Seznam.cz: Ministerstva dohodla 15 bodů proti obchodníkům s chudobou

Seznam.cz: Ministerstva dohodla 15 bodů proti obchodníkům s chudobou

29. 11. 2018

Rozhovor s Danielem Hůlem na téma boj proti byznysu s chudobou.

Ministerstva sepsala plán, jak řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách a předražené nájemné za nevyhovující byty. Poslanci teď tlačí, aby se na plánu pracovalo.

Hned několik ministerstev pracuje na plánu, jak by se vláda a obce mohly vypořádat s rostoucím problémem sociálně vyloučených lokalit a s obchodníky s chudobou.

Dokument, na kterém se s ministerstvy shodli primátoři a starostové měst, které problémy se sociálně vyloučenými lokalitami sužují, má patnáct bodů.

Nejvýraznější je ten, který navrhuje, aby stát reguloval pronájmy bytů. Tak, že pronajímatelé většího počtu bytů by museli mít živnostenské oprávnění.

U všech 15 bodů je podle Barbary Hanousek Eckhardové z Ministerstva práce a sociálních věcí předpoklad brzkého návrhu řešení, která by mohla takzvaný obchod s chudobou omezit.

Kromě zmíněné regulace pronajímatelů patří do vznikajícího plánu také to, že by pro pronajímané byty byly stanoveny jasné hygienické normy a stanoven limit, kolik lidí (podle čtverečních metrů) může byty obývat.

Dalším bodem do plánu je pak dokončení cenových map, které by se používaly jako podklad pro stanovení přípustného nájmu.

Celý materiál najdete ZDE.
Autor: Filip Horký, Seznam.cz