...a nakonec zůstali spolu!

Publikováno: 3. 6. 2015 Doba čtení: 2 minuty
© Foto:

Přečtěte si článek terénní pracovnice sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi Aleny Prusenovské o tom, jak může vypadat konkrétní pomoc lidem v těžké životní situaci...

Oslovila mě mladá rodina, která přišla o bydlení. Měli pronajatý byt v Prostějově, požádali si o doplatek na bydlení a 2 měsíce čekali na přiznání dávky. Nezaplatili nájem a majitel jim ukončil smlouvu ze dne na den. Ocitli se s malým dítětem na ulici a nevěděli, kam mají jít. Nakonec dali chlapce na týden k babičce a sami bydleli každý u svého kamaráda a kamarádky.

Když přišli poprvé do kanceláře na Rostislavově ulici, byli bezradní a mysleli si, že Člověk v tísni disponuje ubytovacími kapacitami. Vysvětlila jsem jim obsah naší služby. Svitla jim naděje, že jim alespoň pomůžu s hledáním ubytování. V danou chvíli jim bylo jedno, kde budou bydlet, ale chtěli být celá rodina (otec, matka a syn) pohromadě. Ihned jsem kontaktovala majitelku ubytovny ve Stražisku. Byla velmi vstřícná, dohodla si s klienty schůzku a hned na druhý den, v úterý, jim připravila smlouvu.

Další zakázka, která bezprostředně navazovala, byla žádost o doplatek na bydlení. Ve středu dopoledne klienti přišli, vytiskla jsem jim žádosti o doplatek na bydlení s potřebnými přílohami, oni si za mé pomoci vše vyplnili a odnesli na Úřad práce ČR. Žádost byla vyřízena poměrně rychle, klienti byli v krátkém čase ubytováni a měli požádáno o doplatek na bydlení.

Po třech týdnech jsem je na ubytovně navštívila. Bydleli zatím v místnosti bez oken, kde byla provizorně vybudována koupelna s WC. Po měsíci je majitelka přestěhovala o poschodí výš, kde už mají byt 1+1 se sociálním zařízením, který je čerstvě zrekonstruovaný. Klientka je se synem doma na rodičovské dovolené, její partner dojíždí do práce do Prostějova a jsou na ubytovně spokojeni. Je tam klid a blízko do přírody. Časem by si chtěli najít byt v Prostějově, ale zatím je nejdůležitější, že mohou být všichni spolu.

Autor: Alena Prusenovská, terénní sociální pracovnice SAS