceny osiva, hnojiva a nákladů na orbu prudce vzrostly, ale ceny zeleniny nikoliv,” řekl nám Abdul-Rahman.

Nová naděje pro syrské zemědělce

V situaci, kdy země přišla o tolik zkušených zemědělců, je naprosto zásadní, aby se dostalo podpory farmářům, jako je Abdul-Rahman. Aby mohli pokračovat v zemědělské činnosti a produkci lokálních potraviny. Člověk v tísni pomohl jen za minulý rok 5 000 zemědělců, kteří dostali poukazy, za které si mohli v místních obchodech koupit potřebné osivo, hnojiva a nářadí.

„Koupil jsem semena zelí, hlávkového salátu a petržele,” říká Abdul-Rahman a pyšně ukazuje balíčky s osivem.

V nedaleké vesnici bydlí další farmář - Monir, který vlastní pozemek a olivovníky. Aby dokázal zabezpečit svou rodinu, pronajal si několik dalších polí. Se stále rostoucími náklady pro něj ale není snadné kvalitně hospodařit.

„Pronajímám si půdu, která není tak drahá, ale zatím nepřináší dobrou úrodu,” říká Monir. Letos si přibral ještě dalších deset akrů nezavlažované půdy a bude trvat celé týdny, než se mu ji podaří připravit tak, aby tam mohl sázet zeleninu. Díky poukazům od Člověka v tísni si mohl nakoupit potřebné hnojivo pro lepší úrodu, a také herbicidy, které zneškodní nežádoucí plevel a zamezí napadení rostlin škůdci. 

Poukázky dostal i další farmář – Mohamed. Před válkou pracoval jako obkladač a podlahář, ale když se místní ekonomika zhroutila, rozhodl se dát na zemědělství. Dřív se musel často zadlužit, aby si mohl koupit potřebné osivo a hnojiva. „Díky poukázkám si můžu koupit osivo hrachu a okurky a vysadit je na téměř třech akrech,” pochvaluje si Mohamed, který se navíc zúčastnil odborného školení zaměřeného na to, jak porozumět půdě a hnojení.

Podpora zemědělství prospívá nejen farmářům samotným, ale všem rodinám v okolí. „Díky práci na pozemku dokážeme zabezpečit své rodiny,” říká Mohamed. „A když je naše úroda vyšší než spotřebujeme, prodáme ji do obchodů ve vesnicích.”

Situace v zemi se nelepší

V zemi, ve které jsou miliony lidí závislé na potravinové pomoci, je podpora farmářů jako je Monir nebo Mohamad velice důležitá. Když se země nachází v kritickém stavu, tak je pro ně velmi obtížné sázet a dopředu plánovat. Za poslední dva měsíce se situace navíc ještě zhoršila, obrovské množství pšenice, ječmene, oliv, pistácií a dalších plodin bylo sežehnuto při vzdušných útocích a bojích. Podle zprávy nevládní organizace Shafak přišli tamní zemědělci o více než 5 000 hektarů sklizně.

„Je to pro nás velmi vyčerpávající,” přiznal Mohamad. „Doufáme, že to brzy skončí.” Budoucnost těchto farmářů, jako mnohých dalších lidí v Sýrii, je zoufale nejistá. Oni však neztrácejí naději a dál sázejí na svých pozemcích pšenici, ječmen a zeleninu.

Člověk v tísni podporuje od roku 2014 tisíce domácností, které jsou zasaženy válečným konfliktem na severu Sýrie. Díky finanční pomoci britské vlády a Německého spolkového ministerstva zahraničí zajištěné v rámci Alliance2015 partnerem Welthungerhilfe a dalším pomáháme rodinám v obtížné situaci zajistit dostatek potravin na přežití. 

                                                    Více o naší práci v Sýrii zde.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Omar Khattab and Riona Judge McCormack

Související články