Střety mezi buddhisty a muslimy si vyžádaly oběti

Publikováno: 2. 4. 2013 Doba čtení: 3 minuty
©

Barma/Praha 26.3.2013 - Týden trvající násilné střety mezi většinovými buddhisty a muslimskou většinou si v  centrální Barmě vyžádaly podle oficiálních údajů 32 obětí, pravděpodobně je skutečný počet ještě vyšší. Dalších 10 000 lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. “Situace se poslední den uklidňuje. Zajištění přístřeší a jídla pro ty, kteří museli opustit své domovy je teď nejdůležitější, ” říká Leona Dolečková, která pracuje pro společnost Člověk v tísni v Barmě. “V souvislosti s blížící se budhistickou oslavou úplňku zůstávají ale zvýšená bezpečnostní opatření v postižených městech,” dodává.

Spouštěčem nepokojů se údajně stal spor muslimské obchodnice s nakupujícím buddhistickým párem ve městě Meikhtila v regionu Mandalay. Poté, co místní noviny přinesly zprávu o zabití buddhistického mnicha mužem muslimského vyznání, násilí eskalovalo. Dav vypálil nejméně pět mešit a velkou část města, přičemž většina zničených obydlí a obchodů patřila muslimům. Ti tvoří zhruba jednu třetinu ze sta tisíc místních obyvatel. Několik tisíc obyvatel, převážně žen a dětí muslimského vyznání, uprchlo mimo město.

„Barma je zemí s desítkami lokálních sporů a roztržek, které se barmská vláda snažila v období junty zakrýt a kterým teprve teď začínáme rozumět,“ říká Jim Della-Giacoma z International Crisis Group pro Irrawaddy.org.. “Je paradoxní, že přechod k větší svobodě umožňuje zároveň opětovné rozhoření místních konfliktů,” dodává.

Prezident Thein Sein v pátek vyhlásil stav ohrožení a do města vyslal armádní jednotky. Vojákům se po několika dnech podařilo ustavit pořádek, nicméně ozbrojené střety se vzápětí přesunuly do dvou blízkých, jižněji položených měst. Podle státní televize tam dav vypálil dvě mešity a více než padesát obydlí. Aung Zaw, editor zpravodajského serveru Irrawaddy.org, poznamenává: “Každopádně je teď jasným vítězem armáda, která byla povolána uklidnit situaci poté, co prezident Thein Sein v pátek vyhlásil mimořádný stav. (...) To vyvolalo obavy z dalšího zhoršení situace, které by mohlo vyústit v převzetí moci armádou pod záminkou znovunastolení pořádku a bezpečnosti.

V neděli navštívil oblast zvláštní poradce generálního tajemníka OSN Vijay Nambiar, který se setkal jak s vyhnanými muslimy přechodně sídlícími na městském stadionu, tak s buddhistickými mnichy. Vyzval všechny obyvatele i vládu k okamžitému uklidnění situace a přislíbil pomoc OSN, hned jak se situace v regionu stabilizuje.

“Pokud by se podobné události opakovaly, znamenalo by to destabilizaci situace v zemi a v některých regionech by narostla potřeba humanitární pomoci. Důležité bude také sledovat, jakou strategii zvolí vláda, opozice a občanský sektor v této věci pro volby, které se budou konat v roce 2015,” říká Dolečková. .

Občasné výbuchy násilí mezi buddhistickou většinou a muslimy, případně křesťany, kterých je v zemi 14% a 4%, se v Barmě objevují po desetiletí. Docházelo k nim i za vlády neliberální vojenské junty, která v zemi vládla do roku 2011. Dosud poslední ozbrojené střety se odehrály minulý rok v Rakhinském státě v západní Barmě a vyústily v masivní vysídlení a vážnou humanitární krizi, která přetrvává dodnes. Náboženská nesnášenlivost je nicméně jen jedním rozměrem těchto konfliktů – spory také do velké míry zapříčiňuje antagonismus mezi jednotlivými etnickými skupinami. Muslimská populace v centrální Barmě je převážně indického původu a Rohingové, muslimská minorita v Rakhinském státě, je místními i vládou mylně považována za nedávné bangladéšské přistěhovalce.

 

Více informací poskytne:

Tereza Grünvaldová, tel.: 739 220 248, mail: tereza.grunvaldova@clovekvtisni.cz


Autor: