Přehledně: 8 nejčastěji kladených otázek k pomoci Ukrajině

Publikováno: 9. 3. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Přehledně: 8 nejčastěji kladených otázek k pomoci Ukrajině
© Foto: PIN

Situace na Ukrajině vyvolala v České republice nebývalou vlnu solidarity, ale také mnoho dotazů od lidí, kteří jsou válkou zasaženi případně mají na Ukrajině své rodiny a přátele. Zde je 8 nejčastěji kladených otázek, kam se obracet, pokud hledáte pomoc nebo sami nabízíte pomocnou ruku těm, kteří to v této chvíli potřebují.

INFORMACE PRO UKRAJINSKÉ OBČANY (Українська версія)

INFORMACE PRO DÁRCE, DOBROVOLNÍKY A OBČANY ČR NA UKRAJINĚ

Informace pro ukrajinské občany

Українська версія

Helplinka Člověka v tísni pro ukrajinské občany v ČR: +420 770 600 800

1) Azyl v ČR, jak se dostat přes hranice, situace na Ukrajině i Česku

Ministerstvo vnitra zřídilo stránku s informacemi pro občany Ukrajiny přicházející do České republiky.

V současné době je občanům Ukrajiny poskytována tzv. dočasná ochrana, která trvá až 1 rok a kterou je možné získat v Krajských asistenčních centrech. Toto vízum vám umožní nejen pobývat v zemi, ale i pracovat a využívat lékařskou péči. Osoby, které již získaly speciální dlouhodobé vízum, jsou automaticky převedeni do systému dočasné ochrany. 

Ukrajinští občané mají možnost přicestovat na území ČR i bezvízově, ale pouze na dobu v maximální délce 90 dní v jakémkoli 180denním období. Ukrajinská vláda vyhlásila všeobecnou mobilizaci všech mužů od 18 – 60 let. Pohraniční stráž muže v tomto věku přes hranice v této chvíli nepouští. 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo vnitra:

Telefon: +420 974 801 802

Email: ukrajina@mvcr.cz

Česká televize zahájila tlumočení pořadu Události do ukrajinštiny, v rámci snahy přinášet příchozím informace o situaci v Česku i Ukrajině.

Český rozhlas přes streamovací internetovou službu umožňuje poslech Radia Ukrajina, které nepřetržitě přináší nejaktuálnější a nejpřesnější informace k situaci na Ukrajině. 

ČRo také spustil podcast Novinky pro Ukrajince v Česku! s praktickými informacemi pro uprchlíky.

Účet u ČSOB zdarma a finanční pomoc pro ukrajinské občany

Banka ČSOB nabízí ukrajinským občanům otevření běžného účtu s několika výhodami, včetně finanční pomoci ve výši 2 500 Kč na nově založený účet. K účtu dále klienti dostanou do 3 dnů platební kartu zdarma, mohou si zřídit jeden devizový (EUR nebo USD) účet bez poplatků za vedení i vklady hotovosti.
Zároveň banka zrušila poplatek za využití bankomatů při výběrech ukrajinskými platebními kartami. Ke sjednání účtu stačí ukrajinský pas, není potřeba předkládat povolení k pobytu nebo vízum. Účet je možné založit na všech pobočkách. Lidé mohou využít i speciální infolinku v ukrajinštině na čísle 800 200 290. Více informací na www.csob.cz/portal/ua.

2) Utíkáme před válkou a hledáme ubytování v ČR

Aktuální přehled o tom, kde najít v České republice ubytování najdete na stránce stojimezaukrajinou.cz. 

Hledám ubytování

3) Právní poradenství 

Několik organizací i právníků poskytuje bezplatně právní poradenství pro Ukrajince přicházející do ČR.

Potřebuji právní pomoc

4) Bezplatné psychoterapeutické konzultace pro lidi utíkající před válkou

Souhrnný přehled psychologické pomoci pro občany Ukrajiny najdete na stránkách Ministerstva vnitra.

Potřebuji psychologickou pomoc

Informace pro dárce, dobrovolníky a občany ČR na Ukrajině

5) INFORMACE PRO ČESKÉ OBČANY NA UKRAJINĚ

Ministerstvo zahraničních věcí vyzvalo občany ČR, aby opustili Ukrajinu a před cestami do této země důrazně varuje. Velvyslanectví ČR v Kyjevě i Generální konzulát ve Lvově byly dočasně uzavřeny.

V případě nouzové situace mohou čeští občané na Ukrajině kontaktovat nouzovou linku na ukrajinském čísle +380673749701 nebo na českém čísle +420 222 264 234.

V této souvislosti MZV ČR opět apeluje na občany ČR, kteří se na Ukrajině zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému DROZD.

Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán evakuace pro případ nouze. MZV ČR upozorňuje, že v místech vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu.

Přispějte na SOS Ukrajina:

6) Nabídky ubytování

Chcete-li nabídnout ubytování pro uprchlíky, můžete si vybrat z několika služeb, které jsou shrnuty na webu stojimezaukrajinou.cz.

Chci nabídnout ubytování

7) Hmotné dary

Hmotné dary standardně nepřijímáme a to především z toho důvodu, že v drtivé většině případů je doprava na místo dražší než samotná hodnota zásilky. Proto přijímáme dary od minimálního počtu 5 palet.

Materiální sbírky dalších organizací

8) Dobrovolnictví

Člověk v tísni v této chvíli pro Ukrajinu dobrovolníky nehledá. Je ale možné pomáhat ukrajinským občanům v České republice skrze jiné organizace. Také je možné přihlásit se do výběrových řízení na placené pozice v Člověku v tísni, která se týkají pomoci na Ukrajině a uprchlíkům v Česku.

Možnosti dobrovolnictví u dalších organizací

AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.


Autor: Člověk v tísni

Související články