Naše týmy pomáhají v místech zasažených povodněmi. Přispějte prosím na naši sbírku SOS Povodně

Publikováno: 1. 10. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Naše týmy pomáhají v místech zasažených povodněmi. Přispějte prosím na naši sbírku SOS Povodně
© Foto: Tereza Hronova

Do postižených obcí ‎jsme dodali materiální a potravinovou pomoc v hodnotě za více než 16 milionů korun, ‎nakoupili ‎jsme 20 tisíc litrů Sava a zavezli dva kamiony s 55 tisíci litry pitné vody. 

Nyní rozšiřujeme tým, který bude na místě působit dlouhodobě, a připravujeme pro postižené první finanční pomoc na pokrytí nejnutnějších potřeb.

V uplynulých 14 dnech jsme do postižených obcí zavezli 200 čerpadel a 500 vapek a zavezli sklady nářadím a pomůckami na úklid. Po dohodě se starosty, hasiči a krizovými štáby jsme nakoupili tisíce košťat, rýžáků, kýblů, koleček, lopat, rukavic a holínek. Další dodávky pomoci budeme řešit v urgentních případech po dohodě s obcemi. 

Naši pracovníci navštívili na Krnovsku a Jesenicku přes 1200 domácností, ve kterých zjišťovali škody a domlouvali s lidmi konkrétní pomoc. Do prací na záplavách se zapojilo přes 80 našich lidí.

Rozsah povodní je na mnoha místech horší než při záplavách v roce 1997, silně zasaženo bylo právě Krnovsko a Jesenicko. K obnově domácností bude potřeba velké množství financí – pokud můžete přispět na naši sbírku SOS Povodně 2024, budeme vám velmi zavázáni. 

ROZCESTNÍK

„Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat ‎především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží,“ říká vedoucí povodňového týmu Marek Štys s tím, že míra poskytované pomoci bude záležet hlavně na tom, kolik se podaří ‎vybrat ve veřejné sbírce.‎

„Přes 580 domácností navštívily týmy Člověka v tísni v Jeseníku a blízké Vápenné, Kobylé nad Vidnavkou ‎nebo ve Zlatých Horách. Přes 380 domácností jsme obešli na Krnovsku, postupujeme od města Krnova ‎podél řek Opava a Opavice. V další fázi se musíme dohodnout s dalšími organizacemi na výši první finanční ‎pomoci. Ta bývá zpravidla nižší, ale rychlejší a slouží na pokrytí akutních potřeb. V další fázi budeme ‎finanční pomoc vyhodnocovat individuálně dle životní situace a rozsahu škod u poškozených,“ popisuje aktuální situaci hlavní ‎metodička a koordinátorka psychosociální pomoci při povodních Jana Odvárková.‎‎

Jsme ve spojení s integrovaným záchranným systémem, krajskými i obecními hasičskými krizovými štáby a koordinujeme se s dalšími humanitárními organizacemi. Pomoc průběžně přizpůsobujeme potřebám a momentální situaci. Máme dlouholetou zkušenost s povodňovými programy v letech 1997, 2002, 2006, 2010 a 2013 i z působení po ničivém tornádu na Moravě v roce 2021.

Aktuální informace o naší pomoci při povodních

Jak obvykle pomáháme při živelních katastrofách 

  • V prvních týdnech poskytujeme okamžitou materiální pomoc postiženým domácnostem prostřednictvím obcí a krizových štábů.
  • Po opadnutí vody mapujeme potřeby v zasažených regionech, obcházíme jednotlivé domácnosti, zaměřujeme se na pomoc zvlášť zranitelným skupinám obyvatel jako jsou například lidé bez příbuzných, bez úspor, senioři či samoživitelé.
  • Poskytujeme zasaženým lidem psychosociální podporu, radíme jim s vyřízením potřebné administrativy, ale i s opravami domů. Na místě působíme i roky po katastrofě, dokud se obyvatelé ze zaplavených území nevyrovnají s následky katastrofy.
  • Dlouhodobě se zaměřujeme také na prevenci katastrof, územní plánování, protipovodňová opatření, zvyšování schopnosti krajiny zadržovat vodu a klimatickou odolnost.

Co dělat, když vás zasáhla povodeň, a další praktické informace

  • Zasáhla vás povodeň? Podívejte se náš článek s praktickými informacemi nebo kontaktujte helplinku 770 600 800
  • V témže článku najdete info i o tom, jak můžete nejlépe pomoci lidem zasaženým povodněmi.
  • Také se můžete podívat na naši brožuru Žijeme v záplavovém území, která obsahuje množství rad týkajících se obnovy vyplavených objektů.
  • Nabídku materiální pomoci (spotřebičů, nábytku nebo oblečení) doporučujeme konzultovat s krizovými štáby obcí a krajů a nevozit ji na postižená místa „naslepo“, zvlášť v období trvajícího povodňového nebezpečí.   
  • V současnosti nekoordinujeme dobrovolnickou pomoc, ale své síly můžete nabídnout několika organizacím. Přečtete si více o možnostech dobrovolnictví v našem článku s praktickými informacemi.
  • Kontakty:



    Autor: ČvT

    Související články