Sýrie

Sýrie

Novinky
© Archiv Člověka v tísni

Zničující konflikt se v Sýrii rozhořel v roce 2010 a dodnes stále pokračuje. Ačkoliv jsou linie kontroly jednotlivých území stabilnější, přetrvávající násilí nadále rozvrací životy a nutí lidi utíkat ze svých domovů. V zemi s 21 miliony obyvatel je nyní 14,6 milionu lidí závislých na humanitární pomoci, která jim zajišťuje přístup k těm nejnutnějším potřebám a službám, jako jsou pitná voda, potraviny, přístřeší nebo vzdělání. V Sýrii je více než 6,9 milionu vnitřních uprchlíků a 1,8 milionu z nich stále žije v táborech či jiném provizorním ubytování.

Zemětřesení v Sýrii a Turecku

Šestého února 2023 zasáhlo jihovýchodní Turecko a severozápadní Sýrii ničivé zemětřesení o síle 7,8 Richterovy škály. Zahynulo kolem 44 000 lidí, zcela zničeny byly celé čtvrti a rozsáhlá infrastruktura. 

Hned druhý den po otřesech jsme začali v postižených oblastech distribuovat materiální pomoc, rozdávali jsme teplá jídla, oblečení, stany, benzin do vyprošťovací techniky. Vyhlásili jsme také sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko, na níž jsme k 1. 3. 2023 vybrali 91 milionů korun.

Aktuality o zemětřesení

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko!

Měsíčně pomůžeme 129 tisícům lidí. Jen v roce 2021 jsme v Sýrii podpořili přes 1,5 milionu lidí, celkově jsme díky partnerům a dárcům poskytli za posledních deset let pomoc v hodnotě 6,7 miliardy korun.

Dlouhotrvající konflikt zemi výrazně poničil, hospodářská produktivita se oproti roku 2010 snížila o 50%. Každá desátá budova je poškozená nebo zničená. Zásobování potravin znemožňuje zdevastovaná nebo vyrabovaná infrastruktura a nevybuchlá munice.

Země zažívá hlubokou hospodářskou krizi a více než 90% obyvatel žije pod hranicí chudoby.  Hospodářské investice jsou značně omezeny v důsledku přetrvávající nejistoty a chybějícího politického řešení konfliktu.

Odhaduje se, že přibližně 2,4 milionu dětí nechodí do školy, a dalšímu 1,6 milionu dětí hrozí, že o možnost chodit do školy přijdou.

Miliony vnitřních uprchlíků v Sýrii se stále z různých důvodů nemohou vrátit domů. Situaci komplikuje například nevybuchlá munice, špatný nebo žádný přístup ke službám v místech, kde původně bydleli, a to včetně chybějící zdravotní péče, nebo komplikace v souvislosti s doklady a právním statusem.

Jak v Sýrii pomáháme?

Člověk v tísni na válečný konflikt v Sýrii reagoval jako jedna z prvních mezinárodních humanitárních organizací v roce 2012 a v současné době poskytne měsíčně pomoc v nejrůznější podobě zhruba 129 tisícům lidí.

Jen v uplynulém roce jsme podpořili více než 1,5 milionu lidí:
 • Reagujeme na okamžité potřeby.
 • Dlouhodobě podporujeme vzdělávání a ochranu dětí.
 • Dodáváme životně důležitou potravinovou pomoc.
 • Ohroženým lidem poskytujeme přístřeší, ochranu, nebo hygienické balíčky.
 • Pomáháme vysídleným rodinám v Sýrii přečkat období zimy.
 • Opravujeme zničenou infrastrukturu.
 • Podporujeme zemědělství a obnovu dalších zdrojů obživy, včetně veřejných pracovních příležitostí, prostřednictvím finančních příspěvků na podnikání, školení a prostřednictvím programu “cash for work”. V rámci něj se lidí podílejí například na opravě infrastruktury a za svou práci dostávají zaplaceno.
 • Opravujeme  veřejné studny a vodovodní sítě, obnovujeme a rozšiřujeme kanalizační systémy a budujeme skládky.
 • Podporujeme vzdělávání ve školách a v dočasných vzdělávacích centrech skrze podporu místních učitelů, studentů a jejich rodičů; Usilujeme o zlepšení kvality výuky, zajišťujeme psychosociální podporu, která pomáhá dětem, které konflikt zasáhl a jejich rodinám. V táborech pro děti vytváříme místa, kde si mohou hrát a učit se.
 • Prostřednictvím našich programů pomoci, které se zaměřují na zajištění obživy a zemědělství, poskytujeme lidem zasaženým konfliktem příležitosti k obnovení nebo rozšíření jejich obživy. Díky tomu pak lidé sami přispívají k hospodářské obnově země a k posílení místních trhů po více než deset let trvajícím úpadku.
 • Během pandemie covid-19 jsme naše programy pomoci přizpůsobili a mimo jiné jsme vyvinuli metodologii distančního vzdělávání. Díky tomu mohly tisíce dětí pokračovat ve vzdělávání.

Snažíme se zmírňovat humanitární krizi, ale také poskytovat dlouhodobou a udržitelnou pomoc místním lidem, aby se s následky konfliktu dokázali v dlouhodobém horizontu sami vyrovnat.

Celý text Méně textu
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jak pomáháme

Novinky

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel