Sýrie

Sýrie

Novinky
© Foto: Archiv Člověka v tísni

V Sýrii se snažíme zmírňovat humanitární krizi, ale také poskytovat dlouhodobou a udržitelnou pomoc místním lidem, aby se s následky konfliktu dokázali v dlouhodobém horizontu sami vyrovnat. Zaměřujeme se především na vzdělávání, opravu infrastruktury nebo podporu zemědělství.

V Sýrii především reagujeme na okamžité potřeby obyvatel zasaženým konfliktem. Zajišťujeme potravinovou pomoc, opravujeme infrastrukturu, vodovodní sítě, ohroženým lidem poskytujeme přístřeší, ochranu nebo hygienické balíčky a vysídleným rodinám pomáháme přečkat kruté zimy.

Podporujeme také zemědělství a obnovu dalších zdrojů obživy. Prostřednictvím finančních příspěvků na podnikání, školení a v rámci programu cash for work vytváříme nové pracovní příležitosti.

Podporujeme vzdělávání ve školách a v dočasných vzdělávacích centrech skrze podporu místních učitelů, studentů a jejich rodičů. Usilujeme o zlepšení kvality výuky, zajišťujeme psychosociální podporu, která pomáhá dětem a rodinám, které konflikt zasáhl. V táborech pro děti vytváříme místa, kde si mohou hrát a učit se.

Prostřednictvím našich programů pomoci, které se zaměřují na zajištění obživy a zemědělství, poskytujeme lidem zasaženým konfliktem příležitosti k obnovení nebo rozšíření jejich možností obživy. Díky tomu pak lidé sami přispívají k hospodářské obnově země a k posílení místních trhů po více než deset let trvajícím úpadku.

Konflikt v Sýrii

Na válečný konflikt v Sýrii jsme reagovali jako jedna z prvních mezinárodních humanitárních organizací v roce 2012 a v současné době poskytujeme měsíčně pomoc v nejrůznější podobě zhruba 910 196 lidem. 

Zničující konflikt se v Sýrii rozhořel v roce 2011 a dodnes stále pokračuje. Ačkoliv jsou linie kontroly jednotlivých území stabilnější, přetrvávající násilí nadále rozvrací životy a nutí lidi utíkat ze svých domovů. V zemi s 21 miliony obyvatel je nyní 14,6 milionu lidí závislých na humanitární pomoci, která jim zajišťuje přístup k těm nejnutnějším potřebám a službám, jako jsou pitná voda, potraviny, přístřeší nebo vzdělání. V Sýrii je více než 6,9 milionu vnitřních uprchlíků a 1,8 milionu z nich stále žije v táborech či jiném provizorním ubytování.

Dlouhotrvající konflikt zemi výrazně poničil. Každá desátá budova je poškozená nebo zničená. Zásobování potravin znemožňuje zdevastovaná nebo vyrabovaná infrastruktura a nevybuchlá munice.

Země zažívá hlubokou hospodářskou krizi a více než 90% obyvatel žije pod hranicí chudoby.  Hospodářské investice jsou značně omezeny v důsledku přetrvávající nejistoty a chybějícího politického řešení konfliktu. Odhaduje se, že přibližně 2,4 milionu dětí nechodí do školy, a dalšímu 1,6 milionu dětí hrozí, že o možnost chodit do školy přijdou.

Miliony vnitřních uprchlíků v Sýrii se stále z různých důvodů nemohou vrátit domů. Situaci komplikuje například nevybuchlá munice, špatný nebo žádný přístup ke službám v místech, kde původně bydleli, a to včetně chybějící zdravotní péče, nebo komplikace v souvislosti s doklady a právním statusem.

Zemětřesení v Sýrii 

Šestého února 2023 zasáhlo severozápadní Sýrii ničivé zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály. Zahynulo kolem 44 000 lidí, zcela zničeny byly celé čtvrti a rozsáhlá infrastruktura.

Hned druhý den po otřesech jsme začali v postižených oblastech distribuovat materiální pomoc, rozdávali jsme teplá jídla, oblečení, stany, benzin do vyprošťovací techniky. Vyhlásili jsme také sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko, na níž se doposud vybralo 109 036 564,64 korun.

Aktuality o zemětřesení

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko!


Celý text Méně textu
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jak pomáháme

Novinky

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel