Podporujeme mírový pochod studentů z Myanmaru za lepší zákon o národním vzdělávání

Publikováno: 27. 2. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Podporujeme mírový pochod studentů z Myanmaru za lepší zákon o národním vzdělávání
© Archiv Člověka v tísni

Loni v červenci přijala myanmarská vláda nový zákon o národním vzdělávání. Podle lidskoprávních aktivistů jsou v něm prvky, které nejsou v souladu s názory komunitních organizací. Studenti se snažili svůj nesouhlas projevit například sepsáním petice. Ale ani po šedesáti dnech se odpovědi vlády nedočkali.

Proto se rozhodli proti zákonu uspořádat 649 kilometrů dlouhý demonstrační pochod z Mandalay do Rangoonu. V prosinci vyšlo z Mandalay 200 demonstrantů. V současné době pochodují tisíce studentů a jejich počet neustále roste. Celkový počet demonstrujících by měl dosahovat až 3000 studentů.

Vláda se zatím nepokusila zastavit dav pochodujících studentů násilnými zásahy. Policie byla přítomna pouze k zajištění bezpečnosti. „Nemáme v plánu to vzdát, ale chceme říci, že užití násilí proti studentům nepomůže nikomu. Pokud vláda odsouhlasí naše požadavky, odvoláme demonstraci a půjdeme domů.“ reagoval Kyaw Thet, jeden z členů organizačního týmu protestu.

Studenti navrhují několik změn, například potvrzení existence studentských organizací a jejich registrace, zahrnutí vícejazyčné výuky do vzdělávacího systému, změnu metod vzdělávání a podporu rozvoje kreativního a kritického myšlení, umožnění bezplatného vzdělání i na středních školách a podobně.

Účastníci pochodu ujdou za den 20 mil. Příliš horké počasí a neustálý nátlak vlády, jež nutí protestanty k neustálému pohybu, se negativně podepisuje na jejich zdraví. Klub přátel Člověka v tísni podpořil tento pochod zdravotním materiálem v hodnotě 500 amerických dolarů (v přepočtu cca 12 231 Kč). Studenti tak mají k dispozici 20 elektrolytů a 200 kusů obvazů, náplastí, bavlny a krémů proti bolesti.

Autor: Nikola Boskovičová