Obyvatelé Rakhinského státu žijí ve strachu. Pomáháme vysídleným lidem i zemědělcům

Publikováno: 24. 7. 2019 Doba čtení: 4 minuty
Obyvatelé Rakhinského státu žijí ve strachu. Pomáháme vysídleným lidem i zemědělcům
© Foto: Theingi Lynn, PIN Myanmar Communication Officer

Město Mrauk-U bývalo kdysi dávno hlavním městem Rakhinského království a dodnes je plné historických památek a archeologických nalezišť. Nachází se zde historické stúpy – budhistické stavby z červených cihel nebo královský příkop pokrytý řasami. Před několika sty lety bylo toto město na vrcholu své slávy, dnes však jeho obyvatelé žijí ve strachu kvůli probíhajícím konfliktům mezi Arakanskou a Myanmarskou armádou.

Arakanská armáda je ozbrojená etnická skupina, která prosazuje sebeurčení Rakhinského státu. Od roku 2015 je proto v ostrém střetu s Myanmarskou armádou. Ke konci roku 2018 se situace vyostřila natolik, že došlo k nucenému vysídlení více než 30 000 obyvatel. Přetrvávající konflikt zpomalil rozvoj Rakhinského státu a život tamních obyvatel je permanentně doprovázen hlukem střelby. Z předměstských částí Mrauk-U uprchlo kvůli bojům ze svých domovů zhruba 150 lidí, kteří nyní žijí v klášteře ve vesnici Dang Gyee.  

Obnova rybníka přispěje k rozvoji místní ekonomiky

Ve městě Mrauk-U má svou kancelář Člověk v tísni (ČvT). Asi deset minut jízdy od ní je vzdálený rybník Dang Gyee, který nezbytně potřeboval odbornou sanaci, aby ho obyvatelé okolních vesnic mohli začít používat, jako zdroj vody.

„Naši předkové říkali, že ten rybník založil král Min Ba Gyi. Blízko něj - támhle stojí také bílá stúpa,” říká správce vesnice Dang Gyee, U Maung Than Chay, a ukazuje směrem ke stavbě. „Tuto cestu [která vede zpět k vesnici] prý také nechal vydláždit král Min Ba Gyi, ale o její historii toho moc nevím.” Správce U Maung Than Chay si nevzpomíná, kdy naposledy vesničané vodu z rybníka použili. V současnosti se prý používá pouze pro dobytek. „Kdyby se podařilo rybník vyčistit tak, aby voda v něm byla dostatečně čistá, mohli by ji používat všichni obyvatelé Mrauk-U a v létě bychom zde mohli udělat i rýžové pole,” dodává.

U Maung Than Chay již několik měsíců zprostředkovává kontakt mezi vesničany a pracovníky ČvT, aby spolu mohli probrat a připravit potřebnou obnovu rybníka. ČvT ve spolupráci s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) spustil program veřejných prací, tzv. Cash for Work. V rámci tohoto programu jsou najímáni vesničané, aby vyčistili rybník a získali tak možnost pravidelného příjmu, osvojili si nové dovednosti a vydělanými penězi přispěli k rozvoji místní ekonomiky.

Podívejte se na video přímo z obnovy rybníka Dang Gyee:

Lidé potřebují práci, zdroje obživy hledají jen těžko

Do veřejných prací se zapojil také třicetiletý Maung Lu Pu, který bydlí asi hodinu chůze od rybníka Dang Gyee. „Mým hlavním zdrojem příjmu je rybaření v řece. Někdy se mi podaří ryby chytit, někdy ne, každý den je to jinak,” říká. Kvůli nízkému počtu ryb v řece se Maung Lu Pu rozhodl zhruba na dva týdny zapojit do programu ČvT. „Když přijdu a pracuju, dostanu zaplaceno. Je to jistota,” říká. Na sanaci rybníka, který má rozlohu větší než 500 000 čtverečních stop, pracuje každý den stejně jako Maung Lu Pu dalších 240 dělníků.

„Program veřejných prací je ideální pro muže a ženy, kteří žijí blízko města a nemají žádný jiný pravidelný zdroj obživy. Příležitost vydělat si peníze v rámci tohoto programu dostali i vysídlení lidé, kteří nalezli útočiště v nedalekém klášteře,” říká Amandine Nicholas z ČvT.

Dělníci pracovali na čištění rybníka každý den, aby stihli naplánované práce dokončit včas. Problémy však nastaly v momentě, kdy se několik lidí z odlehlejších vesnic nemohlo do práce dostavit kvůli intenzivním bojům. Ale tyto komplikace se podařilo vyřešit a sanace rybníka byla úspěšně dokončena. Vesničané z celé oblasti tak budou moci během monzunů vodu z rybníka používat.

Monzuny se blíží, zemědělci se na ně snaží připravit

Díky úspěšné obnově rybníka budou moci nashromážděnou dešťovou vodu využívat také zemědělci z oblasti Mrauk-U, což jim výrazně zjednoduší život během letošních monzunů.

V nedaleké vesnici Pu Rein Kone na svých polích pracuje Ko Maung Nge. „Na našich polích pěstujeme rýži a zeleninu, a když úrodu sklidíme, prodáváme ji,” říká. „Používáme tradiční metody obdělávání a je pro nás těžké zvýšit množství úrody i její kvalitu,” pokračuje. Tamní zemědělce v nelehké situaci podporuje ČvT, který celkem 1 000 zemědělcům rozdal osivo, hnojivo a krmivo pro zvířata. Kromě distribuce nezbytných zemědělských potřeb ČvT zajistil farmářům i sérii školení zaměřených na tzv. dobré zemědělské postupy. „Školení pro nás byla velikým přínosem. Dozvěděli jsme se o nových postupech a doufám, že se naše úroda i její kvalita zvýší,” říká Ko Maung Nge s nadějí v hlase.


Vedle organizace veřejných prací a podpory zemědělců se v Rakhinském státě ČvT věnuje navíc pomoci dětem ohroženým podvýživou, špatnými hygienickými podmínkami a nedostatečným přístupem ke zdravotním službám. Tuto pomoc získalo již více než 4 000 domácností v městech Minbya, Mrauk-U a jejich okolí.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Theingi Lynn, PIN Myanmar Communication Officer

Související články