Příspěvek na bydlení a energie: na jakou podporu máte nárok?

Publikováno: 27. 7. 2023 Doba čtení: 5 minut
Příspěvek na bydlení a energie: na jakou podporu máte nárok?
© Foto: Unsplash

Dotýká se vás energetická chudoba a chcete vědět víc o příspěvcích na bydlení a živobytí? Zvyšující se ceny energií a rostoucí inflace dopadají dnes v Česku na všechny bez rozdílu. Více a více lidí se nám ozývá se žádostí o radu či rovnou o pomoc. V následujícím textu vám přehledně představíme, na jakou podporu máte v dnešní nelehké době nárok a jak přesně fungují příspěvky na energie a bydlení. Přidáme i pár tipů, jak ušetřit v domácnosti.

OBSAH

Vládní pomoc

Potřebujete poradit? Zavolejte na naši helplinku 📞

Jak můžete sami ušetřit v domácnosti

Vládní pomoc

Dvě hlavní cesty, jak se česká vláda rozhodla občanům pomáhat, jsou příspěvek na bydlení a úsporný energetický tarif (příspěvek na energie)

Mimo to si můžete zažádat také o jednorázový příspěvek na dítě (ve výši 5000 Kč), v krizových situacích také o doplatek na bydlení či mimořádnou okamžitou pomoc.

Příspěvek na bydlení

Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) vyšší než 30 % (v Praze 35 %) vašich čistých příjmů. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení. Normativy stanovují přiměřenou částku všech nákladů na bydlení, neboli průměrné výdaje podle počtu členů domácnosti a velikosti obce.

Žádost je nyní značně zjednodušená, a příspěvek tedy získáte mnohem rychleji. Můžete si o něj zažádat až 3 měsíce zpětně a jeho průměrná výše je 4.100 Kč měsíčně. Více si přečtěte na stránkách o příspěvku na bydlení.

Doplatek na bydlení

Pokud nemáte dostatek příjmů na bydlení v bytě nebo na ubytovně, můžete požádat o doplatek na bydlení. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby vám po zaplacení nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za energie) zůstala částka živobytí. Více si přečtěte na stránkách o doplatku na bydlení.

Abyste získali nárok na tento doplatek, musíte nicméně získat nárok na příspěvek na živobytí – na ten máte nárok v situaci, kdy máte velmi nízké příjmy. Doplatek na bydlení lze v jistých případech přiznat (s přihlédnutím k celkovým sociálním a majetkovým poměrům) i osobě, které příspěvek na živobytí nebyl přiznán. Více si přečtěte na stránkách o příspěvku na živobytí.

Úsporný energetický tarif (příspěvek na energie)

O úsporný tarif není třeba žádattento příspěvek se projeví jako sleva ve vašem vyúčtování. Technicky vzato se jedná o zastropování cen elektřiny a plynu, které platí pro 100 % spotřeby v roce 2023.

Záleží na spotřebě každé domácnosti, ale průměrná výše úspory za topnou sezonu se očekává kolem 15 000 Kč. Odpouští se také poplatek za obnovitelné zdroje. Nárok na tento příspěvek má každý, bez ohledu na to, zda používá plyn, elektřinu nebo topí třeba prostřednictvím centrálního vytápění nebo domovní kotelny.

Tarif se nevztahuje na rekreační objekty, dobíjení elektromobilů a firmy. Více si přečtěte na stránkách o úsporném energetickém tarifu.

Jednorázový příspěvek na dítě (ve výši 5 000 Kč)

Nárok na tento příspěvek mají děti narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022, a to v domácnosti s ročním příjmem pod 1 000 000 Kč hrubého. Příspěvek je ve výši 5 000 Kč na každé dítě v rodině.

Není třeba dokládat výši příjmů, stačí jenom potvrdit, že v roce 2021 nepřesáhly 1 000 0000 Kč hrubého. Všechno ostatní už si státní správa ověří sama. Více si přečtěte na stránkách o jednorázovém příspěvku na dítě.

Mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázový příspěvek při nečekané životní situaci, například při ztrátě bydlení či zničení jeho vybavení. Lze ho využít i v situaci, kdy nemáte peníze na nezbytné základní vybavení domácnosti nebo na potřebné pomůcky pro děti na začátku školního roku.

V některých případech ho lze vyplácet i opakovaně. Částka tohoto příspěvku se pokaždé liší, ale může dosáhnout výše několika desítek tisíc korun. Nárok vzniká ve chvíli, kdy příslušný Úřad práce uzná, že je daná osoba v hmotné nouzi. Více si přečtěte na stránkách o mimořádné okamžité pomoci.

Potřebujete poradit? Zavolejte na naši helplinku

V případě, že vás navýšení cen energií nebo jiné důvody přivedly do tíživé situace a nevíte si rady, můžete kontaktovat naši helplinku.

Jak můžete sami ušetřit v domácnosti

Chcete doma snížit spotřebu vody a elektřiny? Využijte našich návrhů, které jsme představili v naší mezinárodní kampani „actforplanet“:

Perlátor do každé koupelny a kuchyně

Použitím perlátorů a spořičů na vodovodních kohoutcích dokážete ušetřit až 50 % vody. Více si přečtěte na stránkách o tom, jak vybrat ten správný perlátor a spořič.

Perte na 30°C

Když budete prát prádlo na nižší teplotu, nejenže tím ochráníte jeho vzhled, ale ušetříte také elektřinu – snížením teploty praní z 40° na 30° ušetříte až 38 % elektrické energie. Můžete při praní také využít EKO režim, většina dnešních praček už ho má.

Sušte na vzduchu

Sušička vám prádlo nadýchá, ale také ho ničí. Když budete sušit prádlo na sušáku, prodloužíte jeho životnost a zároveň ušetříte spoustu elektřiny.

Spotřebiče? Pokud možno jen ty nejúspornější ze třídy A

Budete-li kupovat nový elektrický spotřebič a bude to ve vašich finančních možnostech, určitě si vyberte ten nejúspornější. Jednotlivé modely se dnes značí písmeny A až G, kdy A je nejúspornější a G nejméně úsporný. Více si přečtěte na stránkách ČEZu o tom, co přesně znamenají energetické třídy a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Topte chytře a úsporně

Další možností, jak výrazně ušetřit za energie, je úsporné vytápění. Nejde jenom o to, že snížíte teplotu, na kterou vytápíte svůj byt či dům, ale i o to, že budete vytápět chytře. Stačí se držet několika jednoduchých zásad:

  • pokud jste doma, nepřetápějte – optimální teplota je 20 °C
  • pokud spíte nebo nejste doma, stačí vytápět na optimálních 18 °C
  • zavírejte dveře mezi místnostmi, které vytápíte na různou teplotu
  • nestavte před radiátory nábytek ani přes ně nepřetahujte závěsy či záclony

Více si přečtěte na stránkách PRE o tom, jak vytápět úsporně a efektivně.

Autor: Člověk v tísni

Související články