Sýrie

Sýrie

Sýrie, kdysi oblíbená turistická destinace, se stala jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Povstání proti režimu Bašára Asada v roce 2011 se proměnilo v brutální občanskou válku, ve které umírají civilisté a která vyhnala miliony lidí ze svých domovů.

Bezpečnostní situace v severní Sýrii není ani v osmém roce války stabilizovaná. Přes 13 milionů lidí potřebuje humanitární pomoc a sedm z deseti lidí žije pod hranicí chudoby. Humanitární situace tak zůstává nadále kritická. V roce 2018 nemělo odhadem 10,5 milionů lidí dostatek potravin, aby uživili sebe a své rodiny. Na místě chybí zdravotnický materiál a personál nemocnic, pohonné hmoty a základní zboží. Ceny několikanásobně vzrostly a země je nyní vyrabovaná a zpustošená. Navíc hrozí, že se konflikt dále zintenzivní v některých částech na severu Sýrie.

Válka má na civilní obyvatelstvo i další dopady. Mnoho lidí bylo nuceno opustit své domovy, nemají přístup k základním potravinám, pitné vodě, přístřeší, vzdělání či pracovním příležitostem. Dlouhodobá ztráta možností obživy však zasáhla i ty, kteří zůstali ve svých domovech. Nepřetržité boje, včetně bombardování strategicky významných cílů, citelně poškodily zdejší infrastrukturu. Mnoho rodin je tak odkázáno na krátkodobou humanitární pomoc, ovšem poskytování dlouhodobější rozvojové pomoci je neméně důležité.

Člověk v Tísni začal pracovat na severu Sýrie jako jedna z prvních zahraničních nevládních organizací na podzim roku 2012. Soustřeďujeme se především na potravinovou pomoc, podporu zemědělství a obnovu zdrojů živobytí, podporu škol a zlepšení kvality výuky, opravy vodovodní a kanalizační infrastruktury, včetně zprovoznění dodávek pitné vody, a nově také na menší opravy civilní infrastruktury. Naše pomoc se každý měsíc dostane ke 200-250 tisícům lidí. Udržitelný přístup k poskytované pomoci a budování kapacit místních komunit, aby byly schopné se samy vyrovnávat s následky konfliktu, jsou jednou ze základních premis našeho úsilí.

Celý text Méně textu
Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Jak pomáháme

Novinky

Smrt spolupracovníka v Sýrii

Jak pomáháme lidem v Sýrii?

Jak pomáháme lidem v Sýrii?

"Když vaši milovaní trpí a vy jim nemůžete pomoct, hrozně to bolí," říká Hayat ze Sýrie

10 věcí, které byste měli vědět o současné situaci v Idlíbu

10 věcí, které byste měli vědět o současné situaci v Idlíbu

Mladí lidé v Sýrii začínají budovat svou budoucnost uprostřed válečné zóny

Mladí lidé v Sýrii začínají budovat svou budoucnost uprostřed válečné zóny

7 let války v Sýrii, 7 let utrpení. Kolik ještě?

7 let války v Sýrii, 7 let utrpení. Kolik ještě?

Další
Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně