OBRAZEM: Klimatická změna mění naše životy. Jak pomáháme ve světě?

Publikováno: 7. 4. 2020 Doba čtení: 4 minuty
OBRAZEM: Klimatická změna mění naše životy. Jak pomáháme ve světě?
© Foto: Tereza Hrdlíková

Kdy jindy než na Den Země (22. dubna) si můžeme připomenout, že jinou planetu než tu naši nemáme. Klimatická změna a výzvy s ní spojené můžou krajinu brzy změnit k nepoznání. Člověk v tísni se snaží pomáhat lidem v rozvojových zemích, na které tohle globální dění dopadá nejvíce. Ilustrátorka Tereza Hrdlíková vyjádřila naši práci obrazem.

KAMBODŽA: Hlasové zprávy zachraňují životy

Kambodža patří k zemím, které jsou nejvíce ohroženy výkyvy počasí, zejména suchem a povodněmi. Záplavy berou lidem životy, domovy, úrodu i dobytek, na kterém jsou finančně závislí. Společně s partnerskými organizacemi se nám podařilo rozšířit v zemi systém včasného varování. Lidé dostávají na mobil zprávy o výskytu možných přírodních katastrof ve vesnici a stihnou se na ně připravit.

Čtěte více.

AFGHÁNISTÁN: Jaké jídlo se dá vypěstovat ve vyprahlé půdě?

V Afghánistánu učíme zemědělce nové postupy a techniky, aby se dokázali uživit z vlastní úrody. Sužuje je totiž sucho i vyčerpaná půda. Za 40 měsíců jsme podpořili 6 500 domácností ve třech oblastech afghánské provincie Samangan. Byla mezi nimi i rodina paní Fatimy. Ta mimo jiné dostala semena mandlí a pistácií, sazenice stromků ferula, hnojiva, solární panely, vodní čerpadlo, zavlažovací potrubí a další potřebné zemědělské nástroje. Příběh Fatimy najdete tady.

NEPÁL: Sesuvy půdy ohrožují celé vesnice

Monzunová období přináší do nepálských vesnic potřebnou vláhu, ale také mnoho starostí. Jednou z nich jsou sesuvy půdy. V době, kdy jsme v horách v oblasti Gorka budovali turistické trasy, učili jsme místní lidi, jak rozpoznat místa, která jsou sesuvy půdy ohrožená. Zároveň místní dostali kurz první pomoci a informace o tom, jak vyprostit lidi uvíznuté pod sesuvem. V současnosti pracujeme s komunitami, které žijí na nebezpečných územích – geologové tyto oblasti zkoumají a my lidem pomáháme přesunout se na bezpečnější místa.

ZAMBIE: Čekání na období dešťů

V posledních dvou letech Zambii a další africké země trápí nepravidelná období dešťů. Prší později a méně. V některých částech západní a jižní Zambie spadlo nejméně srážek od roku 1981, což způsobilo největší sucho za posledních 30 let. Naopak sever země sužovaly na začátku roku záplavy. To má obrovský dopad na životy chudých zemědělců. Snaží se přečkat „hladové období“ tak, že prodávají dobytek nebo semena, která mají sloužit jako sadba. My jsme začali vybraným rodinám rozdávat semena a hnojivo, které budou moci použít hned, jak se dočkají dešťů.

MONGOLSKO: Když se v Ulánbátaru nedá dýchat

Zimy jsou v Ulánbátaru, nejchladnější metropoli na světě, nechvalně známé kvůli vysoké úrovni znečištění ovzduší. Společně s partnery jsme zavedli opatření, která mají vést ke snížení znečištění ovzduší a zlepšit zdraví místních obyvatel. Sledujeme například kvalitu ovzduší a na základě měření lidi varujeme, když se jeho stav zhorší. Mobilní aplikace Airvisual poskytuje doporučení jak se chránit.

Více se dozvíte tady.

ETIOPIE: Sázením stromů zabraňujeme erozi

Eroze je v Etiopii významným problémem. V jejím důsledku dochází k odplavování úrodné půdy, což vede k významné ztrátě zemědělské produkce a následně i k nedostatku potravin pro místní obyvatele. Eroze půdy, tedy její odplavení vodou, je způsobeno nevhodným obhospodařováním a plošným odlesněním, ke kterým v Etiopii v minulosti došlo (a stále dochází). Znehodnocení půdy a odstranění vegetace vede k nadměrnému vysoušení krajiny a celkovému nedostatku vody pro zemědělce i nejchudší obyvatele.Jedním z řešení je sázení stromků. My jsme jich jen od roku 2015 pomohli vysadit téměř milion (video zde). Protierozní opatření jsme v Etiopii zaváděli již od roku 2006.

FILIPÍNY: Tajfuny ničí úrodu

Extrémní počasí je jedním z důsledků klimatických změn. Filipíny patří mezi země s velmi častým výskytem přírodních katastrof. Člověk v tísni zde začal pomáhat v roce 2013 po tajfunu Haiyan, což byla jedna z nejsilnějších bouří, která kdy udeřila na zemskou pevninu. V současnosti podporujeme hlavně pěstitele kakaovníků na východním Samaru. Pomáháme tak obnovit živobytí lidí a zajistit jim udržitelné příjmy.

Více o projektu najdete tady.

MOLDAVSKO: Učíme zemědělce pěstovat organicky

Ekologické zemědělství představuje pro Moldavsko, kde je jedna z nejkvalitnějších půd na světě, nejen možnost dobrého výdělku, ale i zlepšení životního prostředí. Biozemědělství totiž nezatěžuje půdu hnojivy nebo pesticidy. Učíme moldavské zemědělce a zemědělské podnikatele, jak se zapojit do ekologické produkce, aby posílili hospodářský rozvoj své země. Přečtěte si víc.

MONGOLSKO: Dzud přichází stále častěji

Změny klimatu a negativní efekty lidské činnosti na životní prostředí mají obrovský dopad na život mongolských kočovných pastevců. Nadměrné vypásání stepi vede k postupující proměně mongolských travin v poušť a nedostatku krmiva pro dobytek pastevců. Navíc, stále častěji se opakují extrémní mrazy typické pro Mongolsko tzv. dzudy, při kterých umírá dobytek, připravuje pastevce o jediný zdroj obživy. Zasažené rodiny od nás dostaly speciální krmivo, multivitaminy pro podvyživená zvířata a finanční příspěvky, aby mohly pokrýt své základní potřeby. Čtěte dál.

KAMBODŽA: Bioplyn pomáhá jednotlivcům i celé společnosti

Domácí bioplynárna je pro rodiny v rozvojových zemích takový malý zázrak. V rozvojových zemích mají příznivé dopady nejen na jednotlivce (bioplyn rodiny používají na svícení a vaření), ale i na společnost. Redukují množství vypuštěných skleníkových plynů, a spotřebu dřeva, čímž šetří místní lesy. Digestát vzniklý v biolynárně navíc zúrodňuje půdu, což je v zemích, kde naprostou většinu lidí živí zemědělství, zcela klíčové. V Zambii jsme postavili za podpory české ambasády 10 modelových bioplynáren a v projektu plánujeme pokračovat. V Kambodži jich díky české pomoci vzniklo mezi lety 2015 a 2018 přes 22 tisíc. 

Autorka obrázků: Tereza Hrdlíková

Podpořeno z prostředků EU v rámci projektu #1planet4all.


Autor: Člověk v tísni

Související články